مراقبت از پوست برای زنان باردار

پوست، نکات زیبایی

مراقبت از پوست برای زنان باردار

مراقبت از پوست برای زنان باردار

در دوران بارداری، تغییرات زیادی در تمام بدن، به خصوص در پوست شما رخ می دهند. بعضی از این تغییرات عالی و نشاط‌ آور هستند و بعضی دیگر نه. افزایش هورمون در این دوران اجتناب ناپذیر است. بنابراین، بسته به نوع واکنش پوست شما در برابر افزایش هورمون ها، ممکن است با لکه های خشک یا چرب، لکه های تیره، ترک پوست، خال های جدید، خارش شکم و غیره مواجه شوید. حتی ممکن است دریابید که برندهای آرایشی و بهداشتی محبوبتان که قبلا محصولاتشان را استفاده می‌کردید، به طور ناگهانی برای پوست فوق العاده حساس شما نامناسب هستند. اما خبر خوب این است که بسیاری از این اختلالات پوستی مختص دوران بارداری هستند و بلافاصله پس از تولد کودک از بین می روند.

با این حال، مهم است که در این دوران از محصولاتی استفاده کنید که نه تنها از پوست شما مراقبت می کنند، بلکه به جنین در حال رشدتان نیز آسیب نمی رسانند. دکتر دندی انگلمان که متخصص پوست و عضو هیئت مدیره پوست و جراحی زیبایی در شهر نیویورک و مادر دو فرزند است می گوید: "جلوگیری از مصرف محصولاتی که در دوران بارداری غیرایمن قلمداد می شوند بسیار مهم است. بیماران من معمولاً می دانند که به محض انجام آزمایش مثبت بارداری، باید مصرف رتینوئیدها را متوقف کنند، اما ما برخی دیگر از مواد مضر را که در محصولات زیبایی روزمره یافت می شوند، فراموش می کنیم."

مراقبت از پوست برای زنان باردار بسیار حیاتی است. به نکات اساسی و آسان زیر توجه کنید.

پاک کننده های صورت: روز خود را با یک پاک کننده ملایم آغاز کنید. استفاده از پاک کننده یا صابون های پوست که فاقد پساب قلیایی و یا بر پایه گلیسیرین هستند توصیه می شود. اگر پوست شما فوق العاده خشک است، بنابراین بهتر است که از پاک کننده های صورت فاقد مواد صابونی که ملایم بوده و دارای مرطوب کننده هستند، استفاده کنید. برای جلوگیری از خشک شدن بیش از حد پوست، صورت خود را بیش از دو بار در روز نشویید.

کرم های مرطوب کننده و کرم ضد آفتاب : در دوران بارداری ( و دوران قبل و بعد از آن) استفاده منظم از کرم های مرطوب کننده و ضد آفتاب با SPF حداقل 15 و حفاظت طیف گسترده ( که در مقابل اشعه های UVA و UVB از پوست محافظت می کنند) بسیار ضروری است. در دوران بارداری، سطح هورمون ها بالا رفته و در نتیجه سبب تکثیر رنگدانه های سلول ها شده، که باعث لک های پوستی یا “ماسک حاملگی” می شود. استفاده از کرم های ضد آفتاب در روزهای بارانی یا آفتابی، بهترین راه برای جلوگیری از لک های پوستی و تغییر رنگ است. اگر تصمیم گرفتید که در اواسط روز به بیرون یا کنار دریا بروید، پوست خود را با کرم های ضد آفتاب دارای SPF 30 یا بالاتر بپوشانید

آکنه، جوش یا چربی: اگر پوست شما چرب بوده یا مستعد آکنه است، احتمالا بدترین جوش ها را در دوران بارداری تجربه خواهید کرد. بهترین و امن ترین راه برای درمان این جوش ها استفاده از محصولاتی است که دارای اسید گلیکولیک، آلفاهیدروکسی اسید، اریترومایسین موضعی ( فقط با نسخه) و یا عصاره گیاه هاماملیس است.

به طور کلی، بسیاری از متخصصین استفاده از رتینوئیدها (مانند رتین آ یا دیفرین) یا اسید سالسیلیک را منع می کنند. بنابراین زمان خرید حتما به برچسب مواد تشکیل دهنده محصول توجه کنید. با وجود اینکه بین استفاده از این محصولات و نقایص زمان تولد ارتباط مشهودی وجود ندارد، اما بهتر است که جانب احتیاط را رعایت کنید.

آرایش کم و سریع: زمانی که صحبت آرایش کردن در دوران بارداری پیش می آید، این نظریه را به خاطر داشته باشید که کم هم زیاد است. این روش هم سریع تر و هم آسان تر خواهد بود. تنها چیزی که نیاز دارید برای اینکه صورت خود را زیباتر نشان دهید محصولات چند کاره است. کرم پودرهای ماتیکی که هم برای تیرگی دور چشم و لک های پوستی مناسب هستند و هم رنگ دادن به پوست در شب. مداد – ماژیک های مخصوص چشم، لب و گونه ها، لک ها را پنهان می کنند و جای زیادی را در کیف شما نمی گیرند. اگر شما از آن دسته افرادیهستید که بدون رژ لب از خانه خارج نمی شوید، مطمئن شوید که لب های خود را با کرم های مرطوب کننده که حاوی ضد آفتاب هستند، چرب کنید. حالا شما آماده هستید که روز خود را شروع کنید.

نگهداری و مراقبت از پوست در هنگام بارداری چگونه است ؟

هنگامی که صحبت از مراقبت از پوست در دوران بارداری (و حتی در دوران شیردهی) می شود، باید از مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی برخی از مواد اجتناب شود. این مواد عبارتند از:

  • رتینوئیدها. رتینوئیدها معمولا در کرم های ضدپیری و کرم های مرطوب کننده یافت می شوند و می توانند باعث مشکلاتی برای جنین شوند. با اینکه مقدار کمی از این ماده جذب بدن می شود، مطالعات نشان داده است که همین مقدار کم نیز می تواند رابطه مستقیمی با نقایص مادرزادی داشته باشد.
  • تتراسایکلین. این آنتی بیوتیک که برای درمان آکنه به کار میرود، می تواند بر رشد دندان و استخوان جنین تأثیر بگذارد.
  • هیدروکینون. هیدروكینون یك ماده سفید كننده پوست است که به صورت موضعی مورد استفاده قرار می گیرد و بین 34 تا 45 درصد آن جذب بدن می شود. مطالعاتی که تا کنون انجام شده اند، نشان دهنده ارتباط معناداری بین مصرف هیدروکینون در دوران بارداری و افزایش خطر عوارض جانبی نیستند. با این حال، بهتر است در دوران بارداری از هیدروکینون اجتناب شود.
  • اسید سالیسیلیک. استفاده موضعی و محدود از محصولات موضعی ضد آکنه که حاوی 2 درصد اسید سالیسیلیک هستند ، برای جنین کم خطر است؛ با این وجود، برخی از متخصصان پوست توصیه می کنند که از مصرف آن خودداری شود.
  • بنزوئیل پراکسید. هنوز مشخص نیست که آیا استفاده از بنزوئیل پراکسید برای درمان آکنه در دوران بارداری ایمن است یا نه. بهتر است از قبل از استفاده از این ماده، با پزشک خود مشورت کنید.

در دوران بارداری لازم است که در برنامه و زندگی روزمره خود تغییراتی ایجاد کنید و از محصولات بهداشتی استفاده کنید که با توجه به اصول علمی ساخته شده اند و جهت مراقبت از پوست شما که دائم در حال تغییر است، مناسب هستند. در ادامه چند محصول بهداشتی با ویژگیهای مناسب دوران بارداری آورده شده اند. استفاده از این محصولات با ویژگی های خاصی که دارند، می تواند به حفظ سلامت جنین شما، و مراقبت از پوست حساستان در دوران بارداری، کمک قابل توجهی کند.

بهترین ضد آفتاب برای دوران بارداری و شیردهی

بهترین ضد آفتاب برای دوران بارداری و شیردهی

استفاده روزانه از کرم ضد آفتاب معدنی حاوی اکسید روی و دی اکسید تیتانیوم، بهترین راه برای مبارزه با ملاسمای حاملگی است. ملاسمای حاملگی که به آن ماسک حاملگی هم گفته می شود، به صورت لکه های تیره روی پیشانی، گونه ها یا لب بالایی ظاهر می شود. ضد آفتاب های معدنی همچنین برای پوست هایی که در دوران بارداری دچار حساسیت بیشتری هستند، بسیار مناسب هستند. بسیاری از افراد کرم های ضد آفتاب معدنی را به دلیل اثر گچ مانند و سفیدی غیرطبیعی پوست دوست ندارند، اما فرمول سبک و بدون روغن کرم ضد آفتاب سینره باعث می شود که این کرم به سرعت جذب شده و بر پوست شما تاثیر گچ‌مانند نداشته باشد.

بهترین شوینده صورت برای دوران بارداری

بهترین شوینده صورت برای دوران بارداری

در دوران بارداری، وقتی صحبت از شستشوی صورت می شود، هر چه کمتر از مواد شیمیایی استفاده کنید، بهتر است. صورت خود را دو بار در روز با یک لوسیون ملایم شستشوی صورت، که فاقد عطر و صابون است، پاک کنید.

بهترین مرطوب کننده صورت برای دوران بارداری

بهترین مرطوب کننده صورت برای دوران بارداری

اگر هورمون ها باعث شده اند پوست شما خشک، چرب یا فوق العاده حساس شود، یک مرطوب کننده صورت که بر پایه اسید هیالورونیک ساخته شده باشد، می تواند به خوبی از پوست شما مراقبت کند. این اسید به طور طبیعی در بدن ما تولید می شود و یک مرطوب کننده عالی با ماندگاری طولانی است.

بهترین کرم دور چشم برای دوران بارداری

بهترین کرم دور چشم برای دوران بارداری

در دوران بارداری نمی توانید به اندازه ای که دوست دارید قهوه بنوشید، اما ممکن است به دلیل بی‌خوابی چشمان شما پف کنند و هاله‌ای سیاه اطراف آنها را فرا بگیرد. در این حالت، یک کرم دور چشم خوب که ترکیبی از مواد طبیعی باشد و برای ساختنش از فن آوری بیوتکنولوژی استفاده شده باشد، علاوه بر اینکه قدرت جلوگیری فوق العاده ای در مقابله با چین و چروک دارد، می تواند باعث از بین رفتن هاله سیاه دور چشم شود.

بهترین ماسک صورت برای دوران بارداری

بهترین ماسک صورت برای دوران بارداری

نه تنها غذا، نوشیدنیها و داروهایی که استفاده می کنید، بلکه حتی ماسکهایی که بر صورت خود می گذارید نیز می توانند تاثیر زیادی بر جنین در حال رشد شما داشته باشند. بنابراین، در دوران بارداری، باید از مصرف ماسکهایی که حاوی مواد شیمیایی هستند خودداری کنید. در این دوران، سعی کنید از ماسکهای ارگانیک استفاده کنید. ماسک روشن کننده سینره حاوی عصاره جلبک های دریایی جهت رفع تیرگی پوست بوده، و با دارا بودن ویتامین سی پایدار و عصاره بیربری جهت رفع تیرگی پوست، یک گزینه بسیار مناسب برای دوران بارداری است.

سخن آخر:

در دوران بارداری تغییرات زیادی در پوست شما رخ می دهد. ممکن است صورت شما پر از آکنه شود، ملاسما یا ماسک حاملگی بر صورتتان ظاهر شود، دور چشمانتان پف کند و بسیاری مشکلات پوستی دیگر. با این حال، اگر یک روتین پوست و برنامه مراقبت از پوست مناسب داشته باشید و از محصولات مرغوب و ارگانیک استفاده کنید، می توانید به نتایج بسیار خوبی برسید و سلامت و زیبایی پوست خود را حتی در دوران بارداری حفظ کنید.

در این دوران، پوست شما بیش از گذشته حساس است و شما نمی خواهید با استفاده از محصولات بهداشتی و آرایشی شیمیایی، باعث تحریک بیشتر آن شوید. در این مقاله لیستی از مواد مضر برای جنین شما ارائه شد. همچنین ذکر شد که کدام محصولات، با کدام ویژگی ها، می توانند به حفظ سلامت جنین شما کمک کنند و در عین حال، مراقبت کامل از پوست را نیز برای شما میسر کنند.

نظرسنجی