از بین بردن لکه پوست

همه ما زمانی را به یاد می‌آوریم که پوستی شاداب و سالم داشتیم. اما ناگهان لکه‌ها و آکنه‌ها و … به آن حمله کردند و پوست ما تبدیل شد به بزرگ‌ترین عامل استرس و مشغولیت ذهنی ما. آیا می‌توانیم با لکه‌های صورتمان همزیستی مسالمت‌آمیزی داشته باشیم؟ مسلماً نه. همه ما می‌خواهیم راه مناسب و مؤثری پیدا کنیم و لکه‌ها را هر چه زودتر از بین ببریم. اما چگونه می‌توانیم این کار را انجام دهیم؟

وقتی که صحبت از رفع لکه‌های پوستی می‌شود، اولین کاری که باید انجام دهیم این است که درک درستی از علل و ماهیت این لکه‌ها داشته باشیم. زیرا اگر سعی کنیم این لکه‌ها را از پوست صورتمان بزداییم بدون اینکه ابتدا آنها را خوب بشناسیم، ممکن است به پوست خود آسیب برسانیم، یا اینکه اصلاً نتوانیم آنها را از بین ببریم و همان‌طور سر جای خود باقی بمانند. پس بیایید با شناسایی این لکه‌ها شروع کنیم، و ببینیم چه مدت است روی صورت ما هستند و چگونه می‌توانیم آنها را از بین ببریم.

اگر در این مرحله کمی سردرگم هستید و نمی‌دانید باید با لکه‌های صورتتان چگونه برخورد کنید، نگران نباشید. دراین راهنمای جامع، ما در مورد لکه‌های صورت و نحوه از بین بردن آنها به تفصیل برایتان صحبت خواهیم کرد.

از بین بردن لکه پوست: انواع لکه‌های پوستی و روش‌های درمانی موثر

از بین بردن لکه پوست: انواع لکه‌های پوستی و روش‌های درمانی موثر

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

 • قبل از اقدام به از بین بردن لکه‌ها از صورت خود، آنها را به خوبی بشناسید
 • از بین بردن لکه‌های ناشی از آکنه
 • از بین بردن کک و مک
 • لکه‌های ناشی از افزایش سن (لکه های پیری یا کبدی)
 • لکه‌های ناشی از ملاسما
 • سؤالات متداول در مورد نحوه از بین بردن لکه‌ها از صورت

قبل از اقدام به از بین بردن لکه‌ها از صورت خود، آنها را به خوبی بشناسید.

لکه‌های صورت به دلایل مختلفی به وجود می‌آیند. این لکه‌ها را می‌توان به طور کلی در 5 دسته قرار داد: کک و مک، جای آکنه، جای زخم، لکه‌های ناشی از افزایش سن و پیری، و نهایتاً ملاسما.

کک و مک: کک و مک واکنش طبیعی پوست ما به نور خورشید است و ممکن است از سنین پایین ظاهر شود.

جای جوش یا آکنه: اسکارهای ناشی از آکنه مواردی هستند که هنگام جوش زدن یا بعد از فروکش کردن آکنه پیدا می‌شوند.

لکه‌های پیری یا کبدی (ناشی از افزایش سن): لکه‌های پیری تیره‌تر از پوست اطراف خود هستند و با افزایش سن روی پوست ما ظاهر می‌شوند.

جای زخم: زخم‌هایی که به دلیل جراحت و کبودی روی پوست ما ایجاد می‌شوند می‌توانند به طور دائمی ردی از خود بر پوست بر جا بگذارند.

ملاسما: ملاسما رنگدانه ای است که به صورت لکه‌های قهوه‌ای تیره روی پوست ظاهر می‌شود.

نکته: بهترین راه مبارزه با هر نوع لکه صورت، در پیش گرفتن عادات خوب و مؤثر مراقبت از پوست است!

از بین بردن لکه‌های ناشی از آکنه

از بین بردن لکه‌های ناشی از آکنه

از بین بردن لکه‌های ناشی از آکنه

یک روش عالی برای مبارزه با جای آکنه: یک برگ تازه آلوئه‌ورا برداشته، قسمت ژل را از آن جدا کنید و روی صورت خود بمالید. بگذارید این ژل به مدت 20 تا 30 دقیقه روی پوستتان بماند. سپس صورت خود را با آب بشویید و آن را خشک کنید. این کار را هر روز انجام دهید تا از بروز آکنه و لکه‌های ناشی از آن روی پوست خود جلوگیری کنید. این کار باعث آبرسانی به پوستتان نیز خواهد شد.

استفاده از لیمو برای از بین بردن لکه‌های آکنه

اگر در حال حاضر جای چند آکنه روی صورتتان مانده، می‌توانید از لیمو استفاده کنید.

لیمو یک ماده روشن کننده عالی برای پوست است. لیموی تازه را با نوک انگشتان یا با استفاده از کمی پنبه روی جای آکنه بمالید. بگذارید ده تا پانزده دقیقه بماند، سپس آن را با آب گرم بشویید و خشک کنید. کافی است که این کار را یک بار در روز انجام دهید؛ تأثیر معجزه‌آسای آن را خواهید دید و با جای جوش روی صورتتان خداحافظی خواهید کرد. نکته جالب‌تر اینکه اگر آب لیمو را با روغن ویتامین E مخلوط کنید می‌توانید خیلی زودتر از لکه‌های ناشی از آکنه خلاص شوید.

نکته: اگر روی صورت خود یک برجستگی کوچک قرمز مشاهده کردید، باید بدانید که این علامت شروع آکنه است. در این حالت استفاده از روغن درخت چای بسیار مؤثر است. می‌توانید این روغن را روی برجستگی قرمز بمالید تا از بر جا ماندن اثر آن آکنه روی پوست خود جلوگیری کنید.

استفاده از ژل ضد جوش برای پیشگیری و رفع آکنه

استفاده از ژل ضد جوش سینره نیز برای پیشگیری و رفع آکنه بسیار کارآمد است. این کرم، با ترکیبات خاص و اثربخشی که دارد، می تواند جوش های موضعی و التهابی را به سرعت درمان کند و به همین دلیل گزینه بسیار مناسبی برای پیشگیری از لکه‌های ناشی از آکنه است.

جهت پیشگیری از آکنه و لکه‌های ناشی از آن، پوست خود را ابتدا با شوینده ای ملایم بشویید و سپس مقداری از ژل ضد جوش سینره را فقط روی جوش بمالید و بعد از 15 تا 20 دقیقه با آب سرد آبکشی کنید. می‌توانید روزانه 3-2 مرتبه این کار را انجام دهید، اما اگر پوستی حساس دارید توصیه می شود روزانه فقط یک بار از این ژل استفاده نمایید.

از بین بردن کک و مک

از بین بردن کک و مک

از بین بردن کک و مک

درمان‌های خانگی زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا از شر کک و مک خلاص شوید. اما در مورد بسیاری موارد دیگر، پیشگیری بهتر از درمان است. برای پیشگیری از بروز کک و مک، همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

استفاده از دوغ برای رفع کک و مک صورت

کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید تا لکه‌های صورت خود را از بین ببرید. یکی از بهترین روشها این است که از دوغ، ماست و پیاز استفاده کنید. می‌توانید دوغ یا ماست را مستقیماً روی پوست خود بمالید، بگذارید ده دقیقه بماند و بعد صورت خود را با آب گرم بشویید. هر دوی اینها حاوی اسید لاکتیک هستند که می‌توانند به کم‌رنگ شدن کک و مک کمک کنند. اگر می‌خواهید از پیاز استفاده کنید، یک برش از پیاز خام را روی صورت خود بگذارید. پیاز به لایه‌برداری پوست کمک می‌کند و باعث می‌شود که کک و مکهای پوست شما بی‌رنگ شوند.

کرم‌های موضعی رتینوئید نیز برای بیرنگ شدن کک و مک صورت شما مؤثر هستند، با این حال، توصیه می‌شود که قبل از استفاده از این نوع کرم‌ها، حتماً با متخصص پوست مشورت کنید.

نکته: اگر کک و مک صورت شما همچنان مقاوم است و با استفاده از درمان‌های خانگی و کرم‌ها نتوانستید آنها را رفع کنید، می‌توانید به یک متخصص پوست مراجعه کنید تا با لیزر درمانی کک و مک صورتتان را درمان کند.

لکه‌های ناشی از افزایش سن

بهترین راه برای از بین بردن لکه‌های پیری، استفاده از کرم‌های دارویی است. همچنین کاربرد روشهایی مانند لیزردرمانی و درم ابریژن نیز در این زمینه بسیار مؤثر هستند. با این حال، اگر به دنبال راهی برای از بین بردن لکه‌ها با استفاده از داروهای طبیعی هستید، سیب‌زمینی و خیار موادی جادویی هستند که در آشپزخانه شما یافت می‌شوند و به شما کمک می‌کنند تا لکه‌های ناشی از افزایش سن را از بین ببرید.

استفاده از کرم ضد لک برای درمان لکه پیری

استفاده از کرم ضد لک سینره راه حلی مطمئن برای درمان لکه پیری است. این کرم با دارا بودن مواد روشن کننده گیاهی به سرعت بر پوست شما اثر می‌گذارد و لکه‌‌های پوستی را از بین می‌برد. کافی است هر صبح و شب، مقدار مناسبی از این کرم را بر پوست صورت، گردن، دست و سایر نواحی بدن خود استفاده کنید و تاثیر آن را در درمان لکه‌ها ببینید.

نکته: به این دلیل که یکی از عوامل اصلی ایجاد لکه‌های پیری، قرار گرفتن در برابر اشعه‌های مضر خورشید است، توصیه می‌شود که در کنار استفاده از کرم ضد لک سینره، از کرم ضد آفتاب نیز استفاده شود. همچنین استفاده همزمان از کرم ویتامین C و کرم AHA جهت لایه برداری ملایم پوست، باعث تسریع در درمان لکه‌ها می‌شود.

استفاده از سیب‌زمینی برای لکه‌های پیری

سیب‌زمینی حاوی مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان، ویتامین و مواد معدنی مانند ویتامین B6 ، روی، فسفر و پتاسیم است که همگی برای جوان‌سازی و ساخت کلاژن پوست شما مفید هستند. بهترین نکته‌ای که در مورد سیب‌زمینی وجود دارد این است که می‌توانید هر روز آن را روی پوست خود استفاده کنید! فقط کافی است آن را به‌صورت ورقه‌های نازک برش داده و روی پوست آسیب دیده خود قرار دهید. بعد از ده دقیقه می‌توانید ورقه‌های سیب‌زمینی را برداشته و پوست خود را بشویید.

استفاده از خیار برای زدودن لکه‌های ناشی از افزایش سن

درست مثل سیب‌زمینی، خیار نیز دارای آنتی‌اکسیدان و مولتی‌ویتامین است و می‌تواند برای بهبود لکه‌های تیره و جای آکنه مورد استفاده قرار گیرد. خیار را به صورت ورقه‌های نازک برش داده، به مدت 20 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده بگذارید و سپس پوست خود را بشویید.

نکته: اسکراب بلغور جو دوسر برای لایه برداری و پاک‌سازی سلول‌های مرده پوست و همچنین برای کاهش تیرگی لکه‌های پوستی بسیار عالی است. بلغور جو دوسر را با عسل و شیر مخلوط کنید و بر صورت خود بگذارید تا خشک شود.

لکه‌های ناشی از ملاسما

دانستن دلایل بروز ملاسما برای از بین بردن لکه‌های ناشی از آن ضروری است. ملاسما ممکن است به دلیل وجود برخی مواد شیمیایی در مواد آرایشی یا مرطوب کننده شما به وجود بیاید. در این صورت باید بلافاصله استفاده از این محصولات را متوقف کنید. همچنین اگر بروز لکه‌ها به دلیل بارداری یا استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری است، حتماً در این باره با متخصص زنان صحبت کنید. بااین‌حال، اگر عدم استفاده از مواد آرایشی و بهداشتی یا قطع مصرف قرص‌های ضدبارداری به شما کمک نمی‌کند تا لکه‌های صورت خود را برطرف کنید، حتماً باید به یک متخصص پوست مراجعه کنید.

نکته: چند کرم موضعی با ترکیبات هیدروکینون، کورتیکواستروئید و ترتینوئین وجود دارد که در بازار موجود هستند و پس از مشورت با پزشک می‌توانید از آنها استفاده کنید.

سؤالات متداول در رابطه با نحوه از بین بردن لکه صورت

سؤالات متداول در رابطه با نحوه از بین بردن لکه صورت

سؤالات متداول در رابطه با نحوه از بین بردن لکه صورت

س) از چه سنی کک و مک شروع به ظاهر شدن روی پوست صورت می‌کند؟ در چه سنی متوقف می‌شود؟

به طور کلی، پیدایش کک‌ومک از دوران کودکی و نوجوانی آغاز می‌شود. کودکان معمولاً در حدود دو تا چهار سالگی دچار کک و مک می‌شوند. اما برخلاف مشکلات پوستی دیگر، کک و مک‌ها در بزرگسالی شروع به کم‌رنگ شدن می‌کنند. به همین دلیل است که در برخی آرایشگاه‌ها، افزودن کک و مک به آرایش چهره باب شد، زیرا کک و مک معمولاً نشانه‌ای است که با جوانی مرتبط است.

س) آیا انجام یک لایه برداری شیمیایی برای از بین بردن لکه‌ها، برای پوست مشکل‌ساز نیست؟

این کاملاً بستگی به شرایط پوست شما دارد. بهترین راه برای دانستن اینکه آیا باید از لایه برداری شیمیایی یا هرگونه لایه برداری دیگری استفاده کنید این است که به یک متخصص پوست مراجعه کنید. متخصص پوست می‌تواند شما را راهنمایی کند و اطلاعات خوبی را در مورد وضعیت پوستتان، و همچنین بهترین راه درمان لکه‌ها، در اختیارتان بگذارد.

س) آیا کاری هست که بتوانیم انجام دهیم تا مطمئن شویم دچار لکه صورت نمی‌شویم؟

به گفته دکتر آپراتیم گوئل، متخصص پوست مشهور که در بمبئی طبابت می‌کند، اساساً دو دلیل عمده وجود دارد که باعث ایجاد لکه‌های تیره روی پوست ما می‌شوند: یا اینکه از پوست خود به خوبی محافظت نمی‌کنیم، یا اینکه چیزی پوست صورتمان را تحریک می‌کند و پوست با تولید ملانین اضافی، در برابر این تحریک واکنش نشان می‌دهد. بنابراین مهم‌ترین مسئله این است که ناحیه آسیب دیده را تحریک نکنید. رایج‌ترین و خطرناک‌ترین محرک برای پوست ما نور ماورا بنفش است. بنابراین هر روز صبح باید از ضد آفتاب استفاده شود. علاوه بر این، استفاده از یک کرم مانع یا سد کننده (barrier cream) و یک کرم مرطوب‌کننده نیز بسیار ضروری است.

در کنار این موارد، توصیه می‌کنیم از یک رژیم غذایی خوب و سالم نیز پیروی کنید. چرا؟ زیرا پوست ما در واقع همان چیزی است که می‌خوریم؛ اگر غذای سالم بخوریم، پوستی سالم خواهیم داشت. گاهی اوقات، وقتی خود را با سیب‌زمینی سرخ کرده یا بستنی خفه می‌کنیم، بدون اینکه بدانیم به بدن و مخصوصاً به پوست خود آسیب می‌رسانیم. کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا پوستی سالم و درخشان داشته باشید.

کارهایی که می‌توانید به طور روزانه برای رفع لکه‌ها انجام دهید

کارهایی که می‌توانید به طور روزانه برای رفع لکه‌ها انجام دهید

کارهایی که می‌توانید به طور روزانه برای رفع لکه‌ها انجام دهید:

 1. هر روز به میزان کافی میوه و سبزیجات بخورید. این مواد غنی از آنتی‌اکسیدان هستند و به بهبود وضعیت کلی پوست شما کمک می‌کنند.
 2. از مصرف غذای چرب و سرخ‌کردنی خودداری کنید. وقتی صحبت از سلامت پوست می‌شود، چربی‌ها و سرخ‌کردنی‌ها بزرگ‌ترین دشمنان پوست شما هستند.
 3. همیشه به میزان کافی آب بنوشید. شاید قبلاً هم این را شنیده‌اید، اما باز باید بشنوید: نوشیدن حداقل 8 لیوان آب در شبانه‌روز برای سلامتی پوست شما واجب است.
 4. به اندازه کافی بخوابید. در حالت ایده‌آل، یک فرد بزرگسال باید چهار ساعت پس از غروب آفتاب بخوابد و در شبانه‌روز، بین هشت تا ده ساعت خواب داشته باشد.
 5. از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید، حتی در روزهای ابری.
 6. مدیتیشن یک روش مطمئن برای جلوگیری از استرس، و در نتیجه جلوگیری از آکنه است.
 7. برای دفع سموم از بدن خود، به طور مرتب ورزش کنید.

س) غیر از استفاده از کرم ضد آفتاب، آیا کار دیگری هست که بتوان برای محافظت از پوست انجام داد؟

بسیاری از محصولات آرایشی دارای SPF هستند. می‌توانید محصولات آرایش بدون SPF خود را با محصولاتی جایگزین کنید که حاوی SPF هستند. همچنین، هرگاه لازم است زیر آفتاب بروید، حتما از نقاب یا چتر استفاده کنید.

سخن آخر:

لکه‌های پوستی انواع مختلف دارند و به دلایل گوناگون بروز می‌کنند. برای رفع این لکه‌ها، ابتدا لازم است آنها را به درستی شناسایی کرده و سپس راه‌حل مناسب را در پیش بگیریم. استفاده از کرم‌های ضد آفتاب همیشه مهم است و در پیش گرفتن یک رژیم غذایی سالم نیز به ما کمک می‌کند تا همواره پوستی سالم و شاداب داشته باشیم.

در این مقاله بهترین روش‌های شناخته شده برای از بین بردن انواع لکه صورت را ذکر کردیم و به سؤالات متداول در زمینه لکه‌های پوستی پاسخ گفتیم. برای داشتن پوستی سالم و زیبا، می‌توانید از درمان‌های خانگی استفاده کنید، اما اگر به نتیجه دلخواه نرسیدید، یک پزشک متخصص می‌تواند با تجویز کرم‌های مناسب، لیزردرمانی و … به شما کمک کند.

ارسال دیدگاه

مطالب مرتبط

 • دسته بندی: نکات زیبایی

پرطرفدارترین محصولات

دسته مقالات