روزه داری و گیاهان دارویی

سلامتی

روزه داری و گیاهان دارویی

در كشور ما تحریم های بین المللی و بالا رفتن قیمت داروها باعث شده تا اقبال عمومی جامعه نسبت به داروهای گیاهی كه سالم‌تر و ارزان‌تر هستند زیادتر شود. در چند سال اخیر نیز تحقیقات گسترده‌ای در زمینه‌ی داروسازی و بهره‌گیری از گیاهان دارویی و خواص آن‌ها برای درمان بیماری‌ها توسط شركت‌های مختلف در حال انجام است كه شركت دارویی زردبند یكی از فعال‌ترین این شركت‌ها است. شركت زردبند یكی از شركت‌های فعال در زمینه‌ی تولید داروی گیاهی و قطره‌های سلامتی است كه محصولات خود را با استفاده از مواد کاملاً طبیعی و بر اساس روش‌های علمی معروف به گیاه‌درمانی نوین تولید می‌كند. با توجه به فرا رسیدن ماه رمضان در این مطلب در نظر داریم چند نمونه از محصولاتی را كه برای سلامتی روزه داران مفید است، معرفی كنیم.

طبیعت، مادر انسان است و انسان همواره پاسخ بخش مهمی از نیازهایش را در دل طبیعت جستجو كرده است. ابن سینا حكیم و پزشك بزرگ ایرانی همواره گیاهان دارویی را درمان بسیاری از بیماری‌ها به كار می برد و در کتاب «قانون» خود نیز خواص درمانی بخشی از این گیاهان را توضیح داده است. با پیدایش پزشكی جدید و استفاده از صنعت و مواد شیمیایی در تولید محصولات دارویی رفته رفته با گذشت زمان عوارض این داروها آشكار شد. ماه رمضان و روزه گرفتن با همه سختی‌هایش یكی از خاطره انگیزترین ماه‌ها است كه اتفاقاً در سال‌های اخیر در كشور ما با فصل تابستان مصادف شده است. بنابراین با توجه به ساعات طولانی تشنگی و گرسنگی در روز، نیاز است تا برای حفظ سلامتی نكات خاصی را رعایت كنیم. یكی از مهم‌ترین این نكات مصرف داروهای سلامتی و گیاهی است.

از آنجا كه در كشورمان امسال نیز مانند چند سال گذشته ماه رمضان با فصل تابستان همزمان است، تشنگی در طول روز یكی از مشكلاتی است كه معمولاً برای افراد پیش می‌آید. قطره‌ خوراكی «مریم گلی» یكی از محصولات شركت زردبند است كه در رفع تشنگی در طول روز كمك شایانی می‌كند. این قطره با داشتن موادی مانند فیتواستروژن سبب می‌شود تا عرق كردن كاهش یابد. هم‌چنین اسیدهای فنولی موجود در این قطره سبب مهار ترشح عرق می‌شود. مصرف این قطره در هنگام سحر و نیز در هنگام افطار باعث می‌شود تا میزان بیشتری از آب در بدن افراد ذخیره شود و از این طریق تشنگی را كاهش می دهد. این ماده همچنین در كاهش گُرگرفتگی خانم‌ها در زمان یائسگی مؤثر است.

یكی دیگر از مشكلاتی كه روزه‌داران با آن مواجه هستند، بوی بد دهان است كه به دلیل خالی بودن معده اتفاق می‌افتد. این موضوع البته در بعضی افراد اختصاص به ماه رمضان هم ندارد و به دلایل مختلف گوارشی پیش می‌آید. قطره‌ خوراکی پونه سنبله‌ای (اسپرمینت) تولید شده از گیاهی معطر با همین نام است كه آنتی باكتریال و سرشار از آنتی اكسیدان است. این ماده می تواند بوی بد ناشی از تجمع باكتری‌ها و اضافه های موادغذایی را از بین ببرد و با ماده «كاروون» باعث خوشبو شدن دهان و گلو شود.

به هم خوردن تعادل وزن در ماه رمضان هم مشكل دیگری است كه برای افراد یك دغدغه مهم محسوب می شود. از یك سو غذا نخوردن در طول روز و پرخوری در شب و از سوی دیگر تحرك كم بدنی در ماه رمضان نسبت به ماه‌های دیگر شرایط ویژه‌ای را در ساز و كار بدن به وجود می‌آورد كه اگر برای آن فكری نكنیم ممكن است منجر به اضافه وزن شود. این مشكل را با مصرف قطره‌ خوراكی زیره می‌توانید حل كنید. سابقه‌ی مصرف زیره به حدود 5 هزار سال قبل باز می‌گردد و علاوه بر بهبودعملكرد دستگاه گوارش برای رفع سوءِ هاضمه و نفخ نیز مفید است. اسیدهای چرب با ورود به كبد تبدیل به تری‌گلیسیرید می‌شوند و مواد مؤثر در قطره‌ی خوراكی زیره، با از بین بردن تری‌گلیسیریدها به كاهش وزن كمك می‌كنند. این قطره همچنین از نفخ معده كه دراثر بهم خوردن عادات غذایی به وجود می‌آید، جلوگیری می‌كند.

علاوه بر قطره خوراكی زیره، قطره‌ خوراکی جوزهندی نیز در بهبود مشكلات دستگاه گوارشی مفید است. جوز هندی از دیرباز برای رفع سردرد، بی خوابی و رفع ضعف عمومی بدن مفید بوده و مشكلاتی مانند اسهال و نفخ را نیز برطرف می كند.

شرکت دارویی زردبند یك شركت دانش‌ بنیان است که از سال 1372 فعالیت خود را با هدف تولید و فرآوری گیاهان دارویی آغاز نموده است. این شركت در ابتدا بذر گونه‌های مختلف گیاهان دارویی را از منابع معتبر بین‌المللی تهیه و از طریق كارهای پژوهشی سعی در تطبیق آن با شرایط بومی كشور را داشته است. به تدریج این شركت توانست كارهای تولیدی و تحقیقاتی خود را با كشت گیاهان دارویی در مزارع توسعه دهد. تولیدات این شركت امروزه با دو عنوان برند «طعم سبز» و برند «زردبند» در بازار عرضه می شوند كه اولی مربوط به طعم دهنده های دارویی و دومی به سایر فرآورده های دارویی اختصاص دارد.

امروزه شرکت دارویی زردبند با سطح کشتی معادل 400 هکتار و با تولید حدود هشتاد نوع عصاره، اسانس و روغن یکی از بزرگترین تولیدکنندگان این قبیل فرآورده‌های طبیعی برای تأمین نیاز صنایع غذایی، دارویی و بهداشتی کشور به شمار می‌رود. شركت زردبند تاكنون موفق به دریافت جایزه های متعددی شده است كه از جمله آنها می توان به كسب عنوان های «كارآفرین نمونه» در استان كهگیلویه و بویراحمد و «صنعت سبز» از سوی سازمان حفاظت محیط زیست اشاره كرد.

نظرسنجی