اکسیژن تراپی صورت چیست و چگونه انجام می شود

مدت زمان مطالعه 1,6 دقیقه

به تازگی یک روش درمانی بسیار مؤثر ابداع شده که به دلیل اثرات زیاد آن در سلامت پوست، در بین هنرمندان و افراد مشهور طرفداران زیادی پیدا کرده است. این شیوه درمانی به اکسیژن تراپی پوست صورت شهرت دارد و هدف آن کاهش خطوط و چروک های پوست صورت، بهبود گردش خون در صورت و کمک به کلاژن سازی در پوست و در نهایت برخورداری از ظاهری جوان تر است. کسانی که علاقه مند به انجام اکسیژن تراپی هستند، اغلب با پرسش‎ هایی نظیر اینکه آیا واقعاً این درمان مؤثر است یا خیر و مزایا و عوارض احتمالی آن و… مواجه هستند. در این مقاله تلاش کرده ایم به برخی ابهامات در مورد این شیوه درمانی بپردازیم.

اکسیژن تراپی صورت چیست؟

اکسیژن تراپی یک روند درمانی است که معمولاً در کلینیک ‎های زیبایی و مراکز ماساژ توسط مشاور زیبایی انجام می‌شود. از آن جایی که در این پروسه هیچ ماده ای در پوست تزریق نشده و از هیچ ماده شیمیایی هم استفاده نمی شود، یک عمل پزشکی به حساب نمی ‌آید.

فواید اکسیژن تراپی صورت

فواید اکسیژن تراپی صورت

فواید اکسیژن تراپی صورت

 1. اکسیژن تراپی به کلاژن سازی پوست کمک می‌کند: با افزایش سن، کلاژن سازی پوست کاهش می یابد و همین امر باعث بروز چین و چروک در پوست می شود. اکسیژن تراپی پوست باعث می شود کلاژن بیشتری تولید شود و چین و چروک پوست صورت کاهش یافته و پوست ظاهر جوان تری بیابد.
 2. سم زدایی پوست صورت: در حین پروسه اکسیژن تراپی، اکسیژن، مواد مغذی و ویتامین هایی که وارد سلول های پوست می شوند، تأثیرات منفی آلودگی های محیط، تابش نور خورشید به پوست و… را خنثی کرده و پوست را سم زدایی می کند.
 3. افزایش سرعت تولید سلول های جدید در پوست: سلول های پوست صورت هم درست مانند سایر قسمت های بدن بعد از مدتی از بین می روند و سلول های تازه نفس جای آن ها را می گیرند. اکسیژن منتقل شده به عمیق ترین لایه های پوست در فرایند اکسیژن تراپی، در سرعت بخشیدن به تولید سلول های جدید نقش دارد و به همین دلیل به بهبود سریع تر آکنه و هر گونه زخم دیگری در پوست صورت کمک می کند.
 4. آب رسانی به پوست: نوشیدن کافی آب، قرار گرفتن بیش از اندازه زیر نور خورشید، آلودگی ها، استفاده از لوازم آرایشی غیر استاندارد و….، همه و همه باعث می شوند که پوست ظاهری خشک و خسته پیدا کند. اکسیژن تراپی باعث آب رسانی بیشتر به پوست می شود و به بازیابی تعادل pH پوست، کمک می کند.
 5. ایجاد ظاهر درخشان در پوست صورت: اکسیژن تراپی با لایه برداری پوست کمک می کند که سلول های مرده، از سطح پوست جدا شوند و از دیگر سو با انتقال اکسیژن به لایه های زیرین پوست باعث ایجاد طراوت و درخشندگی در پوست صورت می شود.
 6. درمان آکنه: اکسیژن تراپی پوست باعث کوچک شدن منافذ پوست می شود که در نتیجه آن، آلودگی های محیطی قابلیت نفوذ کمتری به آن ها پیدا می کنند و همین عامل کمک می کند تا بروز جوش و آکنه در پوست صورت به حداقل برسد.
 7. کمک به درمان پوست های خشک: در هنگام اکسیژن تراپی از عصاره مفید گیاهان درکنار ویتامین ها، مواد مغذی و سرم هایی مشتمل بر پپتیدها و اسید هیالورونیک استفاده می شود که همگی در درمان خشکی پوست بسیار مؤثر هستند.

مراحل اکسیژنتراپی

مراحل اکسیژن‎تراپی

مراحل اکسیژن‎تراپی

قبل از شروع پروسه، پوست توسط مشاور زیبایی از هر گونه آلودگی و لوازم آرایشی مصرفی پاک می شود. پروسه اکسیژن تراپی به شیوه های مختلفی قابل اجراست ولی تقریباً در تمام آن ها اکسیژن با فشار زیاد توسط یک لوله باریک به سطح پوست منتقل می شود. معمولاً در حین اکسیژن تراپی از سرم های پوستی که مشتمل بر اسید هیالورونیک هستند و موجب سفتی و استحکام پوست می شوند،  هم بهره می گیرند. 

اکسیژن تراپی اصولاً در سه مرحله انجام می گیرد که به طور مختصر به آن می پردازیم:

 1. درمان با نور: در این مرحله به کمک یک لوله باریک و با استفاده از نور، جریان فشرده اکسیژن به تمام سطح پوست انتقال می یابد تا از این طریق به لایه های زیرین پوست نفوذ کند. این عمل باعث کاهش استرس و ایجاد حس آرامش می شود.
 2. استفاده از سرم های تقویتی پوست: این مرحله مهم‎ترین گام در اکسیژن‎ تراپی پوست است و در آن از سرم‎ های پوستی که سرشار از مواد معدنی، اسید هیالورونیک، آنتی اکسیدان ها و ویتامینهاست، استفاده می شود تا پوست ظاهری محکم تر و درخشان تری به خود بگیرد و خطوط و چین و چروک های پوست کمتر شوند.
 3. ماساژ صورت: بعد از اینکه پوست با مواد مغذی تغذیه شد، توسط کرم ها و لوسیون های سودمند ماساژ داده می شود؛ به این صورت مواد مغذی وارد لایه های زیرین پوست می شود و تأثیر اکسیژن تراپی را بیشتر و مدت زمان اثر آن را افزایش می دهد.

نکاتی که باید بدانیم

 • زمان اتمام فرایند اکسیژن تراپی به مشاور زیبایی شما بستگی دارد، ولی معمولاً این زمان بین نیم ساعت تا یک ساعت به طول می انجامد.
 • پس از انجام اکسیژن تراپی، هیچ دوره نقاهتی لازم نیست و شما بلافاصله بعد از انجام آن می توانید به زندگی عادی خود برگردید یا حتی از لوازم آرایشی استفاده کنید.
 • بلافاصله بعد از اکسیژن تراپی نتایج آن قابل مشاهده است و پوست شما جوان تر به نظر آمده و درخشندگی خاصی خواهد داشت.
 • در طی فرایند اکسیژن تراپی هیچگونه درد یا عارضه ای نظیر سوزش، خارش، قرمزی پوست، تورم و… را تجربه نخواهید کرد. این روش برای کسانی که به دلیل دارا بودن پوست حساس مناسب درمان های شیمیایی نیستند، بسیار مفید و پرکاربرد است.

آیا اکسیژن تراپی در خانه هم امکان پذیر است

آیا اکسیژن تراپی در خانه هم امکان پذیر است

آیا اکسیژن تراپی در خانه هم امکان پذیر است

اکسیژن تراپی یک روش درمانی برای زیباسازی پوست صورت است که طرفداران بسیاری پیدا کرده ولی مثل بسیاری از روش های درمانی و زیباسازی پوست هزینه بر است؛ از اینرو بسیاری از مردم ترجیح می دهند به صورت خانگی این شیوه زیباسازی را اجرا کنند؛ از سوی دیگر با توجه به گسترش کووید 19، شاید مراجعه به  کلینیک های زیبایی برای انجام کارهای این چنینی منطقی به نظر نرسد به همین دلیل در ادامه دو شیوه خانگی اکسیژن تراپی آموزش داده خواهد شد:

 1. استفاده از ماسک صورت ترکیبی پودر بادام، جو دوسر و خاک رس بنتونایت (بنتونیت)

مواد لازم:
 • 5 قاشق غذا خوری پودر بادام
 • 5/1 قاشق غذا خوری خاک رس بنتونایت
 • 8/1 پیمانه جودوسر
 • 2 قطره پراکساید هیدروژن
 • 4 قاشق غذا خوری آب برای تهیه خمیر ماسک
طرز تهیه ماسک:
 • با استفاده از یک مخلوط کن تمام مواد بالا بجز پراکساید هیدروژن را با هم ترکیب کنید تا به صورت خمیر درآید.
 • سپس پراکساید هیدروژن را به خمیر اضافه کنید.
 • خمیر به دست آمده را روی پوست خود بمالید و بگذارید به مدت 30 دقیقه به همان حال باقی بماند.
 • سپس صورت خود را بشورید.
 • در انتها از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید.
 1. استفاده از ماسک صورت ترکیبی پودر بادام، جو دوسر و خاک رس Fuller’s Earth

مواد لازم:
 • 1 قاشق غذاخوری پودر بادام
 • 8/1 پیمانه جو دوسر
 • 1 قاشق غذاخوری خاک رس Fuller’s Earth
 • 3 قاشق غذا خوری آب
 • 2 قطره پراکساید هیدروژن
طرز تهیه:

تمام مواد بالا بجر پراکساید هیدروژن را در یک مخلوط کن با هم ترکیب کنید تا خمیری یکدست به دست بیاید؛ سپس پراکساید هیدروژن را به خمیر اضافه کنید. خمیر حاصله را روی صورت بمالید و به صورت دورانی ماساژ دهید. 20 دقیقه بگذارید خمیر روی صورتتان بماند و وقتی کاملاً خشک شد؛ صورتتان را با آب بشورید.

سخن پایانی

اکسیژن تراپی یک روش درمانی کاملاً ساده ولی با فواید بیشمار برای پوست است. با این روش می توانید پوستی جوان تر و شاداب تر داشته باشید و تا حدودی از شر چین و چروک صورت خود خلاص شوید. در این نوشته، مراحل اکسیژن تراپی در کلینیک و همچنین چگونگی انجام آن در خانه گفته شد.

یک دیدگاه

 1. فرشته 5 مرداد 1401 در 4:57 ب.ظ - پاسخ

  سلام آیا اکسیژن تراپی برای کسانیکه بیماری لوپوس ارتیماتوز دارن مضره؟ و عوارض داره یا خیر

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط

پرطرفدارترین محصولات

دسته مقالات