25 راه ساده برای بر طرف کردن چربی روی بینی

25 راه ساده برای بر طرف کردن چربی روی بینی

25 راه ساده برای بر طرف کردن چربی روی بینی

در میان انواع مختلف پوست، پوست چرب یکی از رایج ترین نوع پوست است. قسمت (T-zone)، که شامل بینی، چانه و پیشانی می شود، نسبت به سایر نواحی صورت، چرب تر است. افراد دارای پوست چرب عموما در ناحیه بینی نیز پوستی چرب دارند.

به طور کلی، پوست بینی و صورت زمانی چرب می شود که غدد چربی موجود در آن ناحیه، بیش از اندازه سبوم تولید کند. باید افزود که چربی پوست بینی، یک نوع روغن طبیعی است که پوست بدن به منظور محافظت و نرمی پوست، ترشح می کند.

اگر پوست چربی دارید یا پوست ناحیه بینی شما همیشه چرب است، به این دلیل است که منافذ پوست در آن ناحیه از منافذ قسمت های دیگر بزرگتر است و چربی بیشتری تولید می کند . اندازه منافذ موجود پوست و تعداد آنها، بیشتر ژنتیکی است. اگر منافذ پوست از حد معمول بزرگ تر و تراکم آنها زیاد است، می توانید برای کاهش میزان سبوم آن ناحیه، راهکارهای درمانی را پیش بگیرید. برای دریافت مشاوره و دیدن محصولات سینره به وب سایت cinere.ir مراجعه کنید. در ادامه با ما همراه باشید.


25 راه ساده و کاربردی برای بر طرف کردن چربی روی بینی

25 راه ساده و کاربردی برای کنار گذاشتن چربی رویایی


1. استفاده از لوازم آرایشی مخصوص و سازگار با نوع پوست خود

هنگام خرید لوازم آرایشی و بهداشتی، محصولاتی را انتخاب کنید که مناسب پوست چرب باشد. این محصولات آرایشی معمولاً فاقد چربی هستند و چربی اضافی روی پوست بر جای نمی گذارند و باعث تنفس پوست می شوند.


2. شستشوی صحیح و مرتب پوست صورت در طول شبانه روز

اگر پوست چربی دارید، صورت خود را دو بار در روز بشویید. برای پاک کردن آرایش، آلودگی و چربی های اضافی پوست بینی، به جای استفاده از صابون، از ژل شستشوی صورت مناسب پوست های چرب استفاده کنید.


ژل شستشوی صورت مخصوص پوست های چرب سینره

ژل شستشوی صورت سینره با خاصیت مرطوب کنندگی، آلودگی و چربی روی پوست را پاک می کند و انتخابی مناسب به جای صابون برای شستشوی پوست صورت است. این محصول حاوی عصاره مورینگا است که با ایجاد سطح محافظ روی پوست، از جذب آلودگی روی پوست صورت جلوگیری می کند. این ژل شستشو، بدون ایجاد حساسیت پوستی، باعث پاکسازی آرایش باقیمانده روی پوست و آلودگی های محیطی از روی پوست می شود. ترکیبات این ژل شستشو، ضد باکتریایی و تنظیم کننده چربی پوست و برای پوست های چرب و آکنه ای بسیار مناسب است. این محصول با تنظیم pH باعث لطافت پوست می شود. حجم این محصول 200 میلی‌لیتر و قیمت آن 470000 ریال است.

طریقه مصرف: ابتدا صورت را با آب مرطوب کنید. سپس ژل شستشوی صورت سینره را به صورت دورانی روی پوست صورت ماساژ دهید و با آب بشویید.


3. استفاده از مرطوب کننده های بدون چربی

پس از شستشوی صورت، برای جلوگیری از خشکی و کشیدگی پوست از کرم مرطوب کننده مناسب پوست های چرب استفاده کنید. استفاده از مرطوب کننده، موجب هیدراته شدن و متعادل شدن چربی پوست می شود. به دنبال مرطوب کننده هایی باشید که دارای یک ماده جاذب چربی، مانند بلغور جو دوسر هستند.


کرم مرطوب کننده صورت مخصوص پوست های چرب سینره

این محصول، فاقد چربی (Oil-Free) و دارای ساختاری سبک است که رطوبت مورد نیاز پوست صورت را در طول روز تامین می کند. کرم مرطوب کننده پوست های چرب سینره، بدون ایجاد ظاهری براق و چرب، لطافت و نرمی را به پوست شما هدیه می دهد. این محصول باعث افزایش آنتی بیوتیک های طبیعی پوست صورت شده و از ایجاد هر گونه آکته جلوگیری می کند. در روند درمان آکنه، پوست صورت خشک و کم آب می شود؛ این محصول خشکی پوست را برطرف می کند و لطافت و درخشندگی را به آن باز می گرداند. ترکیبات گیاهی موجود در این محصول، منافذ باز پوست صورت را کوچک می کند و پوستی یکدست برای شما به ارمغان می آورد. حجم این محصول 65 میلی‌لیتر و قیمت آن 700000 ریال است.

طریقه مصرف: پس از شستشوی صورت با شوینده های ملایم مخصوص پوست چرب، مقدار مناسبی از کرم مرطوب کننده سینره را روی پوست صورت و گردن خود ماساژ دهید.


4. استفاده از محصولات بهداشتی لایه بردار مخصوص پوست چرب

لایه برداری، سلول های مرده پوست را از بین می برد و موجب جذب بهتر محصولات مراقبت از پوست می شود.


پاک کننده پوست چرب سینره

مصرف مرتب این محصول باعث تمیز و پاکیزه شدن پوست از آلودگی و چربی های اضافی می شود. فرمولاسیون بدون چربی این ژل، برای پوستهای چرب یا آکنه ای مناسب است. پس از استفاده از ژل پاک کننده پوست چرب سینره پوست صورت درخشان و یکدست می شود. حجم این محصول 150 میلی‌لیتر و قیمت آن 420000 ریال است.

روش مصرف: ژل پاک کننده پوست چرب سینره را روی پوست گردن و صورت قرار دهید و با حرکات دورانی به سمت بالا، آن را روی پوست صورت به آرامی و به مدت 2 دقیقه، ماساژ دهید و به کمک پنبه از روی پوست پاک کنید.


5- استفاده از پرایمر بدون چربی

پرایمر یک کرم یا ژل است، که پایه ای صاف و یکدست برای آرایش ایجاد می کند و ظاهر منافذ را کوچک می کند.


6. استفاده از محصولات مات کننده پوست چرب

محصولات مات کننده، می توانند چربی پوست را از بین ببرند. این نوع محصولات را قبل از مرطوب کننده و هنگام زیرسازی استفاده کنید. استفاده از این محصول چربی اضافی را جذب می کند و در نتیجه پوست مات می شود.


کرم ضد آفتاب رنگی +SPF60 سینره

کرم ضد آفتاب رنگی سینره، موجود در دو رنگ مختلف و مناسب پوست های چرب، با جلوه مات است. این محصول از پوست در برابر اشعه های فرابنفش محافظت می کند و عیب های صورت را می پوشاند.

در این ضد آفتاب، مواد جذب کننده چربی که باعث مات شدن پوست صورت می شود به کار رفته است. به همین دلیل، افراد دارای پوست چرب به راحتی می توانند از این ضد آفتاب استفاده کنند. حجم این محصول 50 میلی‌لیتر و قیمت آن 870000 ریال است.

طریقه مصرف: 20 تا 30 دقیقه پیش از تماس پوست با نور و اشعه های مضر خورشید، مقدار مناسبی از محصول را روی پوسـت خود ماساژ دهید. کرم ضد آفتاب را باید هر 3 الی 4 ساعت یکبار تمدید کنید.


کرم ضد آفتاب +SPF 50 بدون رنگ سینره

کرم ضد آفتاب SPF 50 بدون رنگ سینره، مناسب پوست های چرب، با جلوه مات است. این محصول، از پوست در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت می کند و جلوه ای مات روی پوست دارد. ساختار این کرم بسیار سبک است. در ترکیبات این محصول از فیلترهای ضد آفتاب استفاده شده که برای افراد دارای پوست چرب بسیار مناسب است و این افراد به راحتی می توانند از این محصول استفاده کنند. حجم این محصول 50 میلی‌لیتر و قیمت آن 816000 ریال است.

طریقه مصرف: نیم ساعت قبل از تماس پوست با اشعه های مضر خورشید، مقدار مورد نیاز از محصول را روی پوسـت خود قرار دهید. کرم ضد آفتاب را باید هر 3 ساعت تجدید کرد.


7. استفاده از اسید سالیسیلیک

پوست چرب، باعث بروز آکنه روی پوست می شود. سالیسیلیک اسید، برای بهبود لکه های جامانده از آکنه و کاهش چربی پوست بینی موثر است. این ماده در بسیاری از شوینده های صورت و کرم های ضد جوش وجود دارد. اسید سالیسیلیک، پوست را لایه برداری می کند، منافذ پوست را کوچک می کند و سبوم اضافی را از بین می برد.


8- استفاده از ورقه های جاذب چربی

برای کنترل تولید چربی پوست بینی، ورقه های جاذب چربی تهیه کنید و در طول روز به نواحی چرب پوست بکشید. ورقه ها با پودری پوشانده می شوند که سبوم اضافی را جذب می کند و باعث مات و یکدست شدن پوست بینی می شود.


9. استفاده از ضد آفتاب های مخصوص پوست چرب

ضد آفتاب از پوست شما در برابر آفتاب محافظت می کند و خطر سرطان پوست را کاهش می دهد. برخی از ضد آفتاب ها، حاوی چربی هستند. این محصولات علاوه بر چربی طبیعی پوست، تولید چربی اضافه می کند و ظاهری چرب به پوست بینی می دهند. اما ضد آفتاب های مناسب پوست چرب، منافذ پوست را مسدود نمی کنند و جلوه ای مات به آن می دهند.

پی نوشت: پیش تر محصولات ضدآفتاب مناسب برای پوست های چرب سینره را معرفی کردیم.


10. استفاده منظم از تونر

در کنار استفاده از پاک کننده و مرطوب کننده ملایم و مناسب پوست چرب، باید به طور منظم از تونر، برای کوچک تر شدن منافذ پوست بینی استفاده کنید. استفاده مرتب از تونر، می تواند تولید چربی پوست بینی را به طور چشمگیری کاهش دهد.


لوسیون پاک کننده صورت (تونر) سینره

لوسیون پاک کننده سینره حاوی عصاره و اسانس های گیاهی، پوست را ضدعفونی و پاکسازی می کند. این محصول، منافذ باز پوست را کوچک می کند و مانع ورود چربی و آلودگی به لایه های زیرین پوست می شود. استفاده از لوسیون پاک کننده سینره باعث طراوت و درخشندگی پوست صورت می شود. حجم این محصول 150 میلی‌لیتر و قیمت آن 396000 ریال است.

طریقه مصرف: بعد از مصرف پاک کننده های سینره؛ برای زدودن باقیمانده آلودگی از پوست و تامین ویتامین های ضروری و ایجاد درخشندگی و شادابی، مقدار مناسب از محصول را به کمک پنبه به صورت و گردن بمالید و پس از چند دقیقه از روی پوست پاک کنید. استفاده از این محصول بدون نیاز به آبکشی است.


11. استفاده از ماسک خاک رس

چند بار در هفته، استفاده از ماسک خاک رس را به برنامه مراقبت از پوست خود اضافه کنید. ماسک های حاوی خاک رس، شامل موادی، مانند: بنتونیت و سالیسیلیک اسید هستند، که چربی اضافی روی بینی و منافذ پوست را از بین می برند.


12. شستشوی منظم و روزانه پوست صورت و بینی با شوینده ملایم

هنگام پاکسازی صورت از شوینده ملایم استفاده کنید. شوینده هایی با مواد و رایحه های خشن می توانند پوست شما را خشک کرده و باعث تولید بیش از حد سبوم شوند.


13. استفاده از رژیم غذایی خاص و مناسب

رژیم غذایی شما می تواند، بیش از آنچه تصور می کنید روی زیبایی پوست تأثیر بگذارد. مصرف ادویه، باعث گشاد شدن رگ های خونی و تحریک تعریق و تولید چربی روی بینی و افزایش منافذ می شود. مصرف غذاهای پرادویه را به هفته ای یکبار محدود کنید.


14. استفاده از آبرسان ها و هیدراته نگاه داشتن پوست بینی و صورت

آبرسانی پوست، با تولید بیش از حد سبوم مقابله می کند. زمانی که پوست شما خشک است، غدد شما با تولید چربی بیشتر آن را جبران می کنند. آب زیادی بنوشید و برای مقابله با خشکی پوست، از آبرسان مناسب پوست چرب استفاده کنید. استفاده از آبرسان های بر پایه آب، برای هیدراته نگه داشتن پوست، تولید چربی را روی پوست کاهش می دهد. آبرسان ها با مرطوب کننده ها متفاوت هستند. پس از شستشوی صورت باید از آبرسان مناسب پوست استفاده کنید و پس از جذب کامل آن، از مرطوب کننده پوست های چرب برای رطوبت رسانی به پوست استفاده کنید. آبرسان ها بافت سبک تری نسبت به مرطوب کننده ها دارند.


15. استفاده از ماسک عسل

عسل دارای خواص ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده است، که می تواند به پاکسازی جوش و کنترل تولید چربی اضافی پوست کمک کند. 4 بار در هفته، 1 قاشق عسل طبیعی را روی پوست بینی ماساژ دهید. اجازه دهید عسل به مدت 10 دقیقه روی بینی شما بماند و سپس آبکشی کنید.


16. استفاده از آلوئه ورا برای بر طرف کردن چربی روی بینی

گیاه آلوئه ورا به دلیل داشتن خاصیت پاک کنندگی و آبرسانی بسیار قوی، برای رفع چربی روی بینی، یکی از گزینه های بسیار موثر است. در نتیجه باعث کوچک شدن و از بین رفتن منافذ روی بینی می شود. آلوئه ورا همچنین، به از بین رفتن جوش های سطحی روی پوست کمک می کند.


17. استفاده از ماسک اسکراب بلغور جو دوسر و شیر

این ماسک طبیعی برای صورت، ساختاری بسیار موثر برای بر طرف کردن چربی روی بینی دارد. بلغور جو دوسر دارای ماده پاک کننده برای از بین بردن منافذ پوست است و از تولید چربی سطح پوست جلوگیری می کند. این ماسک همچنین، دارای خواص پاک کنندگی و مرطوب کنندگی بسیار قوی است.


نحوه درست کردن ماسک شیر و جو دو سر:

1 قاشق غذاخوری بلغور جو دوسر را با 2 قاشق غذاخوری شیر و 1 قاشق غذاخوری پودر دارچین (در صورت حساسیت به دارچین، آن را حذف کنید) مخلوط کنید. در صورت دسترسی، از مخلوط کن استفاده کنید تا مواد به خوبی با هم ترکیب شده و یکدست شوند. ماسک را 20 دقیقه روی پوست صورت قرار دهید و سپس با آب بشویید.


18. پاکسازی پوست صورت و بینی با گلاب

گلاب، منافذ مسدود شده پوست را باز می کند و pH پوست بینی را متعادل می کند و به این ترتیب موجب پاکسازی و بر طرف شدن چربی روی بینی می شود. برای پاکسازی پوست چرب، از پاک کننده های ملایم جهت زدودن آلودگی و چربی استفاده کنید.


19. استفاده از سیر

سیر یک ضد عفونی کننده طبیعی است، که می تواند باکتری ها و بافت چرب موجود بر روی پوست بینی را از بین ببرد. مصرف سیر به شکل خوراکی برای پوست بسیار مفید است و باعث محکم شدن بافت پوست می شود. استفاده از سیر یه شکل موضعی نیز، برای از بین بردن جوش صورت و لایه برداری پوست بسیار مفید است.


سه دستورتهیه ماسک همراه با سیر


1. ماسک سیر:

3 الی 4 حبه سیر را له کنید و مستقیم روی جوش صورت قرار دهید. 10 دقیقه منتظر بمانید و آن را بشویید. قرار دادن سیر روی آکنه صورت، باعث خشک شدن و از بین رفتن آن می شود.


2. ماسک سیر و گلاب:

2 حبه سیر له شده را با 1 قاشق غذاخوری گلاب ترکیب کنید و آن را روی پوست صورت قرار دهید. بعد از 10 دقیقه با آب بشویید. این ماسک، پوست را لایه برداری می کند و سلول های مرده آن را از بین می برد.


3. ماسک سیر و ماست:

برای تهیه این ماسک، 4 حبه سیر را له کنید و 1 قاشق غذاخوری ماست به آن اضافه کنید. ترکیب سیر و ماست را روی پوست تمیز صورت قرار دهید و بعد از 15 دقیقه با آب بشویید. استفاده از این ماسک علاوه بر از بین بردن سلول های مرده پوست، لطافت و درخشندگی را به پوست شما هدیه می دهد.


20. سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ، منافذ موجود روی پوست را که موجب ترشح چربی می شود مسدود می کند و به همین جهت، استفاده از ماسک ها و محصولاتی که حاوی سفیده تخم مرغ هستند، سبب کاهش چربی روی بینی می شود. همچنین، سفیده تخم مرغ منبع غنی پروتئین است، که برای پوست بسیار مفید خواهد بود.


21. استفاده از ماسک سیب زمینی

استفاده از ماسک سیب زمینی رنده شده روی پوست، نه تنها آکنه و جوش های سر سفید را از بین می برد بلکه با خواص ضد میکروبی و از بین برنده منافذ پوست، موجب از میان رفتن چربی روی بینی و صورت می شود.


22. استفاده از ماسک و محصولات حاوی لیمو و آب لیمو

لیمو و آب لیمو دارای خواص پاک کننده و لایه بردار بسیار هستند و به همین جهت استفاده از انواع ماسک و محصولات حاوی لیمو برای بر طرف کردن چربی روی بینی و صورت بسیار موثر خواهد بود.

استفاده از لیمو و آب لیمو و یا محصولات حاوی آن، سلول های مرده موجود در پوست و چربی روی بینی را از بین می برد و پوست را بازسازی می کند.

اگر با وجود انجام تمامی مراحل گفته شده چربی روی پوست بینی از بین نرفت، می توان از راههای درمانی پیشرفته و تخصصی استفاده نمود و برای دریافت یک دوره درمانی به یک متخصص پوست مراجعه کرد.


23. استفاده از میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن روشی است که به آرامی سلولهای مرده پوست از جمله بینی را لایه برداری می کند. این کار ظاهر زخم ها و چین و چروک ها را بهبود می بخشد و تولید چربی را کنترل می کند.


24. استفاده از لایه بردارهای شیمیایی

لایه برداری شیمیایی،روشی است که لایه رویی پوست مرده را از بینی شما بلند می کند. این ماده می تواند چین و چروک ، تغییر رنگ پوست و لکه باقیمانده از جای زخم و جوش را کاهش دهد و چربی روی بینی را از بین ببرد.


25. استفاده از کرم های دارویی تجویز شده توسط پزشک متخصص

متخصص پوست می تواند، محصولات مناسب برای کم کردن منافذ و چربی روی بینی تجویز کند. اگر چربی پوست ناشی از اختلالات هورمونی دارید، قرص های ضد بارداری با دوز کم، می تواند تولید چربی روی بینی را کاهش دهد.


چگونه از چرب شدن بینی جلوگیری کنیم؟

چگونه از چرب شدن بینی جلوگیری کنیم

  • صورت خود را رورانه با یک شوینده ملایم بشویید. چند بار در هفته از ماسک خاک رس استفاده کنید.
  • بعد از شستشوی صورت ، مرطوب کننده و تونر بزنید تا پوست را آبرسانی کند و منافذ را به حداقل برساند.
  • قبل از خواب آرایش سنگین نکنید و در غیر این صورت، آرایش را از روی پوست پاک کنید.
  • محصولات آرایشی بدون چربی را انتخاب کنید تا چربی اضافی به صورت شما اضافه نکند.
  • برای از بین بردن سلولهای مرده پوست و جلوگیری از خشکی، پوست را لایه برداری کنید.
  • از محصولات مراقبتی پوست قوی و معطر که رطوبت طبیعی پوست را از بین می برد، استفاده نکنید.
  • مصرف غذاهای پرادویه را محدود کنید.
  • به پوست صورت دست نزنید. این کار، چربی و آلودگی را از دست به پوست صورت و بینی منتقل می کند.


چه عواملی باعث چرب شدن پوست بینی می شود؟

عوامل مختلفی باعث چرب شدن بینی می شوند. هوای گرم و مرطوب برای پوست برخی افراد محرک است. به نظر می رسد پوست در این شرایط سبوم بیشتری تولید می کند. برخی از خانمها نیز در دوران تخمک گذاری، متوجه افزایش سبوم پوست صورت می شوند.

روتین نامناسب مراقبت از پوست همچنین می تواند باعث چربی روی بینی شود. اگر پوست صورت را به اندازه کافی مرطوب نکنید ، برای جبران کم آبی، چربی بیشتری تولید می کند.

پاکسازی بیش از حد، مانند شستن صورت با آب بسیار داغ یکی دیگر از مواردی است که چربی های طبیعی پوست را از بین می برد.

گاهی اوقات، علت چربی روی بینی بیشتر ژنتیکی است. اگر منافذ روی بینی شما بزرگتر باشد یعنی، پوست چربی دارید.


کلام آخر:

چربی روی بینی می تواند عاملی بسیار آزار دهنده باشد و منجر به بروز آکنه شود، اما خوشبختانه روش های زیادی وجود دارد که می توان با انجام منظم آنها چربی روی بینی را درمان کرد. امروزه محصولات مختلفی تولید می شوند که استفاده از آنها می تواند به کاهش چربی پوست صورت و بینی کمک کند. همچنین روش های طبیعی گوناگون؛مانند: بخور منظم پوست، استفاده از ماسک های طبیعی و بسیاری از روش های دیگر وجود دارند که میزان چربی روی بینی و چربی پوست صورت را کاهش می دهند.

در آخر باید اضافه کنیم که اگر پوست چرب دارید، انجام برخی از نکات ساده می تواند به کاهش تولید سبوم پوست و کاهش منافذ پوست بینی کمک کند و در نهایت پوستی بدون چربی و منافذ باز را به شما هدیه دهد.

نظرسنجی