علت طاسی سر در زنان

مدت زمان مطالعه 1,4 دقیقه

زنان ذاتا دوستدار زیبایی هستند و ریزش بیش‌از اندازه موی سر می‌تواند از جذابیت آنها کم کرده و علاوه بر آسیب‌های جسمی، آنها را دچار اختلالات روحی و شخصیتی کند. معمولا ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ عدد تار مو در روز طبیعی است اما رشد موهای جدید باید جایگزین این موهای از دست رفته شود. اگر تعادل بین رشد موهای جدید و ریزش موهای قدیمی از بین برود، با مشکل ریزش مو یا طاسی سر مواجه می‌شویم. به ریزش موی بیش‌ ازحد آندروژنیک آلوپسی یا طاسی گفته می‌شود.

شروع ریزش مو در آندروژنیک آلوپسی از پیشانی و شقیقه‌هاست و تا پس‌سر ادامه پیدا می‌کند. در این نوع طاسی که معمولا تا سن 45 سالگی ادامه دارد، قسمت جلوی سر تا نیمه پشت سر کاملا خالی می‌شود. در زنان، این طاسی با نازک و شکننده شدن مو و ریزش شدید مو شروع می‌شود و به خالی شدن قسمت‌هایی از کف سر و کم‌پشتی شدید می‌انجامد.

اولین نشانه‌های طاسی در مردان با کم‌پشت شدن خط مو شروع می‌شود اما در زنان این نشانه‌ها متفاوت است و خط مو به‌ندرت تحت تأثیر ریزش قرار می‌گیرد. معمولا در زنان، مو نازک شده و درخشندگی خود را از دست می‌دهد و بعد شروع به ریزش و کم‌پشت شدن می‌کند. عموما ریزش مو در زنان به طاسی کامل منجر نمی‌شود. در ادامه به علت طاسی سر در زنان و راه‌های درمان آن پرداخته می‌شود.

چه افرادی که بیشتر دچار طاسی سر می‌شوند

طاسی سر امری طبیعی است و دلایل گوناگونی دارد اما افراد زیر بیشتر در معرض از دست دادن مو هستند:

 • خانم‌های باردار و خانم‌هایی که به‌تازگی زایمان کرده‌اند
 • خانم‌های یائسه بالای چهل سال
 • خانم‌هایی که تحت شیمی‌درمانی هستند یا داروهای خاص مصرف می‌کنند
 • خانم‌هایی که به‌صورت مداوم از مواد شیمیایی یا شوینده مضر استفاده می‌کنند
 • خانم‌هایی که تمام روز موهای خود را سفت می‌بندند
 • خانم‌هایی که در حمام یا در حالت خیس، موهایشان را شانه می‌زنند

علایم طاسی سر در زنان

علایم ریزش مو

علایم ریزش مو

اگر بعد از هر بار استحمام، مقدار زیادی مو در چاه حمام و روی برس می‌بینید یا بخش‌هایی از سرتان کم‌پشت شده و موهایتان به آسانی کنده می‌شود یا روی بالشت هر بار مقدار زیادی مو مشاهده می‌کنید، بی‌شک دچار ریزش مو شده‌اید و برای بررسی دلایل آن باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

دلایل ریزش مو و طاسی سر در زنان

ژنتیک یکی از فاکتورهای مهم در طاسی سر است. زنان می‌توانند طاسی سر را از هر دو والد خود به ارث ببرند، در نتیجه اگر در خانواده شما ریزش مو امری رایج است، بدانید که ژنتیک قطعا در طاسی سر شما نقش مهمی دارد. دلایل طاسی سر را به چهار بخش تقسیم می‌کنند که عبارتند از:

 • آلوپسی‌ها
 • سبک زندگی
 • دلایل بالینی
 • تغییرات هومونی

آلوپسی ها

آلوپسی‌ها

آلوپسی‌ها

آلوپسی‌ها نوعی طاسی هستند و می‌توانند دلایل مختلفی داشته باشند؛ از علل ژنتیک تا بستن سفت موها یا تحریک سیستم ایمنی در بروز آلوپسی نقش دارند. این بیماری واگیردار نیست. آلوپسی آندروژنی، آلوپسی کششی و آلوپسی آره‌آتا از انواع آلوپسی‌ها هستند.

 • آلوپسی آندروژنی

آلوپسی آندروژنی که به‌نام ریزش با الگوی زنانه نیز شناخته می‌شود، شایع‌ترین نوع طاسی سر در زنان است که عوامل ژنتیکی دارد. این نوع آلوپسی در دوران یائسگی و به‌دلیل کاهش هورمون استروژن شدیدتر می‌شود و با افزایش سن و رسیدن به میانسالی به اوج خود می‌رسد؛ البته در بعضی از افراد این آلوپسی از سنین جوانی شروع می‎شود.

آلوپسی آندروژنی با نازک و کم‌پشت شدن مو ظاهر می‌شود. کاهش تراکم مو در طرفین خط فرق، گسترده شدن ناحیه کم‌پشت، طاسی مشخص در خط فرق و کم‌پشت شدن بخش‌های کناری سر، مراحل آلوپسی آندروژنی هستند.

ژنتیک و وراثت، بیماری‌های زمینه‌ای و تومورها، مصرف دخانیات، از علل رایج بروز آلوپسی آندروژنی هستند و در اکثر افراد مبتلا، در سنین 40 تا 50 سالگی طاسی سر به‌شکل چشمگیری نمود پیدا می‌کند. این نوع آلوپسی قابل درمان نیست و مصرف داروهایی که برای این عارضه تجویز می‌شوند فقط می‌تواند سرعت ریزش مو را کاهش دهد. تاکنون راهی برای پیشگیری آلوپسی آندروژنی شناخته نشده و تنها می‌توان با تغذیه سالم، عدم استفاده از مواد شیمیایی مضر و دخانیات، شروع طاسی سر را به تعویق انداخت و شدت آن‌را کاهش داد.

 • آلوپسی کششی

در آلوپسی کششی فولیکول‌های مو آسیب می‌بینند و ریزش مو اتفاق می‌افتد. دلیل بوجود آمدن این عارضه کشیده شدن موها بر اثر بافتن‌های سفت مثل بافت آفریقایی، بستن مو به‌صورت دم‌اسبی و انواع بافت‌هایی است که در اثر آن مو کشیده و کنده می‌شود.

 • آلوپسی آره‌آتا

آلوپسی آره‌آتا یا ریزش موی سکه‌ای یک بیماری خود ایمنی پوستی است. در این بیماری سلول‌های سیستم ایمنی به فولیکول‌ها حمله کرده و به آنها آسیب می‌زنند. این شکل از طاسی به صورت منطقه‌ای و گرد ظاهر می‌شود و موقتی است و درمان آن باید زیرنظر پزشک صورت بگیرد.

تاثیر سبک زندگی در طاسی سر

تاثیر سبک زندگی در ریزش مو

تاثیر سبک زندگی در ریزش مو

امروزه باتوجه به مشغله بالا و استرس شدید، ممکن است افراد رژیم غذایی نامناسبی داشته باشند و مواد مغذی لازم به بدن آنها نرسد؛ به‌همین دلیل مو شروع به ریزش می‌کند. این نوع ریزش مو موقتی است و با یک رژیم غذایی مناسب و استفاده از مکمل‌های دارویی برطرف می‌شود.

 • کاهش کالری دریافتی

سوءتغذیه یکی از مهمترین علل طاسی سر است. اگر در رژیم غذایی شما میزان کالری دریافتی روزانه کمتر از حدمعمول باشد، انرژی لازم برای خون‌رسانی و غذارسانی به پوست سر کاهش یافته و شما با عارضه ریزش مو مواجه می‌شوید. حتما سعی کنید که کالری روزانه دریافتی‌ متناسب با فعالیت بدن‌تان باشد و انرژی کافی را به شما برساند.

 • کمبود پروتئین

پروتئین و آمینواسید از اصلی‌ترین مواد بدن هستند. کراتین، پروتئینی است که بخش‌ اصلی مو را تشکیل می‌دهد؛ در نتیجه کمبود پروتئین موجب ریزش شدید مو می‌شود.

 • کمبود ویتامین‌ها

از جمله ویتامین‌های لازم برای پوست و مو، ویتامین‌های E، A، C و D هستند و ویتامین‌های گروه B برای ساخت کراتین مو ضروری است. با گنجاندن این ویتامین‌ها در رژیم غذایی‌تان از طاسی سر جلوگیری کنید. 

 • کمبود آهن و روی

کمبود آهن و کم‌خونی موجب می‌شود که اکسیژن کافی به فولیکول‌ها و پوست سر نرسد، در نتیجه طاسی سر اتفاق بیافتد. روی یا زینک هم از مواد ضروری برای سلامت پوست و مو محسوب می‌شود. با مصرف غذاهایی مثل گوشت قرمز، ماهی، سبزیجات پهن‌برگ و غلات غنی‌شده و همچنین قرص آهن و زینک می‌توانید با کمبود آهن و روی مقابله کنید.

دلایل بالینی در ریزش و طاسی مو

دلایل بالینی در ریزش و طاسی مو

دلایل بالینی در ریزش و طاسی مو

استرس و مصرف داروهای خاص می‌تواند منجر به ریزش مو و طاسی سر شود. در ادامه رایج‌ترین دلایل بالینی بیان می‌شوند.

 • شوک و استرس شدید

از آنجاییکه شوک‌های فیزیکی و روانی روی هورمون‌ها تأثیر می‌گذارند در نتیجه در اغلب خانم‌ها استرس، فشار روحی، ناراحتی و افسردگی می‌تواند با ریزش مو ارتباط مستقیم داشته باشد. از دست دادن یکی از اعضای خانواده، زایمان، افسردگی بعد از زایمان، کاهش شدید وزن، جراحی‌های سنگین، بیماری‌های حاد، تب بالا، عفونت شدید، بیماری‌های مزمن، آسیب فیزیکی مثل از دست دادن یک عضو از بدن، مشغله کاری بالا و مصرف داروهای اعصاب ریزش مو را شدت می‌بخشند. سعی کنید هنگام بروز استرس از روانپزشک یا روان‌شناس کمک بگیرید و عامل استرس‌زا را از بین ببرید.

 • ورود سموم به بدن

ریزش مو از عوارض جانبی استفاده از داروهاست. مواد شیمی‌درمانی، اشعه رادیواکتیو در پرتودرمانی و مصرف بعضی از داروها می‌تواند باعث اختلال در چرخه طبیعی مو و تلوژن افلوویوم شود. در صورتی‌که فولیکول‌ها آسیب نبینند، ریزش مو در این موارد موقت است. از دیگر داروهایی که طاسی سر را تشدید می‌کنند می‌توان به داروهای فشارخون، آرتریت، داروهای قلبی و داروهایی که برای مو مضر هستند، اشاره کرد.

 • بیماری‌های زمینه‌ای

بیماری های زمینه ای، تولید هورمون آندروژن را که در طاسی نقش مهمی دارد، تحت تأثیر قرار داده و این عامل ریزش مو را در پی دارد. کم‌کاری یا پرکاری تیروئید، بیماری هاشیموتو، بیماری هاجکین، کم‌کاری غذه هیپوفیز، بیماری آدیسون، لوپوس، پسوریازیس، اسکلرودرمی، بیماری سلیاک و عفونت‌هایی مثل کچلی قارچی(درماتوفیتوز) می‌توانند موجب برهم زدن هورمون‌ها، ایجاد مشکلات خودایمنی و زخم شوند و در نهایت طاسی سر را به‌دنبال داشته باشند.

تغییرات هورمونی و تاثیر آن در طاسی سر در زنان

تغییرات هورمونی و تاثیر آن در ریزش مو

تغییرات هورمونی و تاثیر آن در ریزش مو

تغییرات هورمونی یکی دیگر  از فاکتورهای مهم در ریزش مو و طاسی سر است. تغییرات هورمونی می‌تواند به دلایل زیر ایجاد شود.

 • یائسگی

ظهور موهای زائد در نقاط مختلف بدن و کم‌پشت شدن و ریزش موهای سر از عوارض رایج دوران یائسگی است. در این دوران تولید استروژن و پروژسترون (هورمون‌های زنانه) کاهش یافته و اثر هورمون‌های آندروژنی (هورمون‌های مردانه) مانند تستوسترون روی فولیکول‌ها بیشتر می‌شود. هورمون‌های آندروژنی موجب طاسی سر و کم‌پشتی مو می‌شوند. البته در این مورد هم نباید رژیم غذایی، استرس و مسائل ارثی را نادیده گرفت.

 • بارداری

تغییرات هورمونی در دوران بارداری نقش مستقیمی در طاسی سر سر دارند. توجه داشته باشید که ریزش موی بارداری سه ماه بعد از زایمان شروع می‌شود و ارتباطی با شیردهی ندارد. اگر در این دوران همزمان با ریزش مو علائم زیر را مشاهده کردید حتما با پزشک معالج‌تان مشورت کنید: ریزش غیرطبیعی و ریزش مو مانند آلوپسی آندروژنی یا ریزش موی سکه‌ای، درد یا خارش در محل ریزش مو، قرمز یا پوسته‌پوسته شدن پوست سر، افزایش آکنه پوستی، افزایش موی صورت، قاعدگی نامنظم.

روش های درمان طاسی سر در زنان

روش‌های درمان ریزش مو در زنان

روش‌های درمان ریزش مو در زنان

 • مصرف دارو

داروهایی برای درمان عارضه ریزش مو با الگوی زنانه یا آلوپسی اندروژنی تجویز می‌شود که فقط در کند شدن روند ریزش مو و جبران بخشی از موهای ازدست‌رفته مؤثر است. داروهای موضعی مانند ماینوکسیدیل و داروهای خوراکی مثل فیناستراید و اسپیرونولاکتون می‌توانند در روند طاسی سر تأثیر بگذارند.

 • کاشت مو

کاشت و پیوند مو روش دیگری برای جبران موهای ازدست رفته است. در این روش مو را از ناحیه ای که رشد سالمی دارد، برداشته و در ناحیه‌ای که مو ازبین ‎رفته، می‌کارند. قسمتی که مو در آن کاشته شده تحت تأثیر طاسی سر قرار نمی‌گیرد.

 • درمان با لیزر

نور ساطع شده از لیزر می‌تواند رشد مو را تحریک کرده و همچنین موجب کاهش روند ریزش مو شود. البته این روش هنوز قطعی نشده و برای مؤثر بودن آن باید تحقیقات بیشتری صورت گیرد.

پیشگیری از طاسی سر در زنان

پیشگیری از ریزش مو

پیشگیری از ریزش مو

اگر طاسی ریشه ژنتیک داشته باشد، نمی‌توان از بروز آن جلوگیری کرد؛ اما در مواردی که ریزش مو با عوامل دیگری مثل رژیم غذایی و موارد ذکر شده در بالا ارتباط دارد، به‎راحتی می‌توان جلوی آنگرفت.

داشتن رژیم غذایی مناسب، استفاده از مواد پروتئینی، ویتامین‌ها و آهن و روی، تقویت موها، ماساژ کف سر با روغن‌های گیاهی استاندارد، استفاده نکردن از شامپوهای مضر، شانه نزدن موها در حمام، محکم نبستن آنها و برطرف کردن عوامل استرس‌زا می‌توانند در پیشگیری از ریزش مو تأثیر بسزایی داشته باشند.

نتیجه‌گیری

امروزه طاسی سر یکی از مشکلات رایج در جوامع مختلف و بین افراد گوناگون است. برای برطرف کردن این مشکل بهتر است ابتدا با پزشک متخصص مشورت و بهترین روش درمانی را  انتخاب کنید. توجه داشته باشید که رژیم غذایی متناسب با فعالیت روزانه و حذف نکردن مواد مغذی در جلوگیری از ریزش مو بسیار مؤثر است.

از درمان‌های خودسرانه و استفاده از داروها و محلول‌های غیراستاندارد جدا پرهیز کنید؛ همچنین از شامپوهایی که دارای مواد معدنی و گیاهی هستند، استفاده کرده و با قوی کردن تارهای مو از شکنندگی و ریزش آنها جلوگیری کنید.

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط

پرطرفدارترین محصولات

دسته مقالات