تاریخچه سرطان پستان

رویدادها

تاریخچه سرطان پستان

تاریخچه سرطان پستان

شاید به طور دقیق و مستند نتوان گفت نخستین مورد ابتلا و تشخیص سرطان پستان در چه شخصی و کجا بوده است؛ اما شواهد به دست آمده از دست نوشته های مصریان باستان بیانگر شناسایی و درمان این بیماری در سال های 1600 پیش از میلاد می باشد. در آن دوران اطلاعاتی درباره ی این بیماری در متون پزشکی مصریان (پاپیروس) به نام “ادوین اسمیت” ثبت شده است. طبق متون نوشته شده، در آن زمان برای درمان این بیماری قسمتی از پستان که تومور در آن ناحیه لمس می شده، سوزانده یا داغ گذاشته می شد.

از زمان ثبت نخستین نمونه ابتلا به سرطان پستان در تاریخ مکتوب تاکنون، تحقیقات بسیاری صورت گرفته است و این سیر همچنان ادامه دارد. با وجود پیشرفت های موفقیت آمیز در کنترل و درمان این بیماری بررسیهای بیشتر جهت درمان قطعی این بیماری همچنان ادامه دارد.

طی سال‌های اخیر و به دنبال مطالعاتی که بواسطه امکان بیهوشی حاصل آمد، پزشکان بیشتر به روش‌های جراحی روی آوردند. به مرور زمان موارد استفاده از جراحی گسترده‌تر شد و جراحان کوشیدند به طور کامل تومورها را از پستان خارج کنند که از این عمل به عنوان نخستین عمل جراحی در سرطان پستان یاد می‌شود.

نماد روبان صورتی نیز به عنوان سمبلی بین المللی برای سرطان پستان در نظر گرفته شده است و هدف آن اطلاع رسانی گسترده درباره این سرطان می باشد.

نظرسنجی