راهنمای یک آرایش کامل

راهنمای یک آرایش کامل

راهنمای یک آرایش کامل

آرایش، موجب زیبایی صورت و به دنبال آن بالا رفتن اعتماد به نفس در افراد می شود. اما اگر آرایش به اشتباه و طبق اصول صورت نگیرد ممکن است زیبایی طبیعی فرد را نیز از بین ببرد و موجب اختلال در برقراری ارتباط فرد با دیگران نیز بشود. از این رو داشتن یک آرایش زیبا و با دوام نیاز به دانستن نکات و اصولی دارد که برای خانم ها و آرایشگران ضروری است.

اول از همه، کاری که باید بکنید این است که حلقه‌های سیاه دور چشمتان را بپوشانید.

اول روی پوست خود، کرم مرطوب کننده بزنید تا کانسیلر به خوبی روی پوستتان بنشیند.

سپس کانسیلر را فقط در جاهایی که لازم است، مثلا حلقه‌های سیاه اطراف چشم بزنید. رنگ کانسیلر بهتر است کمی روشن‌تر از رنگ پوستتان باشد. چند نقطه را کانسیلر بزنید سپس با برس مخصوص آن را روی پوستتان پخش کنید و با انگشتتان کمی آن را روی پوست حرکت دهید.

با کرم‌پودر تیره تر خطی در زیر خط گونه و اطراف استخوان بینی و بالای ابروهایتان بکشید.

سپس با کرم پودر روشن‌تر که یک تا دو درجه روشن‌تر است روی گونه‌ها و بالای پیشانی و روی استخوان بینی خط بکشید و سپس به آرامی شروع به پخش کردن کرم‌پودرها روی صورتتان بکنید.

در قدم سوم، رژ گونه را درست روی برجستگی گونه‌ها بزنید و سپس به شکل C با برس آن را روی گونه‌ها به سمت پیشانی پخش کنید.

برای آرایش چشم‌ها اول با سایه چشم روشن‌تر از بالای چشم تا خط زیر ابرو را پوشش دهید. این‌کار برجستگی زیر ابروی شما بیشتر نمایان می‌کند. اگر می‌خواهید فقط از دو رنگ سایه چشم استفاده کنید می‌توانید برای رنگ دوم از سایه‌ای با رنگِ ۱ یا ۲ درجه تیره‌تر استفاده کنید.

خط چشم را بسته به فرم چشمتان می‌توانید نازک و یا کلفت بکشید. ولی اگر می‌خواهید سریع آرایش کنید و از خانه بیرون بروید بهتر است یک خط چشم مایع توی کیف آرایشتان داشته باشید تا به آسانی فقط خط اصلی چشمتان را پررنگ کنید.

یک ریمل بلندکننده مژه هم که مژه‌های شما را حالت دهد و فرم چشمانتان را عوض کند، از ملزومات کیف آرایش شما هستند.

برای آرایش لب‌ها اول با مداد لب اطراف لب‌هایتان را پررنگ کنید و کمی از مداد را به سمت داخل لب‌ها بکشید و سپس با رژ لبهم‌خوان با مداد لب، لب‌هایتان را پررنگ کنید.

حالا می‌توانید زیبایی خودتان را در آیینه مشاهده کنید.

مراحل آرایش کامل

یک آرایش زیبا و با دوام به سه بخش اصلی تقسیم می شود که عبارتند از:

 1. آماده سازی و زیرساز آرایش
 2. آرایش اصلی
 3. فیکس کردن آرایش

آماده سازی و زیر ساز آرایش

آماده سازی و زیرسازی آرایش نقطه موفقیت در آرایش است زیرا آرایش زیبا، نیاز به پوستی یکدست و صاف دارد که در این مرحله این کار انجام می شود. در این مرحله اعمال زیر انجام می شود:

 • آبرسانی پوست

با توجه به نوع پوست، مرطوب کننده مناسب انتخاب و قبل از هر کاری پوست خود را مرطوب کنید. مرطوب کننده باعث خوب خوابیدن کرم پودر و سایر محصولات آرایشی روی پوست می شود و از پوسته پوسته شدن و ایجاد ظاهر زشت برای پوست جلوگیری می کند.

 • صاف کردن پوست

در این مرحله از آماده سازی و زیر سازی پوست، از پرایمر برای صاف کردن پوست استفاده می شود. البته توجه داشته باشید که پرایمر علاوه بر ویژگی های زیبا سازی پوست، به عنوان یک محصول مراقبت پوستی نیز شناخته می شود. از این رو استفاده از پرایمر برای افرادی که زیاد آرایش نمی کنند هم توصیه می شود. با استفاده از پرایمر، پوستی یکدست و صاف خواهید داشت که می توانید به راحتی مواد آرایشی را روی آن استفاده کنید و نگران نخوابیدن مواد آرایشی روی پوست نباشید.

 • حلقه های سیاه دور چشم و لکه های پوست را از بین ببرید

مرحله سوم از آماده سازی پوست برای آرایش، به از بین بردن تیرگی های پوست اختصاص می یابد. در این مرحله به یکدست کردن پوست می پردازیم و در انجام این کار از کانسیلر استفاده می کنیم. کانسیلرها کرم ‌پودرهای فشرده هستند که اغلب روشن و رنگی می باشند و می‌ توانید از آنها قبل یا بعد از کرم پودر استفاده کنید. پیشنهاد ما استفاده از کانسیلر قبل از کرم پودر است. کانسیلر را فقط در جاهایی که لازم است، مثلا حلقه‌های سیاه اطراف چشم بزنید. رنگ کانسیلر بهتر است کمی روشن‌ تر از رنگ پوستتان باشد. چند نقطه را کانسیلر بزنید سپس با برس مخصوص آن را روی پوستتان پخش کنید و با انگشتتان کمی آن را روی پوست حرکت دهید.

با انجام این سه مرحله، زیرساز آرایش آماده می شود و می توانید مرحله بعدی یعنی آرایش اصلی که نمایش بیشتری دارد را انجام دهید.

آرایش اصلی

آرایش اصلی را با حساسیت و دقت بالاتری و پس از گذشت ۵ الی ۱۰ دقیقه بعد از مراحل زیرسازی آرایش، انجام دهید. در مرحله آرایش اصلی، کارهای زیر انجام می شود:

 • با توجه به شکل زیر با کرم پودری تیره تر نسبت به پوست یا با استفاده از برانزر، در زیر خط گونه و اطراف استخوان بینی و بالای ابروهایتان بکشید. همچنین با کرم پودر روشن‌تر که یک تا دو درجه روشن‌تر است روی گونه‌ها و بالای پیشانی و روی استخوان بینی خط بکشید و سپس به آرامی شروع به پخش کردن کرم‌پودرها روی صورتتان بکنید.
 • کرم پودر متناسب با پوست خود را روی تمامی نقاط صورت (به جز دور چشم ها) بزنید و به وسیله پد یا برس مخصوص، آن را خوب پخش کنید تا به خوبی جذب پوست شود.
 • نوبت به زیبا و برجسته کردن گونه ها می رسد. رژ گونه را درست روی برجستگی گونه‌ها بزنید و سپس به شکل C با برس آن را روی گونه‌ها به سمت پیشانی پخش کنید.
 • آرایش چشم ها انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع آرایش تعیین می شود. به عنوان مثال نوع آرایش چشم برای شرکت در جشن ها با نوع آرایش چشم برای حضور در محل کار تفاوت های زیادی دارد. اما در اینجا آرایش چشم برای حضور در جشن ها را توضیح خواهیم داد. به طور کلی آرایش روزانه و برای محل کار به مراتب ملایم تر و کم تر خواهد بود.

برای آرایش چشم‌ها اول با سایه چشم روشن‌تر از بالای چشم تا خط زیر ابرو را پوشش دهید. این‌کار برجستگی زیر ابروی شما را بیشتر نمایان می‌کند. اگر می‌خواهید فقط از دو رنگ سایه چشم استفاده کنید می‌توانید برای رنگ دوم از سایه‌ای با رنگِ ۱ یا ۲ درجه تیره‌تر استفاده کنید. در تصویر زیر نمونه هایی از سایه چشم های زیبا را که برای جشن ها مناسب است آورده ایم.

 • کشیدن خط چشم از مراحل حساس آرایش صورت است که نیاز به دقت و مهارت زیادی دارد. البته خط چشم هم انواع مختلفی دارد که با توجه به نوع آرایش می توان نوع خط چشم را تعیین نمود. خط چشم را بسته به فرم چشمتان می‌توانید نازک و یا کلفت بکشید. ولی اگر می‌خواهید سریع آرایش کنید و از خانه بیرون بروید بهتر است یک خط چشم مایع توی کیف آرایشتان داشته باشید تا به آسانی فقط خط اصلی چشمتان را پررنگ کنید.
 • در انتخاب ریمل به نوع مژه های خود توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر مژه های پرپشت دارید که کوتاه هستند، انتخاب یک ریمل با خاصیت بلند کنندگی می تواند ظاهر زیبایی به چشمان شما ببخشد و در مقابل اگر مژه های بلندی دارید که بسیار کم پشت هستند، می توانید از ریمل های حجم دهنده استفاده کنید تا از داشتن چشمانی زیبا لذت ببرید. اما اگر مژه های کوتاه و کم پشت دارید نگران نباشید، استفاده از مژه های مصنوعی می تواند نیاز شما را برطرف سازد البته استفاده از مژه مصنوعی برای جشن ها پیشنهاد می شود و استفاده روزانه از مژه مصنوعی کار درستی نیست.

برای زیبا کردن مژه های خود، ابتدا با استفاده از فرمژه به مژه های خود حالت دهید و سپس با توجه به تصویر زیر از ریمل مناسب و با توجه به توضیحات داده شده، روی مژه ها بزنید.

 • نوبت به آرایش لب ها می رسد، برای آرایش لب‌ها اول با مداد لب اطراف لب‌هایتان را پررنگ کنید و کمی از مداد را به سمت داخل لب‌ها بکشید و سپس با رژ لب هم‌ خوان با مداد لب، لب‌هایتان را پررنگ کنید.

حالا می‌توانید زیبایی خودتان را در آیینه مشاهده کنید.

نظرسنجی