نکاتی برای مراقبت از موهای چرب

مو

نکاتی برای مراقبت از موهای چرب

راهکارهایی برای جلوگیری از چرب شدن موها

· برای شستن موهایتان از یک شامپوی ملایم استفاده کنید، بهتر است که این شامپو مناسب موهای چرب باشد و دارای pH خنثی.

· هنگام شستشوی موها پوست سرِ را به آرامی و با نوک انگشتان ماساژ دهید و از شستشوی شدید موها و پوست سر خودداری کنید. چنگ زدن زیاد موها غدد چربی را فعال کرده و باعث چرب شدن موها خواهد شد.

· موهای خود را با آب ولرم و در صورت امکان با آب سرد آبکشی نمایید. آب گرم و یا آب داغ مشکل چربی موها را تشدید می کند.

· از محصولات نرم کننده و حالت دهنده فقط برای انتهای موها و نوک موهای خود استفاده کنید.

· از محصولات طبیعی که برای کاهش چربی موها و پوست سر تولید شده اند استفاده کنید.

· در طول روز پوست سرِ خود را ماساژ ندهید و با موهای خود بازی نکنید، این کار باعث چرب شدن سریعموهای شما خواهد شد.

· در مواقعی که قصد دارید به سرعت از منزل خارج شوید، می توانید از شامپوهای خشک برای رفع چربی موهای خود استفاده کنید. (این شامپوها به صورت پودر و یا اسپری تولید شده اند و به فروش می رسند.)

· تا جایی که امکان دارد از حرارت داغ سشوار و یا اتوی مو برای خشک کردن و حالت دادن موهای خود استفاده نکنید.

داشتن موهای زیبا، پرپشت و درخشان در گرو رعایت یک سری نکات است که مهم ترین آن ها تنظیم چربی پوست سر است. افزایش چربی مو به دلایل گوناگونی رخ می دهد ولی خوشبختانه درمان آن سخت نیست و فقط نیاز به داشتن کمی اطلاعات و صبر و حوصله برای درمان دارد. در این مقاله بیشتر در مورد علل افزایش چربی موها و مراقبت از موهای چرب و چگونگی درمان آن صحبت خواهیم کرد؛ پس با ما همراه باشید.

علت بروز موی چرب چیست ؟

علت بروز موی چرب چیست ؟علت بروز موی چرب چیست ؟

ترشح چربی در پوست سر، بخشی از سیستم دفاعی بدن برای جلوگیری از رسیدن آسیب به موها می باشد. این چربی با عرق پوست سر و گرد و غبار محیط مخلوط می شود و پوست سر یا موهای سر را می پوشاند که کاملاً طبیعی و در بیشتر موارد اجتناب ناپذیر است.

رعایت بهداشت مو با شستن پوست سر با شامپوی مناسب، باعث پاکسازی چربی از موها می شود. اما برخی از انواع مو مستعد تجمع چربی هستند. چربی پوست سر می تواند در کمتر از یک بازه زمانی 24 ساعته به یک سطح قابل مشاهده برسد. گاهی اوقات ورزش زیاد، استفاده بیش از حد از محصولات مو یا حتی بیرون رفتن از خانه در رطوبت یا گرمای زیاد می تواند موها را چرب کند.

در ادامه به برخی علل رایج برای چربی موها اشاره می کنیم:

 • فعالیت بیش از حد غدد چربی پوست سر

تولید بیش از حد سبوم ممکن است به صورت موهای چرب یا براق ظاهر شود که می تواند توسط عوامل بی شماری از جمله ژنتیک ایجاد شود. موهای صاف و لخت بیشتر مستعد چرب شدن هستند و اگر شما موهای مواجی داشته باشید، کمتر در معرض آن خواهید بود. اگر پوست سر چربی دارید، بهتر است با آرامی موهای خود را برس بکشید زیرا در غیر این صورت موجب تولید سبوم بیشتری در پوست خواهید شد.

 • تغییرات هورمونی و تولید چربی بیشتر در پوست سر

تغییرات هورمونی دلیل اصلی چربی بیش از حد در انواع مو هستند. تولید سبوم تا حدی توسط هورمون هایی به نام آندروژن کنترل می شود که ممکن است در دوران بلوغ افزایش یابد. این هورمون ها همچنین می توانند در دوران بارداری و چرخه قاعدگی در زنان افزایش یافته و به عنوان یک عارضه جانبی از برخی قرص های ضد بارداری تلقی شوند. استرس عاملی در تعادل هورمونی و تولید چربی در پوست مردان و زنان است.

 • آب و هوا

محل زندگی شما یکی دیگر از عوامل مؤثر در چربی مو و پوست است. میزان بالای رطوبت می تواند منجر به چرب شدن بیشتر پوست سر و براق شدن آن شود. اگر شما مستعد پوست چرب هستید و در منطقه ای با سطح رطوبت بالا در طول سال زندگی می کنید، این مسأله خصوصاً مشکل ساز است. در مناطق دیگر، کسانی که پوست چرب دارند ممکن است فقط در ماه های گرم آن را تجربه کنند.

 • شستشوی بیش از حد مو

شستشوی بیش از حد مو

روغن اضافی باعث می شود این تصور غلط به وجود بیاید که شما باید روزانه چندین بار مو و صورت خود را بشویید؛ با این کار در واقع فعالیت غدد چربی شما افزایش می یابد و در نتیجه چربی بیشتری تولید می شود. شستن موها فقط یک بار در روز کافی است تا روغن اضافی پوست سر را از بین ببرد.

 • لمس بیش از حد موها

چنانچه کف سر خود را زیاد لمس کنید، با این کار چربی اضافه پوست سر را با نوک انگشتان خود به ساقه موها منتقل می کنید؛ بنابراین سعی کنید حتی اگر عادت به بازی کردن با موهای خود دارید، این کار را ترک کنید.

 • استفاده زیاد از نرم کننده های مو

در هنگام استفاده از نرم کننده دقت کنید زیرا ممکن است از نرم کننده ای استفاده کنید که برای موی سر شما سنگین باشد یا اینکه ممکن است به خوبی آن را از روی موهای خود نشویید که همین امر می تواند باعث بروز چربی موی سر شود و سرانجام اینکه از استفاده از نرم کننده های مو در سرتا سر موهای خود خودداری کنید. بهتر است برای جلوگیری از ایجاد ریشه های چرب و پخش شدن چربی روی تارهای مو، تنها در قسمت های پایین ساقه مو از نرم کننده مو استفاده کنید.

 • برس کشیدن بیش از حد

برس کشیدن بیش از حد مو می تواند تولید چربی را تحریک کند. با این کار هرچند که در ابتدا موها براق به نظر می رسند، اما به زودی چرب و کدر می شوند. اگر عادت به برس کشیدن بیش از یک با در روز دارید، سعی کنید برس با پوست سر شما تماس نداشته باشد و تنها ساقه موها و قسمت های انتهایی مو را شانه بزنید.

 • استفاده از شامپو و محصولات نامناسب دیگر

ممکن است محصولات حالت دهنده مو را برای زیباتر شدن موهای خود انتخاب کنید که با موهای شما سازگار نباشند. بهتر است همیشه به دنبال محصولاتی با فرمول های سبک باشید و از محصولاتی که ادعای فراهم کردن امکان درخشندگی بیشتر مو را دارند، خودداری کنید زیرا این قبیل شامپو ها بیشتر مناسب موهای خشک هستند.

درمان قطعی چربی موی سر

درمان قطعی چربی موی سر

همان طور که گفتیم خوشبختانه خلاصی از شر چربی موی سر تنها با رعایت برخی نکات و استفاده از محصولات مناسب برای مو امکان پذیر است. یکی از محصولاتی که تقریباً هر روز مورد استفاده قرار می گیرد، شامپو مو سر هستند.

وقتی سبوم اضافی موجود در پوست سر از بین برود، متوجه می شوید که موهای شما برای مدت زمان طولانی تری، تمیز باقی می ماند. یکی از این شامپوها که اثر بخشی سریعی دارند، شامپوی مورینگا و گریپ فروت مخصوص موهای چرب تولید شده توسط برند سینره است که علاوه بر از بین بردن چربی اضافی پوست سر، از موهای شما در مقابل آلودگی هوا و اشعه های مضر خورشید محافظت می کند.

درمان های خانگی برای پوست چرب

هم چنین می توانید با استفاده از روش های خانگی ساده موهای چرب را درمان کنید. مواد زیادی هستند که می توانند چربی موهای شما را کاهش دهند از جمله:

 • روغن های ضروری برای موهای چرب

استفاده از برخی روغن ها می تواند معجزه کند و تجمع چربی در پوست سر شما را به حداقل برساند. گرچه استفاده از روغن برای کاهش چربی در موها عجیب به نظر می رسد اما برخی از روغن ها باعث تجزیه سبوم و باز شدن منافذ پوست سر می شوند.

طبق تحقیقات به عمل آمده، روغن گیاه نعنا و چای سبز می تواند چربی موی شما را درمان کند. برای استفاده از خواص درمانی این روغن ها می توانید چند قطره از آن ها را در فاصله بین دو حمام، روی ساقه موهای خود بمالید.

 • سرکه سیب

شستشوی گاه به گاه با سرکه سیب برای درمان چربی مو می تواند مفید باشد. بسیاری بر این باور هستند که سرکه سیب مولکول های چربی مو را می شکند و با تغییر pH پوست سر باعث می شود چربی کمتری تولید شود.

اگر می خواهید از سرکه سیب برای درمان چربی موی سر خود استفاده کنید، به صورت زیر عمل کنید:

 • 10 قاشق چای خوری از سرکه سیب را با حدود یک گالن آب گرم ترکیب کنید.
 • پس از شستشو با شامپو و نرم کننده، موهای خود را چند دقیقه در این محلول قرار دهید.
 • بعد از اتمام کار، موهایتان را با آب ولرم بشویید.

 • استفاده از ژل آلوئه ورا

استفاده از ژل آلوئه ورا سبوم اضافی را از بین می برد و هم چنین می تواند باعث افزایش گردش خون در پوست سر شما شود. برای بهره بردن از خواص این ژل، می توانید چند قطره از آن را در نرم کننده موی خود بریزید و سپس استفاده کنید یا موهای خود را با ژل آلوئه ورا ماساژ دهید.

راهکارهای فوری برطرف کردن چربی موی سر

راهکارهای فوری برطرف کردن چربی موی سر

چنانچه در یک روز گرم یا پس از یک ورزش طولانی موهای شما ظاهر چربی به خود گرفت و امکان شستن موهایتان را نداشتید، می توانید از هر یک از راهکارهای زیر استفاده کنید تا موهای شما به طور موقت و فوراً ظاهری تمیز به خود بگیرد و دیگر چرب به نظر نرسد:

1. استفاده از شامپوی خشک

شامپوی خشک با جذب چربی اضافه پوست سر ظاهری تمیز به موهای شما می دهد؛ فقط به این نکته توجه کنید که استفاده بیش از حد از شامپوهای خشک می تواند در پوست سر شما ایجاد حساسیت کند.

2. استفاده از پودر بچه

عملکرد پودر بچه روی چربی موهای شما هم درست مانند شامپوی خشک است با این تفاوت که پودر بچه ترکیبات گیاهی دارد. فقط به این نکته دقت کنید که پودر بچه می تواند پوست سر شما را به شدت خشک کند بنابراین به میزان کمی از آن استفاده کنید تا فقط ظاهر چرب و روغنی موی شما از بین برود.

سخن پایانی

موهای چرب ممکن است به دلیل اینکه ظاهری براق دارند، در ابتدا زیبا به نظر برسند ولی واقعیت این است که می توانند در عرض چند ساعت ظاهری کاملاً کدر و نامرتب به خود بگیرند. خوشبختانه امروزه درمان چربی موی سر با وجود محصولات متنوع مو و همین طور رعایت نکات بهداشتی و درمان های خانگی کار آسانی به نظر می رسد. علت بروز این عارضه می تواند تغییرات هورمونی، فعالیت بیش از حد غدد چربی پوست سر، آب و هوا، شستشوی زیاد و... باشد. از جمله موارد مهم برای درمان موی چرب استفاده از شامپوهایی است که به همین منظور تولید می شوند که یکی از بهترین آن ها را می توانید از میان محصولات سینره انتخاب کنید.

همچنین استفاده از انواع روغن های گیاهی مانند روغن چای سبز و گیاه نعنا و هم چنین استفاده از سرکه سیب در درمان موی چرب مؤثر است.

نظرسنجی