درمان شپش سر با حنا

مدت زمان مطالعه 0,6 دقیقه

از قدیم با استفاده از گیاه حنا به درمان مشکلات و ناراحتی های مربوط به پوست و مو می پرداختند و یکی از موارد رایج کاربرد این گیاه، درمان شپش سر با حنا بود. شپش سر از جمله انگل های رایج در انسان می باشد که محل زندگی اش روی سر و در بین تارهای مو است. شپش برای زنده ماندن و تخم ریزی از خون ناحیه سر انسان تغذیه می کند و به همین علت افرادی که با مشکل شپش رو به رو هستند اغلب از کم خونی رنج می برند. می توان از حنا به عنوان یک گیاه هزار و یک خاصیت نام برد، چراکه بر اساس کاربردهای متفاوتش در درمان انواع مختلف بیماری ها استفاده می شود.

این روزها در مهد کودک ها و مدارس شیوع شپش سر را زیاد می بینیم. در گذشته وجود شپش به دلایلی همچون فقر اقتصادی و عدم رعایت بهداشت فردی زیاد بود. هم اکنون با پیشرفت تمدن و آگاهی افراد از مسائل بهداشت فردی، این انگل خون خوار را باید به مراتب کمتر از قبل در بین افراد جامعه دید. در حالی که متأسفانه هنوز هم شپش سر در بین افراد به خصوص کودکان به وفور دیده می شود که یکی از دلایل مهم آن عدم درمان مناسب و انتقال آسان این انگل به افراد سالم است.

در حال حاضر داروهای شیمیایی همچون اسپری و شامپوهای مربوط به درمان شپش سر توسط لابراتوارها و با انواع مختلف برندها وارد بازار دارویی و درمانی شده اند. یک روش بسیار ساده برای خلاصی از دست این انگل استفاده از ماسک حنا می باشد. بهتر است قبل از بیان نحوه استفاده از حنا برای رفع شپش، کمی با انگل شپش و نیز خواص گیاه حنا برای پوست و مو آشنا بشویم.

منظور از شپش یا جرب چیست؟

منظور از شپش یا جرب چیست؟

منظور از شپش یا جرب چیست؟

شپش یا جرب حشره ای بدون بال و بسیار کوچک می باشد. شپش انسان، انگلی است که تنها از خون انسان تغذیه کرده و به دو نوع شپش سر و شپش بدن تقسیم می شود. گفته می شود هر دو نوع شپش جزء انگل ها بوده و اما تفاوت آن ها در ظاهر این دو نوع شپش و محل زندگی شان است. شپش سر از جهت اندازه کوچکتر و به رنگ تیره و بسیار مقاوم تر از شپش بدن است. شپش سر ماده بالغ روزانه 3 الی 4 عدد تخم می گذارد و این تخم ها به رنگ سفید در بین تارهای مو به خصوص در نواحی بالای گوش دیده می شود.

گاهی افراد تخم شپش سر را با شوره سر اشتباه می گیرند؛ چراکه در نگاه اول آن ها شبیه تکه های کوچک از شوره سر هستند. یک روش بسیار ساده برای تشخیص تخم شپش از شوره سر از طریق تکاندن موی سر است. تکه های شوره پس از تکاندن دچار ریزش شده ولی تخم های شپش بسیار محکم به ساقه موها می چسبند و امکان افتادن شان تنها از طریق تکاندن وجود ندارد.

قدرت انتقال شپش توسط فرد آلوده بسیار زیاد است؛ به طوری که فرد می تواند از طریق لوازم خود نظیر لباس، کلاه، کت و غیره این انگل را به فرد سالم انتقال دهد. عمر متوسط شکل بالغ این انگل خون خوار یک ماه است و قسمت بد ماجرا زنده ماندن تخم شپش ها به مدت یک ماه روی البسه فرد درگیر با شپش است. البته لاروهای شپش در صورت عدم تغذیه با خون ناحیه سر بعد از 24 ساعت از بین می روند.

مهمترین خواص گیاه حنا برای مو

مهمترین خواص گیاه حنا برای مو

مهمترین خواص گیاه حنا برای مو

حنا جزء مهمترین و پرکاربردترین گیاه در صنعت سلامت و مراقبت از پوست و مو می باشد. این گیاه با نام علمی Lawsonia inermis بومی منطقه آسیا بوده و به صورت رنگ، افشرده و پماد و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. از خواص حنا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. می توان حنا را به عنوان یک رنگ موی دائمی و پر فایده برای موهای سر و حتی ریش و سبیل هم استفاده کرد. برخلاف سایر رنگ های شیمیایی حنا به فولیکول های مو آسیبی نمی رساند و برعکس سبب تقویت و سفت شدن ریشه مو می شود.
  2. از حنا به عنوان یک درمان مؤثر جهت ریزش مو استفاده می گردد. علاوه بر این افرادی که به هر دلیلی دچار کچلی شده اند جهت رشد مجدد موها از ترکیب حنا با موادی نظیر سرشیر می توانند استفاده کنند.
  3. حنا از خاصیت ضد قارچی برخوردار بوده و می تواند انواع مختلف از التهابات نظیر اگزما را درمان کند. به همین علت از ماسک حنا جهت درمان ریزش مو، شوره سر و خارش پوست سر و نیز از بین بردن شپش سر استفاده فراوان می شود.

نحوه درمان شپش سر با استفاده از حنا

نحوه درمان شپش سر با استفاده از حنا

نحوه درمان شپش سر با استفاده از حنا

درمان شپش سر با استفاده از حنا یک راهکار درمان سنتی با تأثیر فراوان در از بین بردن انگل شپش است.

ابتدا ظرف مناسبی را جهت ساخت ماسک حنا آماده کنید. در این مرحله باید دقت داشته باشید که به دلیل واکنش ماده حنا با فلز جهت ساخت ماسک حنا به هیچ عنوان از ظرف فلزی نباید استفاده کرد. بهتر است از ظروف شیشه ای و در صورت در دسترس نبودن آن از ظروف پلاستیکی استفاده کنید.

یک فنجان پودر حنا را در ظرف مخصوص ماسک بریزید و به آن نصف فنجان آب گرم اضافه کنید.

سپس ترکیب آب و حنا را به خوبی هم بزنید تا کاملاً یکدست شود و به هیچ عنوان گلوله های خشک حنا در ظرف باقی نمانده باشد. به این نکته توجه کنید که ترکیب به دست آمده از جهت غلظت، نباید بسیار رقیق باشد.

برس رنگ مو را برداشته و لایه های نازک از مو ها را باز کرده و تمامی تارهای مو را به حنا آغشته سازید. اینکه از پشت و یا جلوی سر اقدام به گذاشتن حنا روی موها می کنید فرق چندانی ندارد. البته معمولاً از پشت سر اقدام به گذاشتن حنا و یا رنگ کردن موها می کنند.

توجه کنید علاوه بر ساقه و ریشه های مو کف سر هم باید به خوبی توسط ماسک حنا آغشته شده باشد.

پس از پوشش کامل موهای سر از ماسک حنا، پلاستیکی را آماده کرده و با آن کل سر خود را که به حنا آغشته شده است به خوبی ببندید و به مدت 3 ساعت صبر کنید.

در آخر به حمام رفته و موهای خود را بشویید. توجه کنید برای از بین بردن تخم های چسبیده به ساقه موها و نیز شپش های مرده روی سر باید مرتبا به هنگام آبکشی موهای خود را شانه کنید.

شانه زدن موها در زیر دوش آب امری بسیار سخت و دردناک است. برای این منظور می توانید موهای خود را به خوبی به نرم کننده ای آغشته سازید و بعد با استفاده از شانه زدن رشک های چسبیده به مو را در زیر دوش آب جدا سازید.

می توان علاوه بر حنا و آب گرم از مقداری آب لیمو ترش هم در ماسک استفاده کرد؛ چراکه لیموترش خود از خاصیت ضد قارچی قوی برخوردار بوده و در ترکیب با حنا برای درمان شپش بسیار مؤثر می باشد.

توجه کنید تا زمانی که تخم های شپش روی ساقه موها وجود داشته باشد درمان شپش کامل نشده است و باید برای رفع کامل تخم های شپش همچنان از ماسک حنا استفاده کنید.

ماسک حنا با داشتن خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی قوی خود سبب کشته شدن شپش های بالغ سر و لاروهای موجود روی موها شده و حتی دیده شده این ماده با تأثیر مستقیم روی تخم ها سبب پوک شدن و کنده شدن آسان آن ها از موهای سر می شود.

نتیجه گیری

به هنگام مواجه شدن با مشکل شپش سر نباید نگران شد؛ چرا که این روز ها درمان های بسیاری برای رفع این مشکل پیدا شده است. استفاده از حنا جهت درمان شپش سر به عنوان یک راهکار امتحان شده توسط افراد همواره مورد تأکید قرار گرفته است. توجه کنید برای درمان کامل و خلاصی از این انگل موذی باید در طول استفاده از ماسک هایی نظیر ماسک حنا تا رفع کامل شپش ها مداومت لازم در استفاده از ماسک را داشته باشید.

ارسال دیدگاه

این سایت توسط reCAPTCHA و گوگل محافظت می‌شود حریم خصوصی و شرایط استفاده از خدمات اعمال.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

مطالب مرتبط

پرطرفدارترین محصولات

دسته مقالات