پوسته پوسته شدن صورت

 داشتن پوستی سالم، مخصوصا پوست صورت، در زیبایی ظاهری افراد، تاثیر بسیار زیادی دارد به گونه ای که باعث افزایش اعتماد به نفس نیز خواهد شد. عوامل زیادی ممکن است باعث کاهش زیبایی پوست صورت شده که در نتیجه باعث ایجاد مشکلات پوستی نیز می شوند.

پوسته پوسته شدن صورت، یکی از عارضه های پوستی است که موضوعی نگران کننده به شمار آمده به طوری که این موضوع، باعث ایجاد استرس و اضطراب در فرد می شود.

عواملی باعث پوسته پوسته شدن صورت می شوند. در حقیقت پوست صورت، ممکن است بر اثر عواملی مانند تماس مستقیم با نور خورشید (آفتاب سوختگی)، حساسیت های پوستی و … پوسته پوسته شود و می تواند نشانه وجود یک نوع بیماری مانند اختلالات در سیستم ایمنی بدن یا هر نوع بیماری دیگری باشد. همچنین عوامل دیگری از قبیل جوش، خارش پوست یا هر عامل تحریک کننده دیگری می تواند باعث پوسته پوسته شدن صورت شود که باید به آن توجه کرد.

در ادامه مقاله به بررسی علت و درمان پوسته پوسته شدن صورت خواهیم پرداخت.

دلایل پوسته پوسته شدن صورت

دلایل پوسته پوسته شدن صورت

دلایل پوسته پوسته شدن صورت

معمولا پوست صورت، در معرض عواملی قرار می گیرد که ممکن است این عوامل، باعث تحریک و آسیب رساندن به پوست، شوند. از جمله این عوامل می توان به نور خورشید، سرما، گرما، باد، خشکی و رطوبت بیش از اندازه و … اشاره کرد. در صورتی که تحریک پوست، ادامه پیدا کند، می تواند منجر به پوسته پوسته شدن صورت شود. همچنین همان طور که گفته شد پوسته پوسته شدن صورت، می تواند بیانگر وجود یک نوع بیماری باشد که معمولا با خارش همراه است.

آفتاب سوختگی

یکی از دلایل رایجی که باعث پوسته پوسته شدن صورت می شود، آفتاب سوختگی است. زمانی که فرد بدون استفاده از کرم ضد آفتاب، در برابر نور خورشید قرار می گیرد، تابش اشعه های UV به پوست صورت، باعث قرمزی پوست، خارش پوست و تحریک پوست شده که در نتیجه سلول های پوست را می کشد و منجر به پوسته پوسته شدن صورت می شود.

برای جلوگیری از آفتاب سوختگی، باید از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده شود.

درمان موضعی

یکی دیگر از دلایلی که باعث پوسته پوسته شدن صورت می شود، درمان موضعی است. بعضی از درمان های موضعی مانند رتینوئیدها و بنزوئیل پراکسید که برای کنترل آکنه (جوش) و درمان چین و چروک های صورت انجام می شوند، منجر به خشک شدن پوست و در نتیجه پوسته پوسته شدن صورت خواهند شد.

برای جلوگیری از این موضوع، بهتر است فردی که از داروهای موضعی برای درمان خود، استفاده می کند با مشورت پزشک خود، مقدار دارو را کم تر کند. همچنین اگر فردی پوست بسیار حساسی دارد به طوری که با درمان موضعی، پوست او دچار پوسته پوسته شدن می شود، بهتر است که زیر نظر پزشک، مصرف دارو را قطع کرده یا از داروی ملایم تری استفاده کند.

مشکلات پوستی

وجود مشکلات پوستی از قبیل اگزما، پسوریازیس، درماتیت سبوره ای و… باعث خارش پوست می شوند که اگر کنترل و درمان نشوند منجر به پوسته پوسته شدن صورت خواهند شد.

یکی از توصیه هایی که برای پوست های ملتهب داده می شود، این است که این گونه افراد باید روزانه به مقدار زیادی آب بنوشند و همچنین از کرم های مرطوب کننده مناسب پوست و محصولات مراقبت از پوست، استفاده کنند.

به طور کلی بعضی از شرایطی که باعث پوسته پوسته شدن صورت می شوند، در زیر نوشته شده است:

 • پوست صورت ممکن است بر اثر عفونت از جمله عفونت های قارچی، پوسته پوسته شود.
 • در اثر تماس مستقیم پوست صورت با نور خورشید که باعث آفتاب سوختگی و تحریک پوست شده و می تواند منجر به پوسته پوسته شدن صورت شود.
 • وجود اختلالات در سیستم ایمنی بدن، ممکن است باعث پوسته پوسته شدن صورت شود.
 • ممکن است پوست صورت بر اثر واکنش های آلرژیکی، نیزپوسته پوسته شود.
 • بیماری های ژنتیکی می تواند در پوسته پوسته شدن صورت، نقش داشته باشند.
 • سرطان و درمان آن، ممکن است باعث پوسته پوسته شدن صورت شود.

همچنین بیماری های خاصی وجود دارند که می توانند باعث پوسته پوسته شدن صورت شوند که بعضی از این بیماری ها به صورت زیر می باشد:

 • اگزما
 • نوعی بیماری پوستی به نام پسوریازیس
 • عفونت های قارچی
 • بر اثر عوارض جانبی بعضی از داروها
 • عفونت استاف
 • نوعی التهاب پوستی به نام درماتیت سبوره ای

درمان پوسته پوسته شدن صورت

درمان پوسته پوسته شدن صورت

درمان پوسته پوسته شدن صورت

زمانی که پوست صورت بر اثر عواملی مانند آفتاب سوختگی خفیف یا خشکی پوست، پوسته پوسته می شود، معمولا با استفاده از لوسیون ها و کرم های مناسب می توان آن را درمان کرد. در مواردی که پوسته پوسته شدن صورت، خیلی شدید باشد، باید فرد به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرد ولی با استفاده از روش های خانگی نیز می توان به بهبود پوسته پوسته شدن صورت کمک کرد که در ادامه مقاله به توضیح مختصری درباره بعضی از این روش ها خواهیم پرداخت.

استفاده از روغن زیتون

یکی از راه هایی که برای درمان پوسته پوسته شدن صورت موثر است، استفاده از روغن زیتون می باشد. روغن زیتون به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عالی برای پوست صورت، به حساب می آید. همچنین روغن زیتون حاوی ویتامین E می باشد که استفاده از آن در بهبود پوسته پوسته صورت کمک زیادی خواهد کرد.

برای استفاده از این روش، باید مقدار کمی از روغن زیتون را روی انگشتان ریخته و روی قسمت های مورد نظر پوست صورت قرار داده و با انجام حرکات دایره ای، پوست را ماساژ دهید. برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، بهتر است که این روش درمانی را روزی سه نوبت انجام دهید.

استفاده از عسل

یکی دیگر از روش هایی که برای درمان پوسته پوسته شدن صورت انجام می شود، استفاده از عسل می باشد. عسل نیز به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی عالی برای پوست به شمار می آید که استفاده از آن باعث رطوبت بخشیدن به پوست و در نتیجه نرمی و لطافت پوست می شود. همچنین عسل حاوی آب، فروکتوز، روغن و آنزیم هایی است که باعث التیام، آرامش پوست و کاهش تورم شده و استفاده از آن در بهبود پوسته پوسته شدن صورت، نقش موثری خواهد داشت.

برای استفاده از این روش درمانی، مقداری عسل را روی انگشتان خود ریخته و روی قسمت های مورد نظر پوست صورت قرار داده و به آرامی ماساژ داده و به مدت ده دقیقه صبر کنید تا عسل روی پوست بماند. سپس آن را با آب ولرم آبکشی نمایید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، بهتر است که این روش درمانی را روزانه، یک نوبت انجام دهید.

استفاده از خیار

یکی دیگر از راه هایی که در درمان پوسته پوسته شدن صورت، بسیار موثر است، استفاده از خیار می باشد. خیار حاوی مقدارزیادی آب است که استفاده از آن باعث رطوبت بخشیدن به پوست می شود. همچنین خیار دارای ویتامین C می باشد که در ترمیم پوست کمک زیادی کرده و در نتیجه استفاده از آن باعث درمان پوسته پوسته شدن صورت خواهد شد.

طرز استفاده از این روش درمانی به این صورت است که یک عدد خیار را رنده کرده و آن راروی قسمت های مورد نظر پوست صورت قرار داده و به مدت پانزده الی بیست دقیقه صبر کنید. سپس آن را با آب ولرم آبکشی کنید. برای رسیدن به نتیجه مورد نظر، بهتر است که این روش درمانی را روزانه دو مرتبه انجام دهید.

نکات مهم در ارتباط با درمان پوسته پوسته شدن صورت

 • استفاده از پاک کننده های مناسب پوست خشک
 • پرهیز از کندن پوسته های پوست صورت
 • پرهیز از خاراندن پوست
 • تمیز نگه داشتن پوست
 • استفاده از کرم های ضد آفتاب مناسب پوست های خشک
 • آب گرم باعث خشک شدن و تحریک پوست می شود، بنابراین از استحمام با آب گرم پرهیز کنید.
سخن پایانی

پوست صورت بر اثر عوامل مختلفی، پوسته پوسته می شود که از رایج ترین این عوامل، آفتاب سوختگی است. همچنین عوامل بسیار دیگری نیز باعث پوسته پوسته شدن صورت می شوند که در این مقاله به توضیح مختصری درباره آن ها پرداختیم.

پوسته پوسته شدن صورت، یک نوع عارضه پوستی است که باید آن را درمان کرد. برای درمان پوسته پوسته شدن صورت، راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها استفاده از لوسیون ها و کرم های مرطوب کننده مناسب با پوست های خشک می باشد.

یکی دیگر از راه های درمانی، استفاده از روش های خانگی است که به توضیح بعضی از آن ها پرداختیم. استفاده از روش های خانگی در درمان پوسته پوسته شدن صورت، با استفاده از مواد طبیعی انجام می پذیرد بنابراین عوارض خاصی را برای فرد به بار نمی آورد اما نکته قابل توجه این است که در استفاده از روش های خانگی برای درمان پوسته پوسته شدن صورت، یک اصل وجود دارد و آن هم تداوم در استفاده از این روش ها تا رسیدن به نتیجه مورد نظر است.

همچنین درمان پوسته پوسته شدن صورت، با استفاده از روش های خانگی، یکی از کم هزینه ترین و ساده ترین روش ها به شمار می آید که باید به موقع انجام شود تا فرد نیازی به انجام سایر روش ها از جمله روش های شیمیایی نداشته باشد، چون ممکن است انجام این روش ها برای فرد، عوارضی را به دنبال داشته باشد.

در موارد که پوسته پوسته شدن صورت، خیلی شدید باشد باید به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار بگیرید.

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط

پرطرفدارترین محصولات

دسته مقالات