خارش واژن و درمان سریع آن

خارش واژن (Vulvar) در بین دختران و زنان تقریباً در هر سنی شایع است. دلایل مختلفی ممکن است  منجر به خارش واژن در زنان شود از جمله تحریکات پوستی، عفونت های مخمری، برخی بیماری های پوستی و…

فرج بخش بیرونی آلت تناسلی زنانه است که شامل لب های کوچک و بزرگ، کلیتوریس، مجرای ادرار و دهانه واژن می شود و واژن در واقع مجرایی است که از فرج به رحم منتهی می شود. زنان ممکن است در فرج یا واژن احساس خارش، سوزش یا تحریکات پوستی کنند و مسلماً این علائم ارتباط مستقیم با علت خارش دارد.

این مقاله به بررسی برخی علل شایع خارش در فرج و واژن زنان پرداخته است و سپس راه های درمان سریع آن و همچنین پیشگیری از بروز آن را نیز توضیح داده است؛ پس با ما همراه باشید.

علت خارش واژن زنان

 • آلرژی یا حساسیت پوستی

خارش خفیف واژن اغلب به دلیل استفاده از محصولاتی است که باعث تحریک پوست حساس اطراف دستگاه تناسلی می شوند؛ برخی از این محصولات عبارتند از:

 • پدهای مخصوص برای استفاده در دوران قاعدگی
 • برخی الیاف به کار رفته در لباس زیرها
 • استفاده از مواد شوینده معطر
 • استفاده از کرم ها، صابون ها و لوسیون های معطر
 • استفاده از کاندوم لاتکس
 • عطرهای خوشبو کننده ناحیه تناسلی

اگر خارش واژن به دلیل یکی از موارد فوق اتفاق افتاده باشد، طبیعتاً با عدم استفاده از آن، خارش از بین خواهد رفت. در کل، محصولات بدون رایحه یا غیر معطر در ناحیه تناسلی کمتر ایجاد حساسیت می کنند.

اصولاً متخصصان، استفاده از پاک کننده ها را برای شستشوی واژن مناسب نمی دانند و می گویند دوش های واژینال و سایر محصولات بهداشتی با بر هم زدن pH ناحیه تناسلی سبب می شوند تا مشکلاتی نظیر خارش و عفونت در این ناحیه بیشتر شود.

همچنین اصطکاک بیش از حد پوست ناحیه تناسلی با لباس زیر، چین های پوستی یا فعالیت جنسی زیاد نیز می تواند باعث خارش در ناحیه واژن شود.

از خاراندن یا مالیدن پوست در هنگام احساس خارش در ناحیه تناسلی خودداری کنید، زیرا این امر باعث تشدید خارش می شود.

کسانی که احساس می کنند به ماده لاتکس حساسیت دارند می توانند از پزشک خود در مورد گزینه های جایگزین کاندوم لاتکس راهنمایی بگیرند.

 • عفونت های قارچی

بسیاری از زنان در طول زندگی خود دچار عفونت های قارچی واژن یا کاندیدیازیس واژن می شوند. عفونت های قارچی به دلیل رشد بیش از حد یک نوع قارچ به نام کاندیدا در واژن ایجاد می شوند.

عفونت های قارچی معمولاً خطرناک نیستند ولی عوارض ناراحت کننده ای دارند از جمله:

 • احساس خارش و سوزش در ناحیه تناسلی
 • افزایش ترشحات سفید رنگ و بدون بو از واژن
 • سوزش واژن

عفونت های قارچی معمولاً زمانی رخ می دهند که چیزی تعادل باکتری های واژن را بر هم بزند. به طور معمول، باکتری های مفید واژن و قارچ ها به طور متعادل در ناحیه تناسلی وجود دارند و همین باکتری های مفید مانع رشد بیش از حد قارچ ها می شوند. وقتی باکتری های موجود در واژن نتوانند به خوبی میزان رشد قارچ ها را کنتر کنند، رشد آن ها بیش از حد معمول می شود و عوارض مختلفی را ایجاد می کنند.

برخی دیگر از دلایل عمده عفونت های قارچی تغییرات هورمونی زنان ،خصوصاً در دوران بارداری یا به دلیل استفاده از قرص های ضد بارداری هورمونی یا گرفتن دوش واژینال است.

همچنین استفاده از انواع آنتی بیوتیک هم به دلیل اینکه باکتری های مفید واژن را کم می کند، می تواند به بروز عفونت های قارچی کمک کند.  برخورداری از یک سیستم ایمنی ضعیف یا ابتلا به دیابت نیز ممکن است خطر ابتلا به عفونت های قارچی را در زنان افزایش دهد.

 • عفونت های باکتریایی واژن (واژینوز باکتریال)

واژینوز باکتریال یک عفونت باکتریایی رایج است. این عارضه اغلب در سنین باروری برای زنان رخ می دهد و دلیل آن عدم تعادل باکتری های مفید طبیعی در واژن است.

در بیشتر مواقع عفونت های باکتریایی واژن، هیچ گونه علائمی ندارند و گاهی نیز ممکن است با نشانه های زیر بروز کنند:

 • خارش، درد و سوزش در داخل واژن
 • خارش در اطراف واژن
 • ترشحات سفید رنگ یا خاکستری رنگ واژن
 • بوی بد واژن، خصوصاً پس از رابطه جنسی

معمولاً تشخیص عفونت های قارچی از عفونت های باکتریایی دشوار است. بسیاری از متخصصان زنان هنوز دلیل قطعی برای بروز عفونت های باکتریایی را نمی دانند ولی طبق گفته آن ها برقراری رابطه جنسی و گرفتن دوش های واژینال زیاد و استفاده از مواد پاک کننده برای شستشوی واژن می تواند زنان را مبتلا به این عارضه کند. عفونت های باکتریایی معمولاً در زنانی که روابط جنسی زیادی دارند، بیشتر بروز می کند ولی این بیماری از طریق رابطه جنسی قابل انتقال نیست.

بسیاری از زنان بدون اینکه بدانند، دچار عفونت باکتریایی هستند و چنانچه باردار شوند، این عارضه می تواند مسأله ساز شود. چنانچه خانمی در حین بارداری یا در زمانی که قصد باردار شدن دارد، متوجه علائم عفونت باکتریایی در خود شود، باید برای یافتن علت آن به پزشک مراجعه کند.

 • بیماری های پوستی

برخی از بیماری های پوستی رایج هم می توانند باعث بروز خارش در اطراف واژن شوند از جمله:

 • پسوریازیس
 • درماتیت سبورئیک
 • درماتیت تماسی آلرژیک
 • فولیکولیت

اگر فردی به هر یک از این بیماری های پوستی مبتلا باشد، می تواند با کمک گرفتن از یک پزشک متخصص اقدام به درمان کند.

 • بیماری های آمیزشی

بیماری های آمیزشی آن دسته از بیماری های عفونی هستند که پس از تماس جنسی با فرد آلوده امکان ابتلا به آن ها وجود دارد.

بیماری های آمیزشی مختلفی می توانند باعث خارش واژن شوند، از جمله:

 • تب خال ناحیه تناسلی
 • تریکومونیازیس
 • زگیل ناحیه تناسلی
  درمان بیماری های آمیزشی مهم است، زیرا برخی از آن ها می توانند باعث بروز مشکلات طولانی مدت مانند بیماری التهاب لگن، ناباروری یا عوارض بارداری شوند.
 • هم چنین زنان می توانند برخی بیماری های آمیزشی را در حین زایمان به نوزاد منتقل کنند؛ بنابراین بهتر است اگر فردی به این بیماری ها مبتلا است، حتماً آن را درمان کند.
 • بیماری های دیگر

از بیماری های دیگری که البته رواج زیادی ندارند ولی ممکن است موجب خارش واژن شوند، نوروپاتی واژن (آسیب عصبی واژن) یا سرطان آن است.

سرطان واژن نیز بسیار نادر است و تنها 0.7% از زنان به این سرطان مبتلا می شوند که درد، سوزش، خارش و خونریزی از علائم آن است.

درمان سریع خارش واژن زنان

 1. استفاده از جوش شیرین برای درمان عفونت واژن

استفاده از وان جوش شیرین می تواند در درمان عفونت های قارچی مؤثر باشد و هم چنین برخی از خارش های پوستی را درمان کند. مطالعات نشان داده است که جوش شیرین اثرات ضد قارچی دارد و سلول های کاندیدا را از بین می برد یعنی همان سلول هایی که باعث عفونت های قارچی می شوند. برای استفاده از خواص درمانی جوش شیرین می توانید یک چهارم لیوان جوش شیرین را با مقدار کمی آب مخلوط کنید و خمیر حاصله را به ناحیه تناسلی بمالید و اجازه دهید 15 دقیقه در همان حال بماند. هم چنین می توانید بین یک چهارم لیوان تا دو لیوان جوش شیرین را در وان حمام حل کنید (میزان جوش شیرین بستگی به اندازه وان حمام دارد.) و 10 تا 40 دقیقه در آن بنشینید. جوش شیرین در درمان پسوریازیس نیز مؤثر است.

 1. استفاده از ماست یونانی برای درمان های خانگی خارش واژن

ماست یونانی یکی از درمان های خانگی برای از بین بردن عفونت های قارچی است. ماست های پروبیوتیک باعث می شوند که تعداد باکتری های مفید واژن بیشتر شوند؛ این باکتری ها می توانند قارچ ها را از بین ببرند و واژن را سلامت نگه دارند.

برای تسکین خارش واژن مقداری از ماست را وارد واژن خود کنید، برای این کار می توانید یک تامپون را به ماست یونانی یا پروبیوتیک آغشته کنید و آن را در واژن خود قرار دهید. تا مدتی که تامپون در واژن شماست، می توانید از یک پد بهداشتی استفاده کنید تا لباس زیر شما به ماست آغشته نشود. به خاطر داشته باشید که همواره از ماست های بدون طعم و فاقد قند برای این منظور استفاده کنید.

 1. استفاده از لباس زیر پنبه ای

از آن جایی که جریان هوا در لباس زیرهای پنبه ای بهتر صورت می گیرد، استفاده از آن ها می تواند به کاهش خارش واژن کمک کند. پوشیدن لباس زیرهای پنبه ای از بروز عفونت های قارچی نیز پیشگیری می کنند، زیرا قارچ ها معمولاً در مناطقی که مرطوب هستند و تهویه هوا در آن ها به خوبی انجام نمی شود، بهتر رشد می کنند.

 1. استفاده از سرکه سیب برای از بین عفونت های قارچی واژن

بسیاری از مردم معتقدند که افزودن سرکه سیب به آب حمام می تواند عفونت های قارچی را از بین ببرد؛ این ترکیب، هم چنین یک داروی خانگی رایج برای خارش پوست است؛ البته دلیل علمی برای تأثیر درمانی سرکه سیب بر عفونت های قارچی و خارش واژن وجود ندارد ولی از آن جایی که استفاده از سرکه سیب هزینه زیادی نداشته و عوارض جانبی خاصی هم ندارد، پس امتحان آن بی ضرر است.

برای استفاده از خواص درمانی سرکه سیب، نصف لیوان از آن را درون یک لگن آب بریزید و به مدت 10 تا 40 دقیقه در آن بنشینید.

 1. استفاده از مکمل های پروبیوتیک برای افزایش باکتری های مفید واژن

باکتری های مفید واژن در تأمین سلامت آن مفید هستند و استفاده از مکمل های پروبیوتیک می تواند تعداد این باکتری های مفید را افزایش دهد. خوشبختانه انواع مکمل های پروبیوتیک در داروخانه ها وجود دارند که مصرف آن ها باعث رشد باکتری های مفید در واژن و سیستم گوارشی می شود.

مکمل های پروبیوتیک را می توان به عنوان یک اقدام پیشگیرانه نیز در نظر گرفت. هنگام استفاده از  آنتی بیوتیک ها، پزشکان معمولاً مصرف پروبیوتیک بیشتری را توصیه می کنند.

 1. استفاده از کرم های ضد قارچ برای بهبود خارش واژن

اگر عفونت قارچی باعث خارش واژن شده باشد، می توانید با استفاده از کرم های ضد قارچ آن را مهار کنید. انواع کرم های ضد قارچ در داروخانه ها موجود است که می توانید بدون نسخه پزشک آن ها را تهیه کنید.

از این کرم های ضد قارچ می توان به صورت شیاف واژینال هم استفاده کرد.

 1. استفاده از کرم کورتیزون برای خارش واژن بعد از اصلاح

اگر بعد از تراشیدن موهای ناحیه تناسلی دچار خارش در این ناحیه شدید، کرم کورتیزون یک راه مناسب برای از بین بردن آن است. هم چنین از این کرم برای درمان اگزما، حساسیت ها و راش های پوستی هم می توانید استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که استفاده  از کرم کورتیزون در درون واژن جایز نیست ولی می توان از این کرم در ناحیه تناسلی استفاده کرد.

 1. استفاده از غذاهای پروبیوتیک

مصرف غذاهایی که حاوی پروبیوتیک است، می تواند باعث رشد باکتری های مفید واژن شود که این موضوع در سلامت واژن حائز اهمیت است.  هم چنین اگر به عفونت های قارچی مبتلا باشید، غذاهای پروبیوتیک می تواند در درمان آن مؤثر باشد. به این منظور مصرف محصولات لبنی حاوی مواد پروبیوتیکی، توصیه می شود.

 1. رعایت اصول بهداشتی

رعایت بهداشت واژن می تواند از خارش واژن جلوگیری کند یا آن را تسکین دهد. البته رعایت بهداشت واژن به معنی شستشوی مداوم آن با مواد پاک کننده یا استفاده از دوش واژینال نیست چراکه انجام این کار باکتری های مفید واژن را ازبین می برد. برای شستشوی واژن کافی است فقط اطراف آن را با آب ولرم بشویید.

هیچگاه از صابون ها، ژل های شستشو و پاک کننده هایی که دارای خوشبو کننده هستند، استفاده نکنید و  تنها در صورت تجویز پزشک، دوش واژینال را به کار ببرید. به یاد داشته باشید شستشوی بیش از حد و دوش واژینال می تواند باعث خارش واژن شود. برای حفظ بهداشت ناحیه تناسلی، تعویض روزانه لباس زیر، شستشوی واژن با آب ولرم و خشک کردن ناحیه تناسلی پس از هر بار شستشو کافی است.

سخن پایانی

خارش فرج و واژن در زنان بسیار شایع است و می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. در بسیاری از مواقع مهم ترین دلیل خارش در ناحیه تناسلی زنان، حساسیت به لباس های زیر، استفاده از محصولات بهداشتی دوران قاعدگی یا ژل های شستشوی معطر است و با اجتناب از این عوامل محرک می توان از خارش جلوگیری کرد. در موارد دیگر، عفونت های قارچی یا باکتریایی ممکن است دلیل خارش باشند. وقوع این امر زمانی بیشتر محتمل است که خارش در قسمت داخلی واژن احساس شود.

برخی از بیماری های پوستی نیز می توانند باعث خارش در اطراف دستگاه تناسلی شوند که از جمله آن ها می توان از پسوریازیس، فولیکولیت و درماتیت سبورئیک نام برد. یک پزشک متخصص معمولاً می تواند علت خارش ناحیه تناسلی را مشخص کند و برخی از درمان های مناسب را به شما پیشنهاد دهد. خوشبختانه در بیشتر موارد، خارش، قابل درمان است.

در این مقاله سعی کرده ایم به علل خارش واژن و درمان سریع آن بپردازیم با این حال اگر خارش ناحیه تناسلی بیش از چند روز طول کشید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط

 • دسته بندی: نکات زیبایی

پرطرفدارترین محصولات

دسته مقالات