کرم ضد آفتاب آرایشی چیست و راهنمای انتخاب ضد آفتاب

کرم ضد آفتاب آرایشی چیست و راهنمای انتخاب ضد آفتاب مخصوص آرایش

کرم ضد آفتاب آرایشی یکی از موارد ضروری هنگام آرایش است؛ بسیاری از افراد فراموش می کنند که محصولات آرایشی فاقد فاکتور حفاظتی از پوست در مقابل آفتاب است. استفاده از ضد آفتاب به همراه انواع مرطوب‌کننده، کر‌م‌پودر، های‌لایتر و کانسیلرها در زمان آرایش کردن کار دشواری به نظر می رسد. استفاده از کرم ضد آفتاب آرایشی می تواند این مشکل را برطرف کند و پوست را در مقابل اشعه های مضر آفتاب حفظ نماید.

ضد آفتاب رنگی که حالت پودری دارد همان ضد آفتاب آرایشی است که می تواند بعد از یک ضد آفتاب معمولی روی پوست زده شود و به پوست جلوه خاصی ببخشد. در این مقاله قصد داریم در مورد انواع کرم ضد آفتاب آرایشی و کاربرد آن صحبت کنیم.

کرم ضد آفتاب آرایشی چیست؟

کرم ضد آفتاب آرایشی چیست؟
کرم ضد آفتاب آرایشی چیست؟

ضد آفتاب های رنگی که حاوی رنگدانه هستند امروزه توسط کارخانه های داروسازی ساخته می شوند که علاوه بر داشتن خاصیت ضد آفتاب، می توانند به عنوان کرم آرایشی نیز مورد استفاده قرار گیرند. از این ضد آفتاب ها می توان بعد از زدن ضد آفتاب معمولی و برای اینکه صورت سفید و براق دیده نشود می توان استفاده کرد.

دی اکسید تیتانیوم و اکسید روی به صورت پودر در تمام ضد آفتاب های رنگی یا آرایشی وجود دارند. انواع کرم‌ها، ضدآفتاب‌ها و اسپری‌ها که حاوی این ترکیبات هستند به شکل مایع تولید می شوند تا از حداکثر پراکندگی این مواد و ایجاد پوشش یکنواخت روی پوست اطمینان حاصل شود. ضد آفتاب های آرایشی یا رنگی که به شکل پودر هستند نیز حاوی این ترکیبات هستند؛ که می توانند به خوبی از پوست در برابر پرتوهای مضر آفتاب مراقبت کنند.

انواع کرم ضد آفتاب آرایشی کدامند؟

انواع کرم ضد آفتاب آرایشی
انواع کرم ضد آفتاب آرایشی

شاید تصور کنید که استفاده از کرم ضد آفتاب به همراه آرایش قابل انجام نیست و در صورت زدن ضد آفتاب بر روی آرایش ممکن است آرایش صورت خراب شود. در این قسمت از مقاله به معرفی دو نوع ضد آفتاب آرایشی می پردازیم که می توانید به هنگام آرایش از آن ها استفاده کنید؛ همچنین شما را با روش هایی آشنا می کنیم که بدون نگرانی از خراب شدن آرایش بتوانید ضد آفتاب خود را به دفعات مکرر تجدید نمایید.

کرم ضد آفتاب آرایشی سینره

ضد آفتاب های آرایشی سینره
ضد آفتاب های آرایشی سینره

شرکت تولیدی لوازم آرایشی بهداشتی سینره تمام توان خود را برای ساخت ضد آفتاب هایی با کیفیت برای مشتریان خود به کار بسته است؛ کرم ضد آفتاب آرایشی یا رنگی SPF50 و SPF30 سینره نمونه ای از این تولیدات می باشد.

ویژگی‌های کرم ضد آفتاب رنگی SPF50+ سینره

 • این ضدآفتاب آرایشی حاوی کمپلکس‌های گیاهی آلفا بیزابولول است که به رفع انواع حساسیت و التهابات پوستی کمک می کند.
 • ویتامین E  موجود در این ضد آفتاب می تواند مانع از اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد و ایجاد چین و چروک شود.
 • پس از استفاده از کرم ضد آفتاب سینره به دلیل صدرت جذب بالای آن هیچ سنگینی روی پوست حس نمی شود.
 • قدرت ماندگاری این ضد آفتاب رنگی بر روی پوست و در برابر تابش مستقیم نور آفتاب حدود ۳ تا ۴ ساعت است.

ویژگی‌های کرم ضد آفتاب رنگی SPF30+ سینره

 • ضد آفتاب رنگی SPF30 دارای ویتامین E است که از اثرات مخرب رادیکال‌های آزاد و چین و چروک پوست جلوگیری می کند.
 • این ضد آفتاب دارای قدرت جذب مناسب بوده و با پوست‌های چرب و حساس سازگار است.
 • کرم ضد آفتاب آرایشی سینره فاقد چربی و مواد حساسیت‌زا است.
 • در برابر تعریق و شستشو مقاومت خوبی دارد.
 • برای پوست‌های حساس بزرگسالان و کودکان مناسب است.
 • دارای قدرت محافظتی بالایی از پوست در مقابل پرتوهای مخرب UVB و UVA دارد.

روش های تجدید کرم ضد آفتاب

روش های تجدید ضد آفتاب
روش های تجدید ضد آفتاب
 1. استفاده از پنکیک‌های دارای SPF: استفاده از این محصولات علاوه بر اینکه پوست را در برابر اشعه های آفتاب محافظت می کنند، آرایش را مات و جذاب تر نشان می دهند.
 2. استفاده از اسپری ضدآفتاب: این محصولات به خوبی لوسیون ها و کرم های ضد آفتاب نمی توانند روی پوست را بپوشانند؛ بنابراین باید مقدار بیشتری از آن ها بر روی پوست پخش کرد. از لمس کردن اسپری قبل از خشک شدن خودداری کنید.
 3. استفاده از پودرهای فیکس‌کننده آرایش دارای SPF: این پودرها قابل حمل هستند و می توان با خود آن ها را جابجا کرد و در زمان های مورد نیاز استفاده کرد. به دلیل سبکی این محصولات، آرایش صورت طبیعی و یکدست نشان داده خواهد.

کاربرد ضد آفتاب آرایشی چیست؟

کاربرد ضد آفتاب آرایشی
کاربرد ضد آفتاب آرایشی

ضد آفتاب های آرایشی علاوه بر اینکه می توانند چهره را زیباتر نشان دهند، یک لایه محافظتی نیز در برابر آفتاب ایجاد می کنند. ممکن است آرایش به هر دلیلی پاک شود؛ بنابراین برای جلوگیری از قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب باید از یک ضد آفتاب معمولی در زیر آرایش استفاده شود.

بیشترین کاربرد ضد آفتاب آرایشی، پوشانندگی پوست است و قدرت خوبی در پوشاندن لک ها و منافذ باز پوست را دارند؛ بنابراین پوست را زیباتر نشان می دهند. این ضد آفتاب ها دارای قدرت جذب کنندگی کمتری نسبت به کرم‎‌ها و لوسیون‌های ضد آفتاب معمولی هستند و میزان SPF موجود در آن ها برای محافظت پوست در برابر پرتوهای UV اندازه کافی موثر نیست.

کدام SPF ضد آفتاب برای آرایش بهتر است؟

کدام SPF ضد آفتاب برای آرایش بهتر است؟
کدام SPF ضد آفتاب برای آرایش بهتر است؟

عدم استفاده از  کرم ضد آفتاب خوب به هنگام آرایش سبب آسیب به پوست در برابر آفتاب می شود و بسیار از افراد بدون توجه به این موضوع به همراه آرایش از زدن ضد آفتاب خودداری می کنند. برای رفع این مشکل کارخانه های داروسازی اقدام به تولید ضد آفتاب آرایشی یا رنگی کرده اند که حالت پودری دارد. این کرم های رنگی و پودری خاصیت ضد آفتاب دارند. برای استفاده از این کرم ها در زمان آرایش کردن باید با توجه به نوع پوست خود و تشخیص پزشک ضد آفتابی با SPF مناسب انتخاب نمایید.

دو نوع اشعه ماورابنفش (Ultra Violet) یا (UV) در نور خورشید وجود دارد که دارای طول موج متفاوت هستند. این اشعه ها به دلیل داشتن طول موج های متفاوت می توانند روی پوست  اثرات مختلفی داشته باشند. اشعه UV A سبب ایجاد پیری زود رس در پوست می شود؛ بنابراین اشعه پیر کننده نام دارد. این اشعه به میزان زیادی در پوست نفوذ کرده و سبب تخریب بافت های آن می شود و در نهایت چین و چروک هایی را روی پوست بوجود می آورد.

اشعه UV B به دلیل داشتن طول موج های بلندتر قدرت نفوذ کمتری در پوست دارد و در تماس با پوست تنها می تواند بر روی لایه خارجی پوست یا اپیدرم تاثیر بگذارد. در صورتی که بدون زدن ضد آفتاب در معرض اشعه UV B آفتاب قرار بگیرد پوست دچار آفتاب سوختگی می شود؛ بنابراین برای محافظت حداقلی از پوست باید از ضد آفتاب های دارای SPF بالای ۳۰ استفاده کرد.

متخصصین پوست چه ضد آفتابی را توصیه می کنند؟

 متخصصین پوست چه ضد آفتابی را توصیه می کنند؟
متخصصین پوست چه ضد آفتابی را توصیه می کنند؟

انتخاب نوع ضد آفتاب مناسب باید توسط پزشک و با توجه به نوع پوست تعیین شود؛ به عقیده متخصصان ضد آفتاب های دارای SPF 30 به بالا برای آفتاب های شرایط کویری مناسب است و بسته به نوع آب و هوا و محیط می توان ضد آفتاب هایی با SPF متفاوتی استفاده کرد که میزان SPF را نیز باید پزشک تعیین کند.

به طور کلی متخصصین پوست ضدآفتاب های با ۱۵ SPF و بالاتر را توصیه می کنند؛ البته برای موثر بودن ضد آفتاب باید آن را در فاصله ۳ تا ۴ ساعت در روز تجدید کنید.

آیا قبل از آرایش کردن باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنیم؟

آیا استفاده از کرم ضد آفتاب قبل از آرایش مناسب است؟
آیا استفاده از کرم ضد آفتاب قبل از آرایش مناسب است؟

بهتر است قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب آرایشی از یک کرم ضد آفتاب معمولی روی پوست خود بزنید؛ تا پوست در برابر اشعه های آفتاب محافظت شود. زدن کرم ضد آفتاب آرایشی می تواند به صورت مقداری رنگ بدهد و میزان محافظت از پوست را افزایش دهد. استفاده از ضد آفتاب های آرایشی یا پودری با هدف محافظت پوست درست نیست؛ زیرا این کرم ها را باید به مقدار زیاد روی پوست زد تا بتواند در برابر آفتاب از پوست مراقبت کنند.

کدام ضد آفتاب برای استفاده روزانه بهتر است؟

کدام ضد آفتاب برای استفاده روزانه بهتر است؟
کدام ضد آفتاب برای استفاده روزانه بهتر است؟

بر اساس نظر پزشکان استفاده روزانه از ضد آفتاب می تواند تا حد زیادی از ایجاد سرطان پوست جلوگیری کند. برخی از محققان آمریکایی ادعا می کنند:” مصرف روزانه کرم های ضد آفتاب می تواند خطر ابتلا به ملانوم، کشنده ترین نوع سرطان پوست را تا ۵۰ درصد کاهش دهد”.

برای استفاده روزانه از ضد آفتاب باید بسته به محیط از ضد آفتابی با مقدار SPF مشخص روی پوست زد؛ به عنوان مثال برای محیط های بسته کرم ضد آفتاب با ۱۵ SPF کفایت می کند و چنانچه فرد زمان زیادی را در محیط های باز می گذراند باید کرم های ضد آفتاب با SPF بالاتر استفاده نماید.

آیا می توانم مرطوب کننده را کنار بگذارم و از کرم ضد آفتاب استفاده کنم؟

آیا می توانم مرطوب کننده را کنار بگذارم و از کرم ضد آفتاب استفاده کنم؟
آیا می توانم مرطوب کننده را کنار بگذارم و از کرم ضد آفتاب استفاده کنم؟

در فصل های گرم سال به دلیل اینکه استفاده از چندین کرم موجب عرق کردن پوست می شود، بسیاری از افراد از مرطوب کننده استفاده نمی کنند. در این بخش از مقاله می خواهیم به این سوال که آیا استفاده از ضد آفتاب به جای مرطوب کننده صحیح است؟؛ پاسخ دهیم.

ضد آفتاب ها را نمی توان به عنوان محصولات آرایشی به شمار آورد؛ هر چند امروزه ضد آفتاب آرایشی یا پودری نیز در بازار وجود دارند که می توان از آن ها هنگام آرایش کردن نیز استفاده نمود. ضد آفتاب ها به دلیل داشتن ترکیبات محافظتی در برابر اشعه های مضر آفتاب می توانند محصولات مراقبتی خوبی برای پوست در محیط های آفتابی باشند و نمی توانند رطوبت مورد نیاز پوست را به خوبی تامین کنند.

کرم های ضد آفتاب از ایجاد چین و چروک زودرس روی پوست جلوگیری می کنند و فاقد ترکیبات موجود در یک کرم مرطوب کننده است. چنانچه پوست خشک باشد و شخص به جای استفاده از مرطوب کننده از ضد آفتاب روی پوست بزند پس از مدتی تشدید خشکی پوست را حس خواهد کرد؛ زیرا کمتر ضد آفتابی پیدا می شود که حاوی مواد مرطوب کننده نیز باشد.

آیا قبل یا بعد از مرطوب کننده از ضد آفتاب استفاده می کنم؟

آیا قبل یا بعد از مرطوب کننده از ضد آفتاب استفاده می کنم؟
آیا قبل یا بعد از مرطوب کننده از ضد آفتاب استفاده می کنم؟

در قسمت قبل گفتیم که نباید از ضد آفتاب به عنوان مرطوب کننده استفاده کرد؛ اما مرطوب کننده قبل از ضد آفتاب بزنیم یا بعد از آن؟. در پاسخ باید بگوییم که ضد آفتاب همیشه باید بعد از مرطوب کننده به صورت زده شود. در صورتی که ضد آفتاب را قبل از مرطوب کننده روی پوست بمالید از نفوذ مرطوب کننده به پوست جلوگیری می کند؛ به عنوان مثال اگر مرطوب کننده ضد چروک استفاده کنید روی پوست اثر نمی کند.

آیا پاک کننده صورت ( میسلار واتر ) می تواند ضد آفتاب را کامل از بین ببرد؟

 آیا پاک کننده صورت ( میسلار واتر ) می تواند ضد آفتاب را کاملا از بین ببرد؟
آیا پاک کننده صورت ( میسلار واتر ) می تواند ضد آفتاب را کاملا از بین ببرد؟

یکی از ضروریات روزانه هر فرد مراقبت از پوست و استفاده از ضد آفتاب است؛ همچنین نحوه پاک کردن آن ها نیز اهمیت ویژه ای دارد. استفاده از چندین لایه ضد آفتاب و پاک کردن نادرست پوست از ضد آفتاب می تواند منجر به ایجاد جوش هایی روی صورت شود که چندان خوشایند نیست. زمانی که بین دفعات استفاده و تجدید ضد آفتاب پوست عرق می کند احتمال ایجاد جوش بسیار بیشتر است.

برای جلوگیری از چنین حالتی باید پوست را تمیز کرد؛ یکی از پاک کننده های خوب برای از بین بردن ضد آفتاب از روی پوست، میسلار واتر می باشد. برای این کار باید روی قسمت هایی که مجددا می خواهید ضد آفتاب بزنید، مقداری مسیلار واتر بمالید تا پوست تمیز و پاک شود.

جمع بندی
جمع بندی کرم ضد آفتاب آرایشی چیست و راهنمای انتخاب ضد آفتاب
جمع بندی

افرادی که زیاد آرایش می کنند و همراه آن از ضد آفتاب استفاده نمی کنند توجه داشته باشند که نسبت به پوست خود بی توجه هستند؛ زیرا ضد آفتاب باید در هر زمان و مکانی روی پوست زده شود تا آن را در برابر پرتوهای مضر آفتاب محافظت کند. امروزه وجود کرم پودرها و ضد آفتاب های رنگی یا همان ضد آفتاب آرایشی توانسته مشکل را حل کند.

در این مقاله به صورت مفصل و کامل در مورد انواع ضد آفتاب آرایشی و کاربردهای آن صحبت شد؛ همچنین به سوالات مختلفی در زمینه استفاده از ضد آفتاب به جای مرطوب کننده و اینکه چه موقع برای زدن مرطوب کننده مناسب است، قبل از زدن ضد آفتاب یا بعد از استفاده از ضد آفتاب مطرح شد و به آن ها پاسخ دادیم.

لینک اشتراک گذاری:

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *