درمان قطعی میخچه کف پا

انجام کارهای روزمره برای افرادی که کف پاهایشان دارای میخچه است، از دشوارترین و سخت ترین مشکلات بوده به طوری که قدم زدن در خیابان ها با وجود میخچه در کف پای این افراد، بسیار دردناک است. میخچه یکی از مشکلات آشکاری است که اکثر افراد در طول زندگی خود، حداقل یک بار آن را تجربه کرده اند. در حقیقت میخچه به صورت یک ضایعه پینه ای شکل در قسمت هایی از سطوح نازک پوست به ویژه در قسمت پشت انگشتان پا و هم چنین در قسمت های ضخیم تری از پوست مانند کف پا و دست می تواند ایجاد شود. به عبارتی دیگر میخچه، واکنشی است که پوست بدن را در مقابل فشارهایی قرار می دهد که به طور مستمر و به دلایل گوناگونی مانند اضافه وزن یا تنگی کفش ها به سطح پوست وارد شده و به حالتی برآمده تبدیل می شود.

گاهی اوقات بعضی از افراد به درمان میخچه توجهی نمی کنند که در این صورت برای خارج کردن میخچه از بدن، مجبور به انجام روش هایی مانند جراحی می شوند، در صورتی که اگر درمان میخچه به موقع انجام شود می تواند از کم هزینه ترین و ساده ترین روش ها به شمار آید.

برای درمان میخچه راه های گوناگونی وجود دارد که در این مقاله به توضیح مختصری از موثرترین راه های درمانی این عارضه می پردازیم.

شناسایی میخچه

با وجود این که میخچه و پینه از لحاظ ظاهری کاملا متفاوت هستند گاهی اوقات برخی از افراد توانایی تشخیص میخچه و پینه را نداشته و در شناسایی آن ها دچار اشتباه می شوند. در شناسایی میخچه و پینه ویژگی های زیر را می توان در نظر گرفت و با مقایسه ویژگی های ذکر شده، این دو عارضه پوستی را از هم تفکیک کرد.

میخچه

 • میخچه در محدوده ای بسیار کوچک از سطح پوست ایجاد می شود.
 • میخچه دارای ضخامت بیشتری است.
 • رشد میخچه در یک نقطه می باشد.
 • احتمال نفوذ میخچه تا قسمت هایی از پوست (اعماق پوست) زیاد است.

پینه

 • پینه اغلب در قسمت های وسیعی از پوست ایجاد می شود.
 • پینه در قسمت هایی از کف پا مانند سینه پا یا پاشنه پا ایجاد می شود که این قسمت ها با زمین تماس مستقیم داشته و تحت فشار زیادی هستند.
 • پینه در سطح پوست ایجاد می شود.
 • احتمال نفوذ پینه به لایه های زیرین پوست وجود ندارد.

همچنین ما در مقاله در سایت سینره به موضوع درمان پینه پوست دست و پا به صورت مفصل پرداخته ایم که شما عزیزان می توانید با مراجعه به مجله سلامت سینره آن را مطالعه فرمایید.

انواع میخچه پا

میخچه به دو نوع میخچه نرم و میخچه سخت تقسیم می شود.

 1. میخچه نرم: میخچه نرم در قسمتی بین انگشتان پا مخصوصا انگشت چهارم و پنجم ایجاد می شود که اندازه آن از سه الی نه میلی متر قابل تغییر است و معمولا رنگی سفید دارد. این نوع میخچه ها از میخچه سخت، دردناک تر هستند.
 2. میخچه سخت: این نوع میخچه همان طور که از نامش پیداست، ضایعه ای به صورت سخت و خشک است. این نوع میخچه معمولا روی انگشتان پا، بین آن ها و زیر پاشنه ایجاد می شود و اغلب بعضی از افراد میخچه سخت را با زگیل کف پا اشتباه می گیرند.

عواملی که سبب ایجاد میخچه می شوند

عواملی که سبب ایجاد میخچه می شوند

عواملی که سبب ایجاد میخچه می شوند

وجود عواملی باعث می شود که به پا و انگشتان فشار زیادی وارد شود و در نتیجه احتمال ایجاد میخچه را تقویت کند. در صورتی که اگر افراد نسبت به این عوامل بی تفاوت باشند به مرور زمان شاهد درد مفصل انگشتان، سفتی پوست، برآمدگی، التهاب و دردهایی به صورت نقطه در موضع میخچه خواهند شد.

عوامل بسیاری ممکن است باعث ایجاد میخچه شوند که برخی از این عوامل، در زیر نوشته شده است.

 • پوشیدن کفش های تنگ و پاشنه بلند
 • تماس بیش از حد انگشتان پا با رویه کفش
 • حاملگی یا زیاد شدن وزن
 • پوشیدن صندل یا کفش بدون جوراب
 • پیاده روی مستمر و طولانی
 • پوشیدن جوراب های تنگ
 • عدم درمان قوس کف پا و زیاد شدن فشار روی سینه پا و انگشتان که در نتیجه باعث تقسیم نامتوازن وزن بر پاها می شود.

درمان میخچه کف پا با استفاده از روش های طبیعی

درمان میخچه کف پا با استفاده از روش های طبیعی

درمان میخچه کف پا با استفاده از روش های طبیعی

استفاده از اسانس چای و پوست موز

یکی از روش های طبیعی برای درمان میخچه کف پا، استفاده از دارویی است که از عصاره برگ درخت چای و اسانس موز تهیه می شود. برای تهیه این مرهم ابتدا یک عدد موز را به مدت سه الی چهار ساعت داخل یخچال قرار دهید. سپس موز را از یخچال بیرون آورده و پوست موز را کنده و سفیدی های داخل پوست موز را جدا کنید. حال به مقدار چهار الی پنج قطره از اسانس چای را به مقداری از سفیدی های درون پوست (یک قاشق غذاخوری) اضافه کنید و آرام آرام ورز دهید و روی میخچه قرار دهید و آن را پانسمان کنید. برای درمان میخچه کف پا معمولا این روش را روزی دو ساعت و به مدت دو هفته انجام دهید. استفاده از این دارو خانگی به شما کمک می کند که هنگام راه رفتن احساس درد نکنید.

درمان میخچه با استفاده از سرکه

یکی از ساده ترین شیوه هایی که در خشک کردن و از بین بردن میخچه کاربرد دارد، استفاده از سرکه است. برای انجام این کار در ابتدا پنبه را در مقدار کمی سرکه سفید آغشته کرده و سپس آن را روی میخچه قرار دهید. حال آن را پانسمان کنید به طوری که پنبه سرکه ای کاملا روی میخچه را مرطوب کند. بعد از گذشت سه الی چهار ساعت، پنبه را از سطح میخچه برداشته و به مدت سی دقیقه صبر کنید. سپس پنبه تمیز دیگری برداشته و دوباره آن را به سرکه آغشته کرده و به مدت سه الی چهار ساعت روی میخچه قرار دهید. برای رسیدن به نتیجه مورد نظر این روش را روزی دو بار و به مدت دو هفته انجام دهید.

استفاده از میخک و آب لیمو ترش برای درمان میخچه

یکی از موثرترین روش ها در درمان میخچه، استفاده از میخک و آبلیمو ترش است. برای تهیه این روش خانگی در یک استکان، به اندازه یک دوم استکان، آب لیمو ترش بریزید. سپس در درون این استکان دو عدد گل میخک خشک قرار دهید و به مدت یک ساعت صبر کنید تا به خوبی خواص مفیدی که گل میخک دارد، وارد آبلیمو شود. حال برای جدا کردن گلبرگ های گل میخک باید آب لیمو را از صافی رد کنید. سپس مقدار کمی پنبه را در درون این مخلوط آغشته کرده و روی میخچه قرار دهید. برای درمان میخچه، از این مخلوط روزی سه الی چهار نوبت به مدت ده روز استفاده کنید.

استفاده از چای سبز

معمولا مردم چین برای درمان میخچه سخت که دارای پوستی محکم و ضخیم است از اسانس روغن یا عصاره برگ درخت چای استفاده می کنند. قبل از انجام این کار باید پاهایتان را به خوبی با آب گرم و صابون شسته و با حوله خشک کنید. سپس روی مقداری پنبه، پنج قطره روغن چای سبز ریخته و روی میخچه قرار دهید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب، این روش را هر شب قبل از خواب انجام دهید. استفاده از این درمان خانگی باعث کاهش میزان سختی و ضخامت میخچه و نرم شدن آن می شود.

روغن کرچک

روغن کرچک خواص درمانی زیادی دارد که در درمان میخچه نیز کاربرد دارد. برای استفاده از روغن کرچک در درمان میخچه، ابتدا پنبه را در مقدار کمی از روغن کرچک آغشته کرده و سپس آن را روی میخچه قرار دهید. برای این که روغن کرچک از بین نرود، می توانید جوراب بپوشید.

تاثیر زردچوبه برروی درمان میخچه کف پا

یکی دیگر از مواردی که در درمان میخچه موثر بوده، استفاده از زردچوبه است. از آن جایی که زردچوبه سرشار از خواص ضد میکروبی است بنابراین هنگامی که با عسل که یک ماده آرام بخش است مخلوط می شود، می تواند باعث بهبودی شود. برای انجام این کار ابتدا درون ظرفی مقدار کمی عسل ریخته و یک قاشق غذاخوری زردچوبه به آن اضافه کرده و مخلوط کنید تا یک مایه خمیری شکل به وجود آید. سپس این مخلوط را به مدت دو ساعت روی میخچه قرار دهید. (محل مورد نظر باید خشک شود بنابراین نباید روی میخچه را بپوشانید.) سپس آن را با آب ولرم بشویید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب این روش خانگی را روزی دو مرتبه انجام دهید.

استفاده از لیمو

یکی دیگر از روش هایی که در درمان میخچه کف پا کاربرد دارد، استفاده از لیمو است. به این صورت که ابتدا لیمو را به چند قسمت ببرید و یک تکه از لیمو را قبل از خواب، روی میخچه قرار دهید. سپس یک جوراب پنبه ای بپوشید و پس از بیدار شدن از خواب لیمو را برداشته و محل مورد نظر را بشویید. این کار را هر شب انجام دهید تا به نتیجه مورد نظر برسید.

استفاده از آسپرین در بهبود میخچه پا

یکی دیگر از مواردی که در درمان میخچه کف پا موثر بوده، استفاده از آسپرین است. برای انجام این کار لازم است که ابتدا پنج یا شش عدد قرص آسپرین را له کنید. سپس آن را با مقداری آب و سرکه سفید مخلوط کرده و با استفاده از یک باند به مدت ده دقیقه روی میخچه قرار دهید. پس از گذشت ده دقیقه باند را باز کرده و با سنگ پا به آرامی تمیز کنید.

استفاده از جوش شیرین

یکی دیگر از روش های طبیعی برای درمان میخچه استفاده از جوش شیرین برای درمان میخچه می باشد، استفاده از جوش شیرین است. برای استفاده از این روش ابتدا جوش شیرین را با مقداری آب مخلوط کرده و سپس به آن مقدار کمی آب لیمو اضافه کنید تا مایه خمیری شکل به وجود آید. حال این مخلوط را قبل از خواب، روی میخچه بمالید و بعد از بیدار شدن، آن را با آب بشویید. انجام این کار باعث از بین رفتن سلول های مرده شده و هم چنین عفونت آن قسمت را آزاد می کند. برای درمان میخچه این روش را به مدت پنج تا هفت شب به طور مداوم انجام دهید.

تاثیر بی نظیر پیاز بر روی درمان میخچه

استفاده از پیاز نیز در درمان میخچه موثر است. برای انجام این کار باید در یک ظرف شیشه ای، مقداری سرکه سفید بریزید تا ظرف پر شود و در درون آن یک برش پیاز قرار دهید. محلی که ظرف نگه داری می شود باید گرم باشد. قبل از رفتن به رختخواب، با استفاده از یک باند، پیاز را روی میخچه قرار دهید. معمولا این روش را تا زمانی که میخچه نرم شود باید انجام دهید.

درمان میخچه کف پا با استفاده از روش های پزشکی

برای درمان میخچه کف پا، علاوه بر روش های طبیعی، روش های پزشکی نیز وجود دارند که این روش ها در مطب و زیر نظر پزشک انجام می گیرد. برخی از این روش ها جراحی میخچه کف پا، استفاده از چسب میخچه، فریز کردن میخچه پا، لیزر میخچه پا و… است که در ادامه به توضیح مختصری از این روش ها می پردازیم.

جراحی میخچه کف پا

شما زمانی می توانید از جراحی میخچه پا استفاده کنید که پزشک شما تشخیص دهد میخچه ای که در کف پای شما وجود دارد به دلیل اختلالات ساختاری پا و اشکالات موقع راه رفتن و هم چنین ضایعاتی که سبب ایجاد این اشکالات شده اند، به وجود آمده است.

اگر هنوز موفق به شناسایی میخچه نشده اید می توانید با خواندن مقاله شکل میخچه پا و علائم آن به چه صورت می باشد در سایت سینره به راحتی مشکل شناسایی میخچه را حل نمایید.

چسب میخچه

چسب میخچه

چسب میخچه

چسب میخچه، چسبی شبیه چسب زخم است که این چسب دارای سالیسیلیک اسید چهل درصد می باشد. در حقیقت یکی از مهم ترین روش های درمانی میخچه کف پا، استفاده از چسب میخچه است که می توان آن را از بیشتر داروخانه ها بدون نسخه پزشک تهیه کرد. برای این که از عفونت و ایجاد زخم جلوگیری شود، لازم است که درمان میخچه در مطب و توسط پزشک انجام گیرد. البته افرادی که بیماری خاصی دارند نباید از چسب میخچه استفاده کنند، مثلا بیماران دیابتی، بیمارانی که به اگزما و  مانند التهاب و قرمزی دچار هستند، بیمارانی که دچار مشکلات عروق محیطی و اختلال گردش خون هستند و…

طرز استفاده از چسب میخچه

ابتدا باید محل میخچه راشسته و آن را خشک کنید و طبق دستور پزشک از چسب میخچه استفاده کنید. پس از گذشت چهل و هشت ساعت باید چسب میخچه را بردارید. در صورت بروز حساسیت در محل استفاده از چسب میخچه، استفاده از آن را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت نمایید. در غیر این صورت، پس از این که چسب میخچه را برداشتید باید به مدت پنج دقیقه پاهایتان را در آب ولرم قرار دهید.

فریز کردن میخچه پا

یکی از روش هایی که پزشکان در درمان میخچه کف پا از آن استفاده می کنند، فریز کردن میخچه یا کرایوتراپی است. استفاده از این روش درمانی به مدت طولانی، توصیه نمی شود. در این روش درمانی، یخ دی اکسید کربن یا نیتروژن مایع به عمق ضایعه نفوذ می کند و با توجه به عمق ضایعه به مدت چند ثانیه، سرما را در محل میخچه می برد. در این روش، امکان رخ دادن خون ریزی وجود دارد. هم چنین ممکن است به مدت چند ساعت در محل درمان، تاول بنفش یا قرمز رنگی ایجاد شود.

لیزر میخچه پا

یکی از روش های جدیدی که پزشکان در درمان میخچه از آن استفاده می کنند، استفاده از لیزر است. این روش درمانی جایگزین داروهای شیمیایی و چاقو جراحی شده است. قبل از استفاده از این روش، پزشک با بیمار مشورت می کند. اگر میخچه بر اثر عواملی مانند عفونت های قارچی یا بیماری خاصی ایجاد شده باشد، در این صورت درمان میخچه با استفاده از لیزر بی فایده بوده و باید علت های زمینه ای آن درمان شود. در حقیقت لیزر، یکی از موثرترین روش ها در درمان میخچه است. برداشتن میخچه با استفاده از لیزر، روشی سریع و ملایم به حساب می آید. در بیشتر موارد، این روش را با استفاده از لیزر CO2 انجام می دهند. لیزر باعث از بین بردن باکتری های مضر و عفونت ها می شود که در نتیجه با جلوگیری از شیوع التهاب، در درمان میخچه بسیار موثر است. این روش نیز مانند سایر روش ها باید در مطب و زیر نظر پزشک انجام شود. البته استفاده از این روش به برخی از افراد توصیه نمی شود، مانند افرادی که باردار هستند، کسانی که بیمارهای سرطانی دارند، افرادی که دیابت دارند، افرادی که بیماری های پوستی دارند و…
جراحی میخچه با استفاده از لیزر بدون درد و خون ریزی انجام می شود. از آن جایی که این روش تحت بیهوشی موضعی انجام می شود بیمار دچار درد نخواهد شد.

نتیجه گیری

برای درمان میخچه کف پا، روش های مختلفی وجود دارد که یکی از آن ها روش های طبیعی است که به توضیح برخی از آن ها پرداختیم. استفاده از روش های طبیعی با استفاده از مواد طبیعی انجام می پذیرد. بنابراین عوارض خاصی برای فرد به بار نمی آورد اما نکته قابل توجه این است که در استفاده از روش های طبیعی برای درمان میخچه کف پا، یک اصل وجود دارد و آن هم تداوم در استفاده از این روش ها تا رسیدن به نتیجه مورد نظر است.
علاوه بر روش های طبیعی، روش های پزشکی نیز در درمان میخچه پا موثر هستند که این روش ها در مطب و زیر نظر پزشک انجام می شود.
درمان میخچه با روش های طبیعی از ساده ترین و کم هزینه ترین روش ها محسوب می شود و باید درمان میخچه به موقع انجام شود تا نیازی به انجام روش های پزشکی مانند جراحی میخچه، فریزکردن میخچه، لیزر میخچه و… نباشد، چون ممکن است انجام این روش ها عوارضی را برای فرد به دنبال آورد. 

امیدواریم از مطاله این مقاله در سایت سینره استفاده لازم را برده باشید. 

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط

پرطرفدارترین محصولات

دسته مقالات