فرورفتگی پوست

مدت زمان مطالعه 0,9 دقیقه

فرورفتگی جای جوش یکی از بدترین اتفاقاتی است که ممکن است پس از درمان جوش‌های فعال روی صورت ایجاد شود.

جوش‌های فعالی که از حدود سن 11 تا 30 سالگی روی پوست افراد به دلایل متفاوت ایجاد می‌شوند دغدغه اصلی بسیاری است؛ گاهی اوقات این فرایند به درمان جوش‌ها ختم نشده و پوست دچار فرورفتگی یا سوراخ‌هایی می شود که به اسکار ناشی از جوش معروف است. فرورفتگی پوست یا همان اسکار پوستی زمانی ایجاد می‌شود که عمق جوش زیاد شده و در نتیجه لایه‌ می‌بیند.

تاثیر اسکارهای پوستی بر زیبایی و سلامت پوست سبب می شود تا افراد به دنبال راهکاری برای درمان آن ها باشند. اما پیش از درمان فرورفتگی جای جوش، باید نوع اسکار پوستی مشخص شود زیرا درمان هر اسکار متفاوت است.

انواع آکنه‌های صورت

فرورفتگی پوست

انواع اسکار پوست

آکنه‌ها انواع متفاوتی دارند:

آکنه خفیف: جوش‌های سرسیاه یا سرسفید را در این دسته قرار می‌دهیم. این نوع از جوش‌ها سریع‌تر از سایرین و با درمان‌های موضعی رفع می‌شوند.

آکنه متوسط: پاپول‌ها و پاسچول‌ها که جوش‌های دردناک قرمز رنگ، همراه با چرک زیاد هستند.

آکنه شدید: ندول‌ها و جوش‌های کیستیک زیر سطح پوست که توده‌های دردناکی را ایجاد می‌کنند.

هر سه دسته از این جوش‌ها نیاز به درمان دارند اما آکنه‌های متوسط و شدید نیاز به دوره درمان طولانی‌تری دارند. این نوع از جوش‌ها بعد از درمان موجب اسکار پوستی می‌شوند.

بهترین کار برای جلوگیری از ایجاد اسکار ناشی از جوش، درمان جوش بلافاصله بعد از ایجاد شدن روی صورت است که از عمیق شدن آن پیشگیری می‌کند. اگر دچار جوش‌هایی از جنس ندول یا کیستیک هستید حتما به پزشک مراجعه کنید.

دلایل فرورفتگی پوست چیست؟

جوش‌های صورت وقتی به عمیق‌ترین لایه‌های پوست نفوذ می‌کنند به لایه اپیدرم و بافت زیرین آن آسیب می‌رسانند.

بدن با تولید کلاژن سعی می‌کند این آسیب را رفع کند. میزان کلاژن تولید شده توسط بدن اگر کم‌تر از حد باشد، فرورفتگی‌هایی که مانند سوراخ روی پوست هستند، ظاهر می‌شوند. میزان کلاژن تولید شده توسط بدن نوع اسکار پوستی را مشخص می‌کند.

گاهی اوقات بدن برای رفع اسکار پوستی بیش از اندازه کلاژن تولید می‌کند و به همین ترتیب اسکار برجسته روی پوست ایجاد می‌شود.

در زمان درمان اسکار پوستی از هر پنج نفر یک نفر دچار زخم می‌شود.

 انواع اسکار پوست:

اسکار پوستی انواع متفاوتی دارد تمام آن‌ها روی پوست ظاهری مانند سوراخ ایجاد نمی‌کنند و بعضا شبیه توده هم هستند.

اسکار هایپرتروفیک:

اسکار برجسته و پهن روی صورت است که بیشتر به دلیل ایجاد زخم روی پوست ایجاد می‌شود.

اسکار آتروفیک:

شایع‌ترین نوع اسکار، اسکار آتروفیک است. این نوع اسکار موجب فرورفتگی یا همان سوراخ شدن پوست روی گونه و فک صورت می‌شود.

اسکار کلوئیدی:

نوعی اسکار که در افراد مستعد کلوئید ایجاد می‌شود و ظاهری شبیه اسکار هایپرتروفیک دارند و در اثر آکنه‌های شدید پوستی ایجاد می‌شوند.

آیا فرورفتگی پوست بعد از رفع جوش‌ها شایع است؟

اسکار پوستی

رفع جای جوش

حدود 80 درصد افراد، در فاصله سنی 11 تا 30 سال دچار آکنه‌های پوستی می‌شوند. بعد از رفع این آکنه‌ها دچار اسکار پوستی می‌شوند و از هر پنج نفر که دچار فرورفتگی پوست می‌شود در زمان درمان با زخم‌هایی در این ناحیه روبه‌رو هستند. برخی از افراد بعد از رفع این آکنه ها دچار اسکار پوستی می شوند. از بین کسانی که دچار اسکار پوستی شده اند، پوست تعدادی دچار اسکار آتروفیک یا همان فرورفتگی پوست می شوند.

درمان‌های موضعی فرورفتگی پوست

اسکارهای ناشی از جوش که ظاهری فرورفته دارند و معمولا لک‌هایی قرمز، بنفش و یا قهوه‌ای روی پوست ایجاد می‌کنند گاهی با محصولات موضعی درمان می‌شوند.

آلفاهیدروکسی اسید

یکی از کاربردی‌ترین ترکیبات به کار رفته در محصولات ضدجوش آلفاهیدروکسی اسید است. AHA علاوه بر لایه برداری سلول‌های مرده پوست، از مسدود شدن منافذ باز هم جلوگیری می‌کند.

در کنار این موارد آلفاهیدروکسی اسیدها با لایه برداری ملایمی که دارند به درمان اسکارهای پوستی کمک می‌کنند. این ترکیب برای انواع اسکارهای پوستی مناسب هستند.

لاکتیک اسید

درمان موضعی با لاکتیک اسید در کلینیک توسط متخصص هر دو هفته یکبار به مدت 3 ماه انجام می‌شود. این ماده موجب همرنگ شدن رنگ و بافت پوست می‌شود. محصولات بی شماری با درصد کمتر اسید لاکتیک در بازار وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان به درمان فرورفتگی پوست کمک کرد.

رتینوئید

یکی از مواد تاثیرگذار در درمان جوش‌های صورت رتینوئید است. رتینوئید به دلیل سرعت بخشیدن به ترمیم سلول‌ها و بهبود بافت پوست، می‌تواند به رفع فرورفتگی پوست و اسکارهای پوستی کمک کند.

رتینوئید با وجود اینکه موجب درمان اسکارهای پوستی می‌شود اما به همان اندازه پوست را در برابر آفتاب حساس می‌کند. پس توصیه می‌شود در کنار استفاده از رتینوئید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. بهترین نوع کرم ضدآفتاب از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید محافظت می‌کند.

سرم‌ها و کرم‌های زیادی حاوی رتینوئید هستند که در داروخانه‌ها یا آنلاین شاپ‌ها می‌توانید آن‌ها را تهیه کنید اما به دلیل غلظت بالایی که دارند احتمال ایجاد لک پوستی را افزایش می‌دهند. به توصیه متخصصین پوستی رتینول گزینه مناسب‌تری برای درمان اسکار پوست است.

سالیسیلیک اسید

حتما برای یکبار هم شده که از این ماده برای درمان جوش‌های صورت استفاده کرده‌اید. از چسب‌های ضدجوش گرفته تا ژل‌ها و محلول‌های ضدجوش همگی دارای سالیسیلیک اسید هستند.

سالیسیلیک اسید موجب پاک کردن منافذ باز پوست شده، تورم و قرمزی را کاهش داده و در صورت استفاده موضعی، پوست را لایه برداری می‌کند. درمان اسکار پوستی توسط این ماده چند هفته‌ای زمان می‌برد اما بعد از مدتی می‌توانید نتیجه مثبت را مشاهده کنید.

ضدآفتاب

در کنار استفاده از محصولات موضعی یا لیزر درمانی یکی از مهم‌ترین راه‌ها برای نتیجه بهتر درمان، استفاده از کرم ضدآفتاب است.

تمام راهکارها برای درمان فرورفتگی پوست با اندکی لایه برداری پوست همراه است که موجب حساس شدن پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید می‌شود به همین دلیل استفاده از کرم ضدآفتاب در ادامه درمان تاثیرگذار است.

درمان تهاجمی فرورفتگی پوست

درمان فرورفتگی پوست

درمان تهاجمی فرورفتگی پوست

سوراخ شدن جای جوش همان اندازه که می‌تواند ما را دچار استرس کند، راه‌های درمان بسیاری خواهد داشت که نتایج سریع‌تری نسبت به درمان‌های موضعی دارد. در ادامه روش‌های موثر در درمان فرورفتگی پوست را شرح می‌دهیم.

میکرودرم آبریژن

یکی از روش‌های دیگر، برای درمان فرورفتگی جای جوش، میکرودرم آبریژن است. فرورفتگی جای جوش که ناشی از جوش‌های قبلی است، با میکرودرم قادر به رفع شدن است.

از میکرودرم همچنین برای درمان جوش‌های سرسیاه و آبله مرغان نیز استفاده می‌شود. آسیب ناشی از جوش و آکنه بر روی پوست اگر خیلی عمیق نباشند با تعداد جلسات کم قابل رفع است. اما در صورتی که خیلی عمیق باشد، بنا به نظر پزشک مربوطه، از ده تا بیست جلسه برای رفع این مشکلات پوستی نیاز است.

میکرودرم آبریژن با کمک دستگاهی خاص،‌ یک کریستالِ به‌ شدت ظریف را از جنس اکسید آلومینیوم توسط فشار تنظیم شده با سطح پوست در ارتباط قرار می‌دهد و‌ یک تراش کاملا سطحی در لایه‌های بالایی سطح پوست ایجاد می‌کند.

پس از آن نیز‌ یک مکش روی سطح پوست انجام می‌گیرد و موجب برداشته شدن کریستال‌ها از سطح پوست، بهبود‌ جریان خون به منطقه، فعال شدن سلول‌های فیبروبلاست و در نهایت سلامت و طراوت پوست آسیب دیده می‌شود.

لیزرCO2

برای استفاده و درمان جای جوش توسط این لیزر، ابتدای کار نباید هیچ جوشی روی صورت وجود داشته باشد. قبل از شروع لیزر کردن از بی‌حس کننده استفاده می‌شود.

برای استفاده از لیزر CO2، حتما به ‌یک مرکز خوب و مطمئن مراجعه کنید زیرا داشتن تخصص و مهارت کافی برای اعمال این لیزر بسیار اهمیت دارد.

پس از لیزر کردن ممکن است پوست صورت تا دو هفته قرمز شود که جای نگرانی نیست و طبیعی است. سپس پوستی صاف و شفاف جدا از هر گونه برآمدگی یا فرورفتگی جای جوش به شما هدیه می‌دهد. توجه داشته باشید بعد این نوع لیزر درمانی، باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنید زیرا ممکن است پوست دچار تیرگی شود.

همچنین رسیدن به نتیجه ایده آل منوط به نوع فرورفتگی جای جوش و آکنه روی صورت شما دارد و هرچه این فرورفتگی‌ها بیشتر و عمیق‌تر باشد ممکن است به تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشید که بستگی به نظر متخصص دارد.

فیلر

در صورت داشتن اسکار پوستی ملایم، فیلرها گزینه مناسبی هستند. فیلرها که از کلاژن، چربی پوست و یا مواد سازنده دیگر تهیه شده اند، موجب پر کردن قسمت‌های فرو رفته پوست می‌شوند. فیلرها دو دسته هستند برخی دائمی و دسته دیگر موقتی که تنها 6 تا 18 ماه دوام دارند.

میکرونیدلینگ

درمان تهاجمی فرورفتگی پوست

درمان میکرونیدلینگ

یکی از روش‌های درمان اسکار پوستی، میکرونیدلینگ است. در این روش غلتک کوچک دستی با سوزن های ریز روی سطح پوست حرکت داده می‌شود و بدین ترتیب کلاژن سازی پوست افزایش می‌یابد. درمان اسکار پوستی با این روش 9 ماه به طول می‌انجامد.

راه های جلوگیری از فرورفتگی پوست

با رعایت اقدامات زیر می‌توان از ایجاد فرورفتگی روی سطح پوست جلوگیری کنید:

جوش ها را فشار ندهید:

فشار دادن جوش‌ها برای خالی کردن التهاب آن وسوسه انگیز است اما این کار علاوه بر ایجاد زخم روی سطح پوست، منجر به تشدید آکنه می‌شود.

از ضدآفتاب استفاده کنید:

آسیب ناشی از نور خورشید موجب ایجاد لک‌های تیره روی سطح پوست می‌شود بدین ترتیب در طی روز هر دو الی سه ساعت از کرم ضدآفتاب استفاده کنید. ممکن است قسمت‌هایی از پوست که بعد از رفع جوش‌ها مستعد اسکار هستند توسط اشعه‌های مضر نور خورشید به لک‌های تیره‌ای روی پوست تبدیل شوند.

پوست را مرطوب نگه دارید:

استفاده از کرم مرطوب کننده مناسب، اختلالی در روند بهبود جوش‌ها ایجاد نمی‌کند؛ بلکه با حفظ رطوبت در بافت، به پوست در درمان اسکار پوستی که مانند فرورفتگی روی صورت هستند، کمک می‌کند.

جوش ها را درمان کنید:

درمان جوش‌ها و پیشگیری از ایجاد جوش از جمله مواردی است که به پیشگیری از فرورفتگی پوست کمک می‌کند.

چطور با جوش های صورت برخورد کنیم؟

درمان اسکار پوست

سوراخ شدن پوست

پوست خود را تمیز نگه دارید:

شستشوی صورت، دو بار در روز توسط شوینده مناسب صورت موجب پاکسازی پوست از هرگونه آلاینده‌های محیطی، سلول‌های مرده و آلودگی می‌شود. در کنار تمیز نگه داشتن پوست، ابزارهایی مانند پدها و براش‌هایی که بیشترین تماس را با پوست دارند باید پاکیزه باشند؛ پس بهداشت آن‌ها را رعایت کنید.

محصولات مناسب را انتخاب کنید:

محصولاتی که سازگاری بیشتری با پوست داشته باشند و فاقد ترکیبات مضر مانند الکل‌ها هستند در روند درمان جوش‌های صورت تاثیر به‌سزایی دارند.

به طور منظم موهای خود را بشوئید:

چربی موهای سر یکی از مواردی است که موجب تشدید جوش روی صورت می‌شود. به همین دلیل توصیه شده، به طور مرتب موهای خود را بشوئید.

یک درمان پایدار برای درمان جوش داشته باشید:

محصولات و روش‌های متفاوتی برای درمان جوش‌ها وجود دارد، اما استفاده از تمام آن‌ها تنها موجب تشدید جوش‌ها می‌شود. برای درمان جوش‌ها از یک روش و تنها یک محصول استفاده کنید.

به صورت خود دست نزنید:

انتقال آلودگی از طریق دست‌ها یکی دیگر از موارد ایجاد جوش است. پیش از شستشوی دست با شوینده مناسب، از دست زدن به پوست مخصوصا قسمت‌هایی که مستعد جوش هستند، خودداری کنید.

چرا باید سوراخ‌های جای جوش را درمان کرد؟

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم، در مواردی مشاهده شده است که سوراخ‌های جای جوش و همه‌ برآمدگی‌های ناشی از آکنه پس از مدت زمان کوتاهی از بین می‌روند. اما اگر این چنین نشود و شما نسبت به این موضوع بی‌اهمیت باشید، ممکن است در سنین بالاتر، درمان آن‌ها سخت‌تر شود و شما را بسیار نگران کند.

پس حتما باید درمان این فرورفتگی و جای باقی مانده از جوش‌ها را جدی بگیرید تا در سنین بالاتر افسوس کوچک شمردنِ این مشکل را نخورید. ضمن حفظ آرامش خود، اگر روش‌های خانگی را امتحان کردید و تاثیر چندانی مشاهده نکردید، حتما به دنبال بهترین‌ها در زمینه‌ی پوست و زیبا سازی صورت باشید.

جمع بندی

فرورفتگی جای جوش و در کل ماندن ردی از جوش‌ها صورت اتفاقی ناگوار است که برای هیچ‌ یک از افراد خوشایند نیست.

با روش‌هایی که نام بردیم و تعریف کردیم، قصد داریم وقت ارزشمندِ شما را با هزاران روشی که در دنیای اینترنت وجود دارد و برخی از آن‌ها نیز نه تنها باعث بهبودی نشده بلکه پوست شما را دچار مشکلات شدیدتر می‌کند؛ تلف نکنیم و سراغ اصل مطلب برویم. به بهترین مراکز درمانی که این خدمات را ارائه می‌دهند مراجعه کنید و دیگر نگران مشکلات پوست صورت خود نباشید.

12 دیدگاه

 1. الهه 28 فروردین 1402 در 11:57 ب.ظ - پاسخ

  سلام من یک جوش پشتم‌داشتم و چند سال پیش خالیش کردم ولی الان یه سوراخ پشتم دارم که همش توش چرک جمع میشه باید چیکار کنم

  • پشتیبانی سایت 29 فروردین 1402 در 2:25 ب.ظ - پاسخ

   سلام، برای این مورد به پزشک مراجعه کنید دوست عزیز

   • ماریا 30 تیر 1402 در 5:37 ب.ظ - پاسخ

    سلام من دوسال که بر اثر شمع صورت صورتم جوش زد والان جای جوش روی صورتم هست باید چیکار کنم تا جای اسکار از بین بره

    • پشتیبانی سایت 31 تیر 1402 در 9:52 ق.ظ - پاسخ

     سلام پیشنهاد می کنم اول به پزشک مراجعه کنید و در صورت پیشنهاد استفاده ازکرم های ترمیم کننده میتونید از کرم ترمیم کننده پوست سینره استفاده بفرمایید.

  • ج 15 دی 1402 در 12:03 ق.ظ - پاسخ

   سلام من پوستم به شدت داره سوراخ سوراخ میشه و به شدت هم دهیدراته هست چکار باید بکنم اگه از آبرسان استفاده منم خوبه و اگر خوبه جه آبرسانی استفاده کنم

   • mohegh 9 بهمن 1402 در 3:54 ب.ظ - پاسخ

    دوست عزیز
    قبل از هرکاری با پزشک متخصص پوست مشورت کنید

 2. حاتم حاتمی 12 اردیبهشت 1402 در 9:27 ب.ظ - پاسخ

  سلام من در سن 18سالگی دندانم عفونت کرد واین عفونت از بیرون خارج شد و حالا جای این عفونت بعد از آن فرو رفتگی در صورت من ایجاد شده راه حل این مشکل چیه به چه دکتری باید مراجعه کنم

  • پشتیبانی سایت 13 اردیبهشت 1402 در 9:31 ق.ظ - پاسخ

   سلام برای برطرف کردن این مشکل باید به جراح فک و صورت مراجعه کنید. باید بررسی بشه، در مواردی که قدیمی نباشه و وسعتش زیاد نباشه اقدام به تزریق ژل یا چربی می کنن.

 3. السا 24 مرداد 1402 در 7:58 ب.ظ - پاسخ

  سلام من ۱۵سالمه صورتم همش جوش میزنه همیشه از شوینده اینا استفاده میکنم .الانم روی پوست صورتم فرورفتگی ایجاد شده باید چیکار کنم؟

  • پشتیبانی سایت 28 مرداد 1402 در 8:05 ق.ظ - پاسخ

   سلام پیشنهاد می کنم به پزشک مراجعه کنید.

 4. الی 1 شهریور 1402 در 7:58 ب.ظ - پاسخ

  سلام من ۲۳سالمه ابله مرغون گرفتم دکتر رفتم ولی روی بینیم فرو رفته شده کرمم تاثیر نداشت روشی هست واسه درمان ؟

  • پشتیبانی سایت 4 شهریور 1402 در 11:00 ق.ظ - پاسخ

   سلام باید به پزشک مراجعه کنید که با لیزر برطرف بشه.

ارسال دیدگاه

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

مطالب مرتبط

پرطرفدارترین محصولات

دسته مقالات