کرم ضد آفتاب با پوشانندگی بالا

در دو رنگ مختلف مناسب پوست های چرب ، با جلوه مات

حجم: ۵۰ میلی‌لیتر

دارای پوشانندگی بالا همانند BB کرم ها

حجم: ۵۰ میلی‌لیتر

در دو رنگ مختلف مناسب انواع پوست

حجم: ۵۰ میلی‌لیتر

آیا می دانستید که یکی از مهم ترین علل پیری پوست و همین طور بروز لک و چروک در پوست به ویژه پوست صورت، نور خورشید است. البته کار به همین جا ختم نمی شود، چنانچه بیش از حد معمول در معرض تابش آفتاب قرار بگیریم ممکن است دچار عوارض جبران ناپذیری شویم که مهم ترین آن ها سرطان پوست است؛ بنابراین علیرغم فواید کتمان ناپذیر نور خورشید برای بدن که در رأس آن ها کمک به ساخت ویتامین D در بدن است، آفتاب می تواند برای پوست ما مضراتی هم داشته باشد. در این نوشته اشاره ای مختصر به علل زیان بار بودن آفتاب برای پوست و همین طور بیان راهکارهای مختلف برای پیشگیری از آن و از همه مهم تر لزوم استفاده از کرم ضد آفتاب با پوشانندگی بالا می کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

چرا آفتاب برای پوست ما مضر است؟

درست است که می گوییم نور خورشید دشمن شماره یک پوست است ولی در واقع اشعه ماوراء بنفش (UV) موجود در آفتاب است که برای پوست مضر است. دو نوع اشعه ماوراء بنفش در نور خورشید وجود دارد که به پوست صورت، دست و هر قسمت دیگری از بدن که بیشتر در معرض تابش نور خورشید باشد، صدمه می زنند:  UVA  و UVB.  گفته می شود UVA باعث پیری زودرس پوست می شود و UVB عوارضی از جمله آفتاب سوختگی را به همراه دارند.

چگونه از پوست خود در مقابل آفتاب محافظت کنیم؟

برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب می توانید از هر یک از راهکارهایی که در ادامه می آیند استفاده کنید یا اینکه از بیش از یکی از آن ها برای محافظت بیشتر بهره ببرید.

  • در ساعاتی که تابش نور خورشید شدید است، در معرض آفتاب قرار نگیرید.

معمولاً بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعد از ظهر، نور خورشید شدت بیشتری دارد، این مسأله در فصل تابستان نسبت به سایر فصول سال بیشتر است، پس اگر برایتان مقدور باشد، بهتر است در فاصله این ساعات، در مکان های مسقف بمانید، در غیر این صورت از دیگر راهکارهایی که در ادامه گفته می شود، استفاده کنید.

  • سعی کنید از کلاه لبه دار، لباس های آستین بلند و دستکش استفاده کنید.

انجام این کار باعث می شود نور کمتری به پوست شما بتابد و ایمنی شما در مقابل نور خورشید بیشتر شود.

  • از عینک آفتابی استفاده کنید.

سعی کنید از عینک های استاندارد که در برابر نور UV مقاوم هستند و قاب بزرگی دارند، استفاده کنید، با این کار نه تنها چشمان خود را در برابر تابش نور خورشید محافظت می کنید، بلکه پوست دور چشمان شما هم از آسیب اشعه ماوراء بنفش در امان خواهد بود.

استفاده از کرم ضد آفتاب با پوشانندگی بالا

مهم ترین و بهترین راهکار برای حفاظت از پوست در مقابل نور خورشید استفاده از انواع کرم های ضد آفتاب سازگار با پوست شماست. خوشبختانه امروزه به راحتی می توانید کرم ضد آفتاب متناسب با پوست خود را انتخاب کنید و از فواید آن لذت ببرید.

کرم ضد آفتاب چیست؟

کرم ضدآفتاب را می توان دارویی برای پیشگیری از عوارض آفتاب تلقی کرد. کرم ضد آفتابی برای پوست سودمند است که بتواند در مقابل هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش (UV) از پوست محافظت کند. با این حال میزان محافظت کرم های ضدآفتاب هم با یکدیگر متفاوت است. معمولاً روی کرم های ضد آفتاب عددی تحت عنوان ضریب محافظت یا SPF نوشته می شود که میزان محافظت آن ضد آفتاب در مقابل آفتاب را بازگو می کند. اگر SPF یک کرم ضد آفتاب ۳۰ باشد، این کرم ضد آفتاب می تواند مانع رسیدن ۸ درصد از اشعه ماوراء بنفش آفتاب به پوست شما شود. در برخی کرم های ضد آفتاب این عدد بیشتر است و به تبع آن در صورت استفاده از کرم های ضد آفتاب با SPF بالاتر، میزان محافظت از پوست شما هم بالاتر می رود.

چگونگی عملکرد کرم ضد آفتاب روی پوست

ضدآفتاب مانند سپری ظریف و نازک روی پوست شما قرار می گیرد و اشعه های UV را پیش از رسیدن به پوست و وقوع هر نوع صدمه ای متوقف می کند. معمولاً ضدآفتاب ها با استفاده از ذرات شیمیایی و فیزیکی اقدام به جذب امواج UV می کنند. در اکثر کرم های ضد آفتاب از دو ماده «دی اکسید تیتانیوم» و «اکسید روی» استفاده می شود که به منعکس کردن اشعه ماوراء بنفش از سطح پوست کمک می کنند. مواد شیمیایی که در ضد آفتاب ها استفاده می شوند عمدتاً ترکیبات پیچیده ای دارند و اکثراً عملکرد آن ها از طریق جذب اشعه UV است؛ بنابراین کرم های ضد آفتاب با هر نوع پوشانندگی از مکانیزم انعکاس و جذب اشعه ماوراء بنفش استفاده می کنند. طبعاً کرم های ضد آفتاب با پوشانندگی بالا قدرت بیشتری برای جذب و انعکاس دارند.

 SPF چیست؟

SPF مدت زمانی را که شما می توانید پیش از آفتاب سوختگی در معرض نور خورشید قرار بگیرید، اندازه گیری می کند. هر چه SPF یک کرم ضد آفتاب بیشتر باشد، آن کرم ضد آفتاب محافظت بیشتری از پوست شما در مقابل آفتاب می کند؛ به عنوان مثال، اگر پوست شما بدون استفاده از کرم ضد آفتاب بعد از ۲۰ دقیقه در معرض نور خورشید بودن، دچار آفتاب سوختگی می شود، استفاده از یک کرم ضد آفتاب با SPF پانزده، می تواند آفتاب سوختگی پوست شما را تا ۵ ساعت به عقب بیندازد، یعنی درست ۱۵ برابر زمانی که شما از کرم ضد آفتاب استفاده نکرده اید؛ معمولاً کرم های ضد آفتاب با SPF پانزده برای محافظت از پوست در مقابل امواج UV مناسب هستند، ولی چنانچه پوست روشنی دارید، بهتر است از کرم های ضد آفتاب با SPF بالاتر استفاده کنید.

چه کسانی باید ازکرم های ضدآفتاب با پوشانندگی بالا استفاده کنند؟

همان طور که گفتیم میزان پوشانندگی و محافظت یک کرم ضد آفتاب با توجه به SPF آن تعیین می شود؛ از این رو معمولاً برای تعیین SPF کرم ضد آفتاب به رنگ و نوع پوست افراد توجه می کنند. در حالت عادی گفته می شود اگر SPF یک کرم ضد آفتاب ۱۵ باشد، برای اکثر پوست ها مناسب است ولی اگر شما دارای پوست روشنی هستید، بهتر است از کرم ضد آفتاب با SPF ای به میزان ۳۰ یا حتی ۵۰ استفاده کنید تا از آفتاب سوختگی و ایجاد لک و چین و چروک در پوست جلوگیری شود. هم چنین موقعیت جغرافیایی شما نیز می تواند برای استفاده از یک کرم ضد آفتاب با پوشانندگی بالا تعیین کننده باشد، به عنوان مثال کسانی که به خط استوا نزدیک تر هستند باید از کرم های ضد آفتاب با SPF بالاتر (۳۰ یا ۵۰) استفاده کنند، بنابراین چنانچه در جنوب ایران زندگی می کنید، به این نکته توجه کنید. لازم به ذکر است در محل هایی که ارتفاع از سطح دریا از حالت عادی بیشتر است، میزان تابش اشعه UV نیز افزایش می یابد پس اگر به کوه نوردی یا اسکی می روید، لازم است حتماً از کرم های ضد آفتاب با پوشاندگی بالا استفاده کنید.

میزان استفاده از کرم های ضد آفتاب

اگر مایل هستید از حداکثر حفاظت یک کرم ضد آفتاب استفاده کنید، مصرف حداقل دو تا سه بار در روز از آن الزامی است. به طور معمول می گویند یک فرد عادی اگر در طول یک هفته مادام در برابر تابش نور خورشید باشد، باید به میزان ۶ تیوب کرم ضد آفتاب برای محافظت کامل از پوست خود مصرف کند. مصرف این میزان از کرم ضد آفتاب می تواند پوست را در مقابل عوارضی همچون آفتاب سوختگی، چین و چروک و سرطان پوست محافظت کند.

کرم ضد آفتاب برای انواع پوست

ممکن است یک کرم ضد آفتاب برای انواع پوست ها مناسب نباشد، از این رو نکاتی در خصوص انتخاب کرم ضد آفتاب مناسب برای پوست های مختلف را بازگو می کنیم:

  1. پوست های حساس: اگر دارای پوست حساسی هستید، بهتر است از ضد آفتاب هایی که در ترکیبات آن ها از «پاراآمینوبنزوئیک اسید» و «اکسی بنزون» به کار رفته است، استفاده نکنید چراکه این دو ماده در پوست ایجاد حساسیت می کنند. بهتر است از کرم های ضد آفتاب غیرعطری و کرم هایی که دارای مواد مینرال هستند، استفاده کنید.
  2. پوست های خشک: پوست های خشک در مقابل نور خورشید آسیب پذیر تر هستند بنابراین بهتر است از کرم های ضد آفتابی استفاده کنید که مواد مرطوب کننده هم داشته باشند تا به این ترتیب پوست شما آبرسانی هم بشود.
  3. پوست های دارای کک و مک: پوست هایی که دارای لکه های پوستی یا به اصطلاح کک و مک هستند، بیشتر در معرض سرطان پوست قرار می گیرند. اگر دارای چنین پوستی هستید بهتر است همیشه از کرم های ضد آفتاب با پوشانندگی بالا یا کرم های ضد آفتاب با SPF به میزان ۳۰ یا بالاتر استفاده کنید.
  4. پوست های تیره: اگر پوست تیره ای دارید به این معنی نیست که از اثرات مخرب تابش نور خورشید مصون هستید؛ برای کسانی که دارای پوست های تیره هستند یک کرم ضد آفتاب با SPF ای برابر ۱۵ کافی است.
  5. نوزادان و کودکان: شما نمی توانید از همان کرم ضد آفتابی که برای خود استفاده می کنید، برای نوزادان و کودکان نیز استفاده کنید چراکه مواد شیمیایی موجود در این ضد آفتاب ها به پوست آن ها آسیب می رساند، بنابراین بهتر است از کرم های ضد آفتابی که ویژه آن ها ساخته شده است، استفاده کنید.
  6. پوست صورت و دست ها: پوست بدن در برخی از قسمت ها مانند صورت و دست ها نازک تر از سایر قسمت ها است، بنابراین نور خورشید می تواند صدمات بیشتری به این بخش از پوست بدن وارد کند، پس استفاده از کرم های ضد آفتاب با پوشانندگی بالا برای این قسمت های بدن الزامی است.

قیمت و خرید کرم ضد آفتاب با پوشانندگی بالا

آفتاب به همان میزان که برای بدن مفید و ضروری است، می تواند روی پوست بدن عوارض جبران ناپذیری به جا بگذارد که از مهم ترین آن ها، آفتاب سوختگی، ایجاد چین و چروک، لک و سرطان پوست است. راه های مختلفی برای محافظت از پوست در مقابل نور خورشید وجود دارد که مهم ترین آن ها استفاده از انواع کرم های ضد آفتاب است.

بهتر است در انتخاب کرم ضد آفتاب به  نوع پوست توجه شود زیرا هر کرم ضد آفتابی برای همه نوع پوستی مناسب نیست؛ هم چنین میزان پوشانندگی ضد آفتاب باید با توجه به رنگ پوست، عرض جغرافیایی و میزان تابش نور خورشید انتخاب شود. در حالت عادی استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF برابر ۱۵ کافی به نظر می رسد ولی اگر کسی دارای پوستی به رنگ روشن است یا در مناطقی زندگی می کند که تابش نور خورشید شدید است، باید از کرم های ضد آفتاب با پوشانندگی بالا استفاده کند.

 

مطالب بیشتر بستن