به آفتاب سلامی دوباره خواهیم داد؟

پوست

به آفتاب سلامی دوباره خواهیم داد؟

به آفتاب سلامی دوباره خواهیم داد؟

حتما می دونید که یکی از اجزای مضر اشعه خورشید، UV یا همون اشعه ماوراء بنفش هست. اشعه UV همون دلیلیه که میتونه خورشید رو نامهربون کنه!

این اشعه ی داستان ساز ما خودش از سه جزء دیگه تشکیل شده. یکی از اونا که UVC باشه کاملا توسط لایه ی اوزون جذب میشه و دیگه بحثی نمی مونه. اما دوتای دیگه یعنی UVA و UVB هر کدوم به نحوی ما رو اذیت می کنن!

تقریبا همه اشعه UVA و در حدود 15 درصد اشعه UVB به سطح زمین می‌رسه. با اینکه درصد کمی از اشعه UVB به زمین میرسه اما چون این طول موج های کوتاه انرژی زیادی دارن اثرات مخرب اونهارو به راحتی میشه به چشم دید. اثرهایی مثل قرمزی پوست و چیزی که بهش آفتاب سوختگی میگن از اثرای اشعه UVB هستن. اشعه UVA اثر آنی و ظاهری نداره اما به مرور زمان ساختار داخلی پوست رو تخریب می کنه و باعث پیری زودرس پوست و خیلی علائم دیگه مثل لک ها، چین و چروک ها، کک و مک و حتی سرطان پوست میشه.

نور خورشید به جز تاثیر بر روی پوست باعث صدمه به چشم‌ها هم می‌شه. وقتی آفتاب شدید به چشم ها می تابه در صورتی که چشم ها محافظ مناسب نداشته باشن عدسی چشم آسیب میبینه و اینجوری میشه که خطر ایجاد آب مروارید زیاد میشه. حتما از خودتون می پرسید که حالا باید چیکار کرد؟؟

در مورد چشم ها که تکلیف معلومه، با یه عینک آفتابی مناسب میشه جلوی ضرر رو گرفت. و اما در مورد پوست. در مورد بعضی قسمت های بدن میشه با پوشیدن لباس تا حدی از مضرات آفتاب در امان بود. اما مسلما نمیتونیم مثل لاک پشت های نینجا روی صورتمون رو هم بپوشونیم! پس راهی نداریم به جز اینکه سراغ ضدآفتاب ها بریم.

چطوری ضد آفتاب خوب انتخاب کنیم؟

ضدآفتاب خوب ضدآفتابیه که بتونه جلوی هر دو اشعه ی UVA و UVB رو بگیره. همینطور هم فیلترهای فیزیکی داشته باشه برای انعکاس و پخش اشعه ی UV و هم فیلتر شیمیایی داشته باشه برای جذب اشعه UV. یه خصوصیت دیگه اینکه باید دوام و مقاومت خوبی در برابر آب و تعریق داشته باشه و ایجاد آلرژی نکنه. یه نکته ی خیلی مهم برای انتخاب یه ضد آفتاب خوب اینکه مطابق شرایط آب و هوایی محل زندگیمون باشه.

چطوری ضد آفتاب را استفاده کنیم؟

  • ضدآفتاب را «سخاوتمندانه» روی پوست خود بمالید!
  • ضدآفتاب را یک ربع تا نیم ساعت قبل از اینکه از خانه خارج بشین روی پوست بمالید و حتما یادتون باشه که هر دو تا سه ساعت اون رو تجدید کنید چون بعد از این مدت اثرش به میزان قابل توجهی کم میشه.
  • درهوای ابری هم اشعه فرابنفش به پوست می رسه پس درهوای ابری هم لازمه ضدآفتاب بزنیم.
  • اینکه از کرم های ضدآفتاب استفاده کردید اصلا دلیل خوبی برای تماس مستقیم و طولانی مدت با نور خورشید نیست، بهتره بین ساعت 10 صبح تا 4 بعدازظهر از آفتاب دوری کنید و علاوه برضدآفتاب از لباس های مناسب و کلاه لبه دار هم استفاده کنید.

نظرسنجی