ترتیب روتین پوست

ترتیب روتین پوست دارای مراحل مختلفی است که برای حفظ سلامتی و زیبایی پوست بسیار مهم می باشد. هر چه این مراحل را با دقت و حوصله بیشتر و با استفاده از مواد و لوازم با کیفیت تری انجام دهید به همان نسبت می توانید پوست شاداب تر و سلامت تری داشته باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد ترتیب روتین پوست صحبت کنیم.

ترتیب روتین پوست صورت چگونه است ؟

برای داشتن یک روتین پوست خوب باید در مرحله اول از پوست به خوبی مراقبت شود و سپس مشکلات پوستی رفع و درمان گردد. ترتیب روتین پوست شامل سه مرحله پاکسازی پوست از آلودگی و مواد آرایشی، متعادل سازی پوست و تنظیم pH آن و   مرحله آخر آبرسانی و مرطوب کردن پوست است.

پاکسازی پوست مرحله اول ترتیب روتین پوست

پاکسازی مرحله اول ترتیب روتین پوست

پاکسازی مرحله اول ترتیب روتین پوست

ترتیب روتین پوست با پاکسازی  پوست شروع می شود که مرحله ای مهم به شمار می رود. پاکسازی به این دلیل اهمیت دارد که در طی روز و بر اساس نوع فعالیت هایی که فرد انجام می دهد پوست در برابر انواع آلودگی هایی مثل آلودگی محیط، هوا، ذرات گرد و غبار و مواد آرایشی قرار می گیرد. نشستن این آلودگی ها بر روی پوست سبب مسدود شدن منافذ پوست و جلوگیری از تنفس پوست می شوند؛ که برای سلامت و زیبایی پوست بسیار مضر هستند. بنابراین پاکسازی پوست از این آلودگی ها طی یک یا دو بار در روز می تواند از این مشکل تا حد زیادی جلوگیری کند.

برای پاکسازی پوست باید چندین گام مهم را بردارید که در ابتدا باید از شیر پاک کن یا میسلار واتر برای پاکسازی مواد آرایشی، چربی و آلودگی ها از روی پوست استفاده کرد. در گام بعد می بایست صورت را با یک شوینده ای سازگار با پوست شست و شو داد. در گام آخر از مرحله پاکسازی صورت و به منظور تامین شادابی پوست باید از ماسک‌های پاکسازی پوست استفاده کرد.

همچنین ما در مقاله به معرفی ۷ روش پاکسازی صورت در خانه اشاره نموده ایم که شما می نوانید با مراجعه به مجله سلامت سینره آن را مطالعه فرمایید.

گام یک: از بین بردن چربی و مواد آرایشی از روی پوست

گام یک: از بین بردن چربی و مواد آرایشی از روی پوست

گام یک: از بین بردن چربی و مواد آرایشی از روی پوست

اولین گام در پاکسازی صورت پاک کردن مواد آرایشی است که برای این کار می توان از مواد و وسایلی مثل میسلار واتر، شیر پاک کن و روغن‌های پاک کننده آرایش استفاده کرد. استفاده از شوینده قبل از پاکسازی پوست با مواد پاک کننده نمی تواند به خوبی مواد آرایشی را از روی پوست پاک کند. بنابراین بهتر است ابتدا پوست را با یکی از موارد گفته شده تمیز کرد و سپس با اسکراب و شوینده پوست را شست وشو داد.

طرز استفاده از مواد پاک کننده آرایش

طرز استفاده از مواد پاک کننده آرایش

طرز استفاده از مواد پاک کننده آرایش

برای پاک کردن آرایش از روی صورت به وسیله روغن یا شیرپاک کن باید ابتدا مقدار معینی از آن را کف دست ریخته و دست ها را به هم بمالید تا گرم شوند. سپس صورت را با دست های آغشته به این مواد ماساژ دهید تا به خوبی مواد آرایشی و چربی در این مواد پاک کننده حل شوند. بعد از اتمام ماساژ کل صورت باید پوست صورت با شوینده مناسب نوع پوست شسته شود. همچنین اگر مواد آرایشی را می خواهید با میسلار واتر پاک کنید بایستی این کار را بوسیله یک پد انجام دهید. پد را آغشته به میسلار واتر کرده و آن را روی صورت بکشید تا مواد آرایشی و چربی ها و آلودگی ها در میسلار واتر حل شوند.

محلول میسلار واتر پاک کننده صورت سینره، گارنیه و میسلارواترهای بایودرما برای پاک کردن مواد آرایشی صورت بسیار مناسب هستند و خاصیت تسکین دهندگی و شاداب کنندگی پوست را دارند. البته باید توجه کنید که آرایش چشم ها را با پاک کننده آرایش چشم مخصوص پاک کنید؛ زیرا چشم عضوی حساس است و استفاده از پاک کننده های نامناسب می تواند به چشم آسیب بزند.

گام دوم: شستن صورت با شوینده مناسب پوست

گام دوم: شستن صورت با شوینده مناسب پوست

گام دوم: شستن صورت با شوینده مناسب پوست

برای حفظ شادابی پوست بهتر است دو مرتبه در طی روز پوست صورت با شوینده مخصوص شسته شود. برای جلوگیری از شل شدن پوست اطراف چشم باید هنگام شستن دور چشم ها از ماساژ محکم این قسمت ها خودداری کرد. برای شستن صورت باید از شوینده متناسب با نوع پوست استفاده کرد تا پوست بتواند سلامت خود را حفظ کند.

گام سوم: پاکسازی پوست با استفاده از ماسک ‌های صورت

گام سوم: پاکسازی پوست با استفاده از ماسک ‌های صورت

گام سوم: پاکسازی پوست با استفاده از ماسک ‌های صورت

استفاده از ماسک های پاکسازی یک تا دوبار در هفته باعث تمیزتر شدن عمیق پوست می شود. ماسک هایی مانند ماسک خاک رس که یک پاک کننده خوب و عمیق برای منافذ باز پوست است و ماسک ذغال فعال مانند ماسک ذغال اوریفلیم و ماسک ذغال سوداو ماسک های حبابی  می توانند به عنوان بهترین ماسک برای پاکسازی عمیق پوست های چرب استفاده شوند.

متعادل سازی پوست مرحله دوم ترتیب روتین پوست

متعادل سازی پوست مرحله دوم ترتیب روتین پوست

متعادل سازی پوست مرحله دوم ترتیب روتین پوست

معمولا شستن پوست صورت می تواند سبب به هم خوردن تعادل پوست شود که برای برگردان این تعادل می توان از محصولاتی مانند تونر سینره، تونیک و یا لوشن استفاده کرد. این مواد می توانند اسیدیته یا pH پوست را بعد از شست و شو به حالت طبیعی برگردانند.

آبرسانی و مرطوب کردن پوست مرحله سوم از ترتیب روتین پوست

آبرسانی و مرطوب کردن پوست مرحله سوم از ترتیب روتین پوست

آبرسانی و مرطوب کردن پوست مرحله سوم از ترتیب روتین پوست

برای تامین رطوبت و آبرسانی به پوست باید چهار مرحله را انجام دهید که شامل استفاده از کرم دور چشم، آبرسان برای پوست صورت، مرطوب کننده مناسب یا کرم روز و شب حاوی مرطوب کننده و استفاده از ضد آفتاب می باشد.

  1. استفاده از کرم دور چشم: هنگام زدن کرم دور چشم باید مراقب بود که کرم داخل چشم نرود. همچنین پوست دور چشم حساس بوده و استفاده بیش از حد از کرم در این قسمت باعث سوختن پوست دور چشم می شود. برای استفاده از کرم دور چشم باید با نوک انگشت مقدار کمی از کرم را روی قسمت زیر پلک قرار دهید. سپس کرم را با حرکات ملایم انگشت و ضربه ای روی استخوان‌های گونه و زیر ابرو پخش کنید.
  2. آبرسانی پوست صورت : آبرسان ها به شکل های مختلفی مانند کرم‌های آبرسان، ژل‌های آبرسان، کرم‌های روز و شب و اسپری‌های آب در بازار وجود دارند. برای استفاده از آبرسان باید مقداری از آن را روی صورت قرار داده و کمی ماساژ دهید تا به خوبی جذب پوست شود.
  3. استفاده از مرطوب کننده مناسب نوع پوست: برای جلوگیری از تبخیر آب درون پوست باید یک لایه محافظتی روی پوست قرار گیرد. استفاده از مرطوب کننده ها بعد از مرحله آبرسانی پوست می تواند مانع از تبخیر آب پوست شود. زیرا مرطوب کننده ها حاوی فرمولی هستند که می توانند مانند چربی های طبیعی سطح پوست از تبخیر آب پوست جلوگیری کنند.
  4. استفاده از ضد آفتاب: ضد آفتاب مرحله نهایی از ترتیب روتین پوست است که از پوست در برابر اشعه‌های مضر خورشید مانند اشعه فرابنفش محافظت می ‌کند. عدم استفاده از ضد آفتاب می تواند منجر به خشکی پوست، پیری زودرس، به وجود آمدن لک‌ روی پوست و قهوه‌ای شدن جای جوش شود.

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط

پرطرفدارترین محصولات

دسته مقالات