پاکسازی منافذ پوست بینی با روش های خانگی

مدت زمان مطالعه 0,5 دقیقه

پوست ناحیه بینی هم مانند سایر قسمت های پوست صورت نیازمند پاکسازی و اسکراب است. بر روی پوست بینی منافذی وجود دارد که در صورت تجمع آلودگی و چربی ها در این منافذ، سبب بسته شدن آن ها و در نهایت پیدایش جوش ها خواهد شد. در ضمن پوست بینی دارای غدد چربی است که به طور متوالی از خود ، سبوم ترشح می کند. به همین علت این بخش از صورت نسبت به سایر قسمت های پوست صورت زودتر چرب و براق می شود. حتما شما هم جوش های سرسیاه برروی پوست بینی را دیده اید. باید بدانید وجود این جوش ها، در نتیجه بسته شدن منافذ پوست بینی و تجمع چربی ها است.

مراحل پاکسازی منافذ پوست بینی

مراحل پاکسازی منافذ پوست بینی

مراحل پاکسازی منافذ پوست بینی

در این قسمت می خواهیم با هم پاکسازی منافذ پوست بینی با روش های خانگی را بررسی کنیم.

  • مرحله اول: شستشوی پوست
مرحله اول: شستشوی پوست

مرحله اول: شستشوی پوست

در ابتدا باید پوست صورت به خصوص ناحیه بینی را خوب بشویید. شستشو باید با آب ولرم و یک شوینده مناسب پوست صورت انجام شود. این کار سبب پاکیزه شدن پوست از هرگونه چربی اضافی، گرد و خاک و غیره روی پوست خواهد شد.

  • مرحله دوم: استفاده از یک اسکراب مناسب جهت پاکسازی پوست بینی
مرحله دوم: استفاده از یک اسکراب مناسب جهت پاکسازی پوست بینی

مرحله دوم: استفاده از یک اسکراب مناسب جهت پاکسازی پوست بینی

عمل اسکراب به شما کمک می کند تا سلول های مرده روی پوست بینی را به راحتی بردارید. شما می توانید با استفاده از مواد موجود در منزل، از اسکراب های طبیعی برای پیلینگ پوست بینی استفاده نمایید. در زیر تعدادی از این ماسک های لایه بردار طبیعی را برای شما عزیزان خواهیم گفت.

1.  اسکراب با آب لیموترش

تنها کافی است تا لایه نازکی از لیموترش را بریده و آن را بر روی پوست بینی خود بکشید. لیموترش با داشتن اسید سیتریک طبیعی به باز شدن منافذ بسته روی پوست بینی کمک می کند. توجه کنید، شاید پوست شما به اسید سیتریک واکنش و حساسیت نشان دهد؛ در این مواقع آن ناحیه را با استفاده از آب بشویید.

2.  اسکراب منافذ بینی با استفاده از سفیده تخم مرغ

باید سفید تخم مرغ را از زرده آن جدا ساخته و سپس سفیده تخم مرغ را توسط چنگال خوب به هم بزنید. با استفاده از یک پد و یا پنبه مقداری از سفیده تخم مرغ را بر داشته و بر روی پوست بینی که قبلا آن را با آب و صابون شسته اید، قرار دهید. کمی زمان داده تا سفیده روی پوست خشک شود. سپس با استفاده از آب ولرم آن را بشویید. سفیده تخم مرغ سبوم اضافه پوست را برداشته و اندازه منافذ آن را کوچک‌تر می‌کند. از گذشته سفیده تخم مرغ به عنوان یک اسکراب طبیعی جهت کوچک نمودن منافذ پوست صورت استفاده شده است.

3.  استفاده از آرد جو دوسر

با کمی گشتن در کابینت آشپزخانه، جو دوسر را پیدا کرده و سپس مقداری از آن را با آب جوش ترکیب کنید و اجازه دهید حالت خمیری پیدا کند و خنک گردد. ماسک جو دوسر برای از بین بردن جای جوش بسیار موثر است. این ماسک از خاصیت لایه برداری برخوردار بوده، با از بین بردن سلول‌های مرده از سطح پوست مانع از مسدود شدن منافذ آن شده و در نهایت منجربه حفظ تعادل pH پوست می گردد. بهتر است این ماسک را در حدود  2 الی 3 دقیقه روی پوست قرار داده و سپس با آب آن را آبکشی نمایید. پاکسازی منافذ پوست بینی با استفاده از جو دوسر، سبب لایه‌برداری ملایم پوست از هرگونه آلودگی و چربی اضافه شده و درعین حال یک ماسک مغذی برای آن به شمار می رود.

4.  استفاده از بخور با گیاهانی نظیر اکالیپتوس، روغن درخت چای و نعناع فلفلی

کار اصلی بخور باز کردن منافذ پوست است. بخور سبب می شود تا باکتری ها، سلول های مرده، آلودگی ها و چربی های اضافی دیگر از منافذ پوست به راحتی خارج شوند. در ضمن بخور، قابلیت نفوذ‌پذیری پوست را افزایش می دهد. پس چنانچه مایل باشید از محصولات مراقبت پوست استفاده نمایید، بعد از بخور، بهترین حالت برای افزایش جذب محصولات تولید شده برای مراقبت از پوست  خواهد بود. بخور، گردش خون پوست را افزایش داده و به دنبال آن کلاژن و الاستین بیشتری در پوست تولید خواهد شد. به همین دلیل است که بعد از بخور، ظاهر پوستتان جوان تر، سفت تر و شاداب تر به نظر می رسد. استفاده از اکالیپتوس و روغن درخت چای و غیره در بخور می تواند به هرچه تمیز شدن منافذ باز بینی کمک کند؛ در نتیجه شما دیگر جوش های سرسیاه را بر روی بینی خود نخواهید دید.

5.  استفاده از زغال فعال برای پاکسازی منافذ پوست بینی

از خاصیت مهم زغال فعال برای پاکسازی پوست، نفوذ آن به عمق منافذ پوست است. این کار سبب می شود تا پوست شما در کوتاهترین زمان ممکن از هر گونه چربی اضافی و یا جوش سرسیاه کاملا پاک گردد. این ماسک یک لایه بردار قوی محسوب می شود و می تواند با از بین بردن کامل سلول های مرده بر روی پوست، ظاهری شفاف و زیبا به شما هدیه بدهد.

6.  استفاده از ماسک خاک رس

ماسک خاک رس نیز از خاصیت لایه برداری چربی ها و آلودگی ها برخوردار بوده و می تواند در کمترین زمان با پاکیزه نمودن پوست صورت، به خصوص در نواحی بینی، ظاهری عاری از هرگونه جوش سرسیاه را برای شما مهیا سازد.

  • مرحله سوم استفاده از مرطوب کننده ها
مرحله سوم استفاده از مرطوب کننده ها

مرحله سوم استفاده از مرطوب کننده ها

پس از اسکراب پوست بینی نوبت به مرطوب نمودن آن می رسد. بسیاری از افراد تصور می کنند مرطوب کننده ها عامل چرب شدن پوست هستند؛ در صورتیکه این فکر کاملا غلط است. خشک بودن بیش از اندازه پوست یک علت اصلی برای تحریک غدد چربی جهت ترشح بیش از اندازه چربی می باشد. پس شما با استفاده از کرم های مرطوب کننده پوست چرب سینره می توانید تعادل مناسب رطوبت و چربی را برای پوست فراهم کنید.

  • مرحله چهارم استفاده از ضد آفتاب ها است.
  مرحله چهارم استفاده از ضد آفتاب ها است. پس از اتمام عملیات پاکسازی، ضد آفتاب را فراموش نکنید.

مرحله چهارم استفاده از ضد آفتاب ها است. پس از اتمام عملیات پاکسازی، ضد آفتاب را فراموش نکنید.

پس از اتمام عملیات پاکسازی، ضد آفتاب را فراموش نکنید. بهتر است پاکسازی منافذ پوست بینی با روش های خانگی را هفته ای دو بار انجام دهید؛ تا به هرچه زیباتر شدن پوست ناحیه بینی خود کمک کنید. این روزها تکنیک های زیادی جهت اسکراب و پاکسازی پوست وجود دارد که ساده ترین آن استفاده از روش های خانگی است؛ چراکه با کمترین هزینه می توانید در منزل خود عملیات پاکسازی پوست را انجام دهید.

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط

پرطرفدارترین محصولات

دسته مقالات