آیا آرایش جوش صورت را زیاد می کند؟

مدت زمان مطالعه 0,1 دقیقه

هنوز علت مشخصی برای ایجاد جوش های صورت یافت نشده است، اما آن چیزی که پزشکان تا حدودی به آن دست یافته اند این است که فرو ریختن دیواره های سلول و منافذ پوستی روی خودش، سبب جمع شدن چربی و ایجاد جوش می‌شود.

البته علل مختلفی برای به وجود آمدن این آزار دهنده ی پوستی وجود دارد، و به نظر می ‌رسد آرایش کردن پوست می‌ تواند سبب ایجاد بعضی از این علل شود.

نظرات مختلفی درباره ی رابطه آکنه و جوش صورت و استفاده از لوازم آرایشی وجود دارد، اما تجربه و تحقیقات ثابت کرده است که اثرات منفی آرایش بر روی پوست موجب ایجاد لکه و یا اکنه می‌ شود.

پوست صورت دارای منافذی می ‌باشد که این منافذ سبب می‌ شود بدن به طور طبیعی برای خنک کردن و مرطوب کردن پوست، عرق را از این منافذ به بیرون از پوست بفرستد و یا برای نرم کردن پوست، چربی را از این منافذ خارج کند. استفاده از لوازم آرایشی سبب بسته شدن منافذ پوستی می ‌شود و رطوبت و چربی ای که قرار است از پوست خارج شود، در زیر پوست محبوس شده و ایجاد التهاب و یا جوش می‌ کند.

بخش دیگری از لوازم آرایشی هستند که قابلیت جذب شدن در پوست دارند، این لوازم با تحریک پوست سبب التهاب می ‌شوند و جوش ایجاد می ‌کنند.

بدن انسان از طرق مختلف مواد زائد، سمی و فاسد را بیرون می ‌دهد و از بدن خارج می ‌کند. یکی از این راه ها خروج این مواد از منافذ پوستی می ‌باشد، اگر این منافذ دچار انسداد شود، مواد زائد راهی برای خروج نمی ‌یابند و در زیر پوست می ‌مانند. با گذر زمان این مواد زائد جمع شده و با افزایش حجم سبب ایجاد جوش می ‌شوند.

جوش های سرسیاه و بعضی دیگر از التهابات پوستی، به دلیل وجود باکتری و میکروب به وجود می ‌آیند. آرایش کردن اگر با مواد بد انجام گیرد، باکتری های موجود در آن سبب ایجاد جوش می‌ شوند و اگر با مواد با کیفیت انجام شود، درست است که خودش میکروب ندارد، اما به دلیل جذب عرق و یا جذب باکتری های محیط می ‌تواند جوش ایجاد کند.

استفاده از لوازم آرایشی اگر مداوم انجام شود، نیاز مداوم صورت برای پاکسازی را بالا می‌ برد. در واقع هر بار برای پاک کردن آرایش از روی پوست، نیاز داریم صورتمان را بشوییم. جالب است بدانید که شستشوی مداوم صورت سبب ایجاد جوش می ‌شود. با شستن پوست علاوه بر مواد آرایشی چربی طبیعی پوست را نیز از روی پوست می شوییم. در واقع به هر میزان که چربی پوست را از بین ببریم پوست مجددا چربی تولید می کند تا پوست را نرم نگه دارد، اما این تولید مداوم چربی سبب ایجاد جوش می ‌شود.

حال این سوال مطرح می ‌شود که آیا راهی وجود دارد تا از لوازم آرایش استفاده کنیم، اما جوش نزنیم؟

در ادامه مقاله راه هایی را بیان می ‌کنیم.

راه های جلوگیری از جوش های ناشی از آرایش صورت

راه های جلوگیری از جوش های ناشی از آرایش صورت

راه های جلوگیری از جوش های ناشی از آرایش صورت

  • استفاده از مواد آرایشی بدون الکل

همانطور که گفتیم خشکی پوست که به دلیل شستشوی پوست بعد از آرایش و یا استفاده از برخی لوازم آرایشی به وجود می ‌آید، می تواند موجب بروز جوش شود. بسیاری از لوازم آرایشی دارای الکل هستند و الکل موجب بروز خشکی پوست می ‌شود. اگر درهنگام خرید به این نکته دقت کنیم که لوازم آرایشی فاقد الکل خریداری کنیم، می ‌توانیم از بروز خشکی پوست جلوگیری به عمل آوریم.

  • استفاده از کرم های فاقد چربی

یکی از دلایلی که خیلی از افراد از کرم های پودر و… استفاده می‌ کنند این است که جوش هایشان را با کرم بپوشانند. معمولا پوست های چرب جوش های بیشتری می زنند، پس اگر کرمی که برای پوشاندن جوش ها استفاده می‌ کنید هم چرب باشد، می ‌تواند جوش های شما را چند برابر افزایش دهد. استفاده از کرم های فاقد چربی می تواند تا حدی این مشکل را برطرف کند.

  • استفاده طولانی از لوازم آرایشی ممنوع

سعی کنید هیچگاه با آرایشی که روی پوستتان است، نخوابید و آرایشتان را پاک کنید تا موجب تجمع باکتری و میکروب بر روی پوستتان نشود. رعایت بهداشت و پاکسازی آرایش از روی پوست، برای حفاظت از پوست کسانی که پوستشان چرب است اهمیت دوچندان دارد.

  • مرطوب نگه داشتن صورت با مرطوب کننده ها

در زمانی که آرایش ندارید و یا حتی در زیر آرایش، از مرطوب کننده ی پوست استفاده کنید. می توانید از مرطوب کننده ی طبیعی مثل گلاب و یا کرم های مرطوب کننده برای این منظور، بهره ببرید، اما به خاطر داشته باشید بعضی مرطوب کننده ها حاوی روغن و اسانس هستند که سبب تحریک پوست و متعاقبا ایجاد جوش می‌ شوند و باید در هنگام خرید به این نکته دقت کرد.

  • از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید!

سعی کنید کرمی که برای پوست استفاده می ‌کنید خاصیت ضد آفتاب داشته باشد تا از بروز جوش هایی که به دلیل مواجهه با آفتاب شکل می گیرند، جلوگیری به عمل آورد.

  • مراجعه به متخصص پوست

هرچند وقت یک بار، پوست خود را به متخصص پوست و مو نشان دهید تا در صورت کوچکترین بروز جوش، از آن جلوگیری به عمل آورید.

در بعضی از موارد بسیاری از افراد دچار افکار وسواسی می شوند و در عین صرف زمان و هزینه های گزافی که می کنند، همیشه یاس، نگرانی یا حتی گوشه گیری و انزوا به آن ها دست می دهد. همکاری متخصص پوست و روان شناس برای درمان این افراد بسیار مورد نیاز است.

  • مصرف خوراکی های مفید برای پوست

تغذیه ی پوست علاوه بر بیرون که می ‌تواند با ماسک های مختلف صورت انجام شود، از درون بدن نیز انجام می گیرد. در واقع ما می توانیم پوست خود را با مصرف مواد مفید بهبود ببخشیم. موادی که دارای ویتامین هستند و خاصیت آب رسانی دارند، مانند آب میوه ها، جوانه گندم، بسیاری از دمنوش ها، سبزیجات و مواد دارای فیبر و… می ‌توانند در بالا بردن کیفیت پوست بسیار مفید باشند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم درباره ی جوش های ناشی از آرایش صورت صحبت کنیم و راه های جلوگیری از آن را بیان کردیم. اگر شما از افرادی هستید که از این جوش ها در عذاب هستید، به شما توصیه می کنیم به راهکار های ارائه شده عمل کنید تا دوباره لذت داشتن پوستی صاف و بدون جوش و آکنه را تجربه کنید.

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط

پرطرفدارترین محصولات

دسته مقالات